Մասնագետներն ահազանգում են՝ Հայաստանում խաղողագործության ոլորտի վիճակը կատաստրոֆիկ է։
Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ըստ կանխատեսումների, թե գինու, թե կոնյակի արտադրության համար օգտագործվող խաղողի ծավալները նախորդ տարվա համեմատ զգալի կնվազեն։ Միայն կոնյակի համար օգտագործվող խաղողի ծավալը պակաս կլինի շուրջ 20 տոկոսով։
Բերքի նվազումը պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով։ Առաջինը, ըստ Ավագ Հարությունյանի, եղանակային պայմաններ են՝ վաղ գարնանային ցրտահարությունները, կարկուտը, երկրորդը՝ խաղողի թշնամի ֆիլոքսերան։
«Հայաստանում խաղողագործությանը լուրջ սպառնալիք է հանդիսանում խաղողի ֆիլոքսերան, որը վերջին տարիներին զգալի խնդիրներ է առաջացնում խաղողագործների համար: Ֆիլոքսերան զարգանում է, բայց դրա դեմ պայքարելու համար պետությունը հստակ քաղաքականություն չունի։ Դա գալիս է նախորդ կառավարություններից, իսկ այս կառավարությունն էլ այդ անորոշությունը ժառանգեց նախորդներից»,- ասաց գինեգործը։
Նրա խոսքով՝ խաղողի նոր այգիներ հիմնվում են, բայց ոչ ինտենսիվ, քանի որ մարդիկ չգիտեն՝ ներդրումներ անեն, թե՞ ոչ։ Պատճառն, ըստ Ավագ Հարությունյանի, և հիվանդությունն է, և սպասողական վիճակը։
«Փոքր այգիներ հիմնվում են, ըստ իմ հաշվարկների, 500 հա-ից ավելի այգի արդեն հիմնվել է, իսկ խոշոր ներդրումներ չեն արվում, քանի որ երկրում դեռևս սպասողական վիճակ է։ Բացի այդ, ֆիլոքսերայի դեմ պայքար չկա։ Լուծում կա՝ այգիները քանդեն և նորերը հիմնեն, բայց գյուղացիները դրա հնարավորությունը չունեն»,- ասաց Գինու ազգային կենտրոնի նախագահը։
Ավագ Հարությունյանը կարծում է, որ եթե այս տեմպերը շարունակվեն, հիվանդության դեմ որևէ քայլ չձեռնարկվի, ապա 7-8 տարի հետո գյուղացիները կկորցնեն իրենց այգիները։ Նա միաժամանակ նշեց, որ գինու խաղողի խնդիր կա, իսկ 2-3 տարի հետո գինեգործներն ավելի լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնեն։
«Հայաստանի խաղողագործների միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արտակ Սարգսյանը ևս փաստում է՝ այս տարի խաղողի սպասվող բերքը նվազ կլինի։
Նա միաժամանակ նշեց, որ խաղողի բերքի նվազումը չի հանգեցնի մթերման գների ավելացման, քանի որ վերամշակողմերն ասում են՝ իրենք արդեն բարձր գնով են գնում։
«Նախկին իշխանությունների ժամանակ ասում էին՝ օլիգարխիան թույլ չի տալիս գինը բարձրացնել, իշխանափոխությունից հետո էլ խոսում էին, որ եթե մրցակցություն լինի խաղողը կմթերեն 230-280 դրամով, բայց, ցավոք սրտի, նման գնով խաղողի մթերման մասին խոսք չկա։ Գարնանը պետական մակարդակով հայտարարվեց, թե գործարանները խաղողը մթերելու են 150 դրամով, բայց դա նորություն չէր, քանի որ դեռ սրանից 4 տարի առաջ խաղողը գնում էին նույնքան գումարով»,- նշեց Արտակ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ նախորդ տարի կոնյակի համար մթերվող խաղողի գինը կազմել է 130-150 դրամ, իսկ գինու հումքի համար խաղողի գինը եղել է ավելի բարձր։
Ինչ վերաբերում է ֆիլոքսերային, ՀԿ նախագահն ասաց, որ տարիներ առաջ պետությունը փորձեց մեղմել խաղողագործի վիճակը, պայքարի միջոցառումներ ձեռնարկեց, բայց այդ ծրագիրը չշարունակվեց, իսկ ֆիլոքսերան տարածվում է խաղողի այգիներում։
«Պետական քաղաքականություն չի մշակվում, ոչինչ չի արվում։ Գյուղացիները լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնել»,- ընդգծեց նա։

Эксперты бьют тревогу: Без борьбы с филлоксерой фермеры в Армении через 7-8 лет потеряют свои виноградники
14:24 05/08/2019
Эксперты бьют тревогу: положение в сфере виноградарства в Армении – катастрофическое.
Председатель Национального центра вина Аваг Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что, согласно прогнозам, объемы винограда, используемого для производства как вина, так и коньяка значительно сократятся, по сравнению с прошлым годом. Только объемы винограда, используемого для коньяка, сократятся порядка на 20 процентов.
Снижение урожая обусловлено рядом факторов. Первый фактор, по словам Авага Арутюняна, – это погодные условия: ранние весенние заморозки, град. А второй фактор – враг винограда – филлоксера.
«В Армении филлоксера (насекомое-вредитель семейства Филлоксеровых, которое поражает виноград и может стать причиной гибели целой лозы) представляет серьезную угрозу для виноградарства и в последние годы создает серьезные проблемы для виноградарей. Филлоксера развивается, но у государства нет четкой политики для борьбы с ней. Продолжается со времен предыдущих правительств, а нынешнее правительство унаследовало эту неопределенность от предшественников », – сказал винодел.
По его словам, новые виноградники основываются, но не интенсивно, потому что люди не знают, вкладывать в эту сферу или нет. Причиной, по словам Авага Арутюняна, является как заболевание винограда, так и ситуация ожидания.
«Небольшие сады основываются, по моим подсчетам, более 500 гектаров садов уже посажены, а крупных инвестиций не вкладывается, так как в стране все еще выжидательная ситуация. Кроме того, не проводится борьбы с филлоксерой. Решение есть: вместо старых садов основать новые, но у фермеров нет такой возможности», – сказал собеседник Panorama.am.
Аваг Арутюнян считает, что если эти темпы сохранятся, против этой болезни винограда  не будет предпринято никаких шагов, то через 7-8 лет фермеры потеряют свои сады. В то же время он отметил, что есть проблема с виноградом для вина, а через 2-3 года виноделы столкнутся с более серьезными проблемами.
Председатель Союза виноградарей Армении Артак Саркисян также констатирует, что ожидаемый урожай винограда в этом году будет меньше.
В то же время он отметил, что снижение урожая винограда не приведет к повышению закупочных цен, так как перерабатывающие предприятия говорят, что они уже осуществляют закупку по высокой цене.
«При прежних властях говорили – олигархия не позволяет поднимать цену. После смены власти же отмечали, что в случае конкуренции будут закупать виноград за 230–280 драмов, но, к сожалению, речи о закупке винограда по такой цене не идет. Весной на государственном уровне было объявлено, что предприятия будут закупать виноград за 150 драмов, но это не было новостью, поскольку 4 года назад виноград закупали по той же цене», – сказал Артак Саркисян, добавив, что закупочная цена на виноград для коньяка в прошлом году составляла 130 -150 драмов, а цена винограда для винного сырья была выше.
Что касается филлоксеры виноградной, он отметил, что несколько лет назад государство попыталось облегчить положение виноградарей, приняло меры по борьбе, но эта программа не продолжилась, а филлоксера распространяется на виноградниках.
«Государственная политика не разрабатывается, ничего не делается. Фермеры сталкиваются с серьезными проблемами», – сказал он.