Պարենային ապրանքների համաշխարհային գները հուլիսին որոշակի անկում են գրանցել, ինչը պայմանավորված է որոշ հացահատիկային մշակաբուսերի, կաթնամթերքի և շաքարի ցածր գներով:
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունից հայտնում են, որ ՊԳԿ-ի պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը` առևտրով պայմանավորված ցուցանիշ, որը չափում է հինգ հիմնական պարենային ապրանքների գները միջազգային շուկաներում, 2019 թվականի հուլիսին կազմել է միջինը 170.9 կետ ՝ հունիսի համեմատ նվազելով 1.1 տոկոսով, որը սակայն 2.3 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա հուլիս ամսվա ցուցանիշից:
ՊԳԿ հացահատիկային մշակաբույսերի գնային ինդեքսը հունիսի համեմատ նվազել է 2.7 տոկոսով, որը սակայն 4.1 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա հուլիսի մակարդակը: Անկումը հիմնականում պայմանավորված է ցորենի և եգիպտացորենի գների անկմամբ, ինչն էլ իր հերթին պայմանավորված է վերջիններիս արտահանման մեծ ծավալներով: Ի տարբերություն դրան, շուկայի հիմնականում հանգիստ գործունեության շնորհիվ, բրնձի ինդեքսը նշանավորեց իր կայունության հերթական՝ հինգերորդ ամիսը:
ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսը հուլիսին աճել է 0.8 տոկոսով` պայմանավորված սոյայի և արևածաղկի յուղերի գների աճով, ինչը կոմպենսացրել է արմավենի յուղի գնի հետագա անկումը: Վերջինը մեծապես պայմանավորված էր Հարավարևելյան Ասիայում բերքարտադրության սեզոնային աճով՝ համակցված ներմուծման համաշխարհային պահանջարկի նվազման հետ:
ՊԳԿ մսի գնային ինդեքսը 0.6 տոկոս աճ է գրանցել՝ հունիսի փոքր-ինչ վերանայված արժեքից՝ նշելով ամենամսյա թվով վեցերորդ հերթական աճը:
Հուլիսին աճել է նաև խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների մսի գինը, ինչը պայմանավորված է Ասիայից ներկրման մեծ պահանջարկով և Օվկիանիայից մատակարարումների նվազմամբ՝ սեզոնային անկման պատճառով: Մյուս կողմից, խոզի մսի գինը մի փոքր նվազել է՝ չորս ամիս շարունակական աճից հետո՝ արտացոլելով Բրազիլիայից և Միացյալ Նահանգներից արտահանման ավելի մեծ հասանելիությունը:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը հունիսի համեմատ նվազել է 2.9 տոկոսով՝ ներկայացնելով երկրորդ ամիսն անընդմեջ անկում` պայմանավորված կարագի գնի անկմամբ, ինչին հետևել է պանիրը և չզտված կաթի փոշին:
ՊԳԿ շաքարի գնային ինդեքսը նվազել է 0.6 տոկոսով` հիմնականում պայմանավորված աշխարհի խոշորագույն շաքար արտադրող երկրում՝ Հնդկաստանում, շաքարեղեգի ավելի բարձր բերքի ակնկալիքով: Համաշխարհային գների անկումը մասամբ հետևանք էր նաև բրազիլական արժույթի /ռեալի/՝ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեվորման, ինչը որոշակիորեն կարող է զսպել արտահանումը Բրազիլայից, որը հանդիսանում է աշխարհի խոշորագույն շաքար արտահանող երկիրը:

Global food commodity prices saw a slight decline in July, led by lower prices for some cereals, dairy and sugar, more than offsetting firmer prices for meat and oils.
The Food Price Index (FPI) of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) - a trade-weighted index that measures prices of five major food commodities on international markets - averaged 170.9 points in July 2019, slipping 1.1 percent below its level in June but up 2.3 percent from a year earlier, the oganzation's official website reported.
The FAO Cereal Price Index dropped by 2.7 percent from June but is 4.1 percent above its level in July last year. The overall decline was mainly driven by a slide in wheat and maize prices, reflecting, among others, ample export supplies. By contrast, the rice index marked its fifth successive month of stability amid generally quiet market activity.
The FAO Vegetable Oil Price Index rose by 0.8 percent in July led by firmer soy and sunflower oil prices that balanced out a further drop in palm oil values. The decline of the latter was largely driven by continued seasonal surge in crop production in Southeast Asia combined with sluggish global import demand.
The FAO Meat Price Index posted a 0.6 percent increase from its slightly revised value for June, marking its sixth month-on-month price increase.
Ovine and bovine meat prices rose further in July, boosted by robust import demand from Asia and weakening supplies from Oceania due to a seasonal decline. On the other hand, prices for pigmeat dropped slightly after four months of continued increases, reflecting larger export availabilities from Brazil and the United States.
The FAO Dairy Price Index declined by 2.9 percent from June, representing the second consecutive monthly drop, led by a decline in butter quotations followed by cheese and whole milk powder.
The FAO Sugar Price Index declined by 0.6 percent from June 2019, mainly driven by expectations of higher sugarcane yields in India, the world's largest sugar producer. The decline in world prices was partially contained by a strengthening of the Brazilian Real against the US Dollar, a move that tends to restrain exports from Brazil, the world's largest sugar exporter.