Վաղը օդի ջերմաստիճանը կնվազի ևս 3-4 աստիճանով։ Նույնիսկ հանրապետության ամենաշոգ գոտիներում, այդ թվում և երևանում ցերեկային ժամերին սպասվում է ընդամենը +32․․․+33 աստիճան տաքություն, որը կլիմայական նորմայի սահմաններում է։
ԱԻ նախարարությունից նաև հայտնում են, որ առաջիկա 5 օրերին հովտային և նախալեռնային շրջաններում սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ:
Հանրապետության տարածքում օգոստոսի 4-ի ցերեկը և 5-6-ն առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ։ Օգոստոսի 7-9-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 3-8 մ/վ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ:
Երևանում օգոստոսի 5-9-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, երեկոյան ժամերին սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 18-20 մ/վ։

Temperatures are set to drop further by 3-4 degrees in Armenia, the head of the Meteorological Center at the Ministry of Emergency Situations, Gagik Surenyan said on Facebook.
In the country’s hottest regions, as well as in capital Yerevan, temperatures will not exceed 33C, he said.
Scattered showers and thunderstorms are expected in the country on 5 and 6 August. No precipitation is predicted on 7-9 August, the ministry said in a daily weather update.
Southwest wind speed is 3-8 m/s. During thunderstorms wind speed may reach up to 15-20 m/s.
Yerevan will see no precipitation from 5 to 9 August, with wind intensification up to 18-20 m/s expected in the evening hours.
Meanwhile, the ministry warned of a high risk of fire in the valleys and foothills of the country over the next five days.