Մոսկվա-Գյումրի չվերթ իրականացվող «Պոբեդա» ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչը մոտ երկու ժամ առաջ հաստատել է՝ ձմռան սեզոնին ընդառաջ տոմսերի վաճառքը դադարեցված է։
Panorama.am-ը Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանից փորձեց պարզել, արդո՞ք խնդրի մասին տեղյակ են եղել, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում։
Ռևազյանը խոստովանեց` խնդրի մասին իմացել է հրապարակումից հետո միայն։ Գիտի, որ հարցը «Զվարնթոց» օդանավակայանի ու ռուսական լոուքոսթերի միջև է։ Խնդիրն էլ որակում է «շատ աբսուրդ»։
«Իրենք իրար հետ հիմա շփման մեջ են։ «Պոբեդա»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչը ինձ զեկուցել է, որ խնդիրը լուծված է։ Ես զանգեցի ավիաընկերության ներկայացուցիչին, ինձ ասել է՝ խնդիրը լուծվել է։ Հենց երկու րոպե առաջ ասացին»,-Panorama.am-ին ասաց կոմիտեի ղեկավարը։
Հարցին՝ նրա խոսքից կարելի՞ է ենթադրել, որ Մոսկվա-Գյումրի չվերթները կշարունակվեն, Ռևազյանը պատասխանեց. «Կարող ենք ենթադրել։ «Պոբեդա»-ի ներկայացուցչի ասածով՝ այո»։
Կոմիտեի ղեկավարությունը չի՞ պատրաստվում կապ հաստատել ավիաընկերության ու օդանավակայանի ղեկավարությունների հետ, Ռևազյանն ասաց. «Մենք օդանավակայանի, «Պոբեդա»-ի ղեկավարներին կանչել ենք հանդիպման, որ հասկանանք, թե կոնկրետ ի՞նչ է եղել, ի՞նչի է էս հարցն առաջացել, որ հետագայում նման խնդիր էլ չլինի»։
Հիշեցնենք, որ դեպի Գյումրի թռիչքների դադարեցման մասին հայտարարել էր «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։ Ավիաընկերությունից որպես այդ քայլի պատճառ նշել էին Գյումրիում վառելիքի թերի լիցքավորումը։

Глава Комитета гражданской авиации Армении: О проблеме с лоукостером «Победа» узнала из СМИ
Официальный представитель авиакомпании «Победа», осуществляющий рейс по направлению Москва-Гюмри, чуть ранее подтвердил, что с зимнего сезона продажа билетов на этом маршруте приостановлена.
Корреспондент Panorama.am попытался выяснить у главы Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян, действительно они были осведомлены о проблеме, какие шаги предпринимаются в данном направлении.
Т. Ревазян отметила, что была проинформирована о проблеме только после обнародования сообщения. У неё имеются сведения, что существуют определенные вопросы между аэропортом «Звартноц» и российским лоукостером. Проблема, по её словам, является «очень абсурдной».
«Сейчас они находятся на связи друг с другом. Армянский представитель “Победы” доложил мне, что проблема решена. Я позвонила представителю авиакомпании, он также сообщил, что проблема решена. Буквально две минуты назад сообщили», – сообщила Т. Ревазян корреспонденту Panorama.am.
На вопрос, можно ли предположить в таком случае, что рейсы по направлению Москва-Гюмри продолжатся, Т. Ревазян ответила: «Можем предположить. По словам представителя “Победа”, да».
Что касается вопроса о том, не собирается ли руководство Комитета связаться с руководством авиакомпании и аэропорта, Т. Ревазян отметила: «Мы пригласили руководство аэропорта, авиакомпании “Победа” на встречу, чтобы понять, что конкретно произошло, почему возник данный вопрос, чтобы в дальнейшем избежать аналогичных проблем».
Напомним, что чуть ранее ТАСС со ссылкой на источник в авиакомпании сообщил, что лоукостер «Победа» приостанавливает рейсы в Гюмри (Армения) с зимнего сезона.