Բակո Սահակյանի ելույթով  Ստեփանակերտում մեկնարկեց միասնության հավաքը
Օգոստոսի 6-17-ը Հայաստանում և Արցախում տեղի կունենան Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերը, որին ընդառաջ այսօր Արցախում ազգային միասնականությանն ուղղված համահայկական հանրահավաք է կազմակերպվել։
Միջոցառմանը մասնակցում էր Արցախի ղեկավարությունը՝ նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ, ով հավաքի բացման խոսքում ասաց.
«Այսօրվա մեր համազգային հավաքը տեղի է ունենում պատմական իրադարձության նախաշեմին։ Վաղը ԱՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ Ստեփան Շահումյանի անվան մարզադաշտում, հանդիսավոր պայմաններում կազդարարվի 7-րդ Համահայկական ամառային խաղերի բացման մասին։ Օգտվելով Արցախի նախագահի բարոյական իրավունքից ես Համահայկական խաղերի համաշխարհային գործադիր կոմիտեին առաջադրանք-խնդրանք եմ ուղղել՝ այն է, որ այս խաղերը պետք է լինեն լավագույնը։ Առաջադրանք-խնդրանք ուղղելով՝ ես նպատակ չեմ հետապնդել կասկածի առնելու նախորդ ժամանակաշրջանում կայացած Համահայկական խաղերը։ Դա ապերախտության դրսևորում չի եղել, ես այդ խնդրանքն ուղղել եմ ժամանակի հրամայականից ելնելով»:
Նա նշեց, որ Համահայկական խաղերի գործադիր մարմինը ջանացել է և ինքը համոզված է, որ նրանք կպարգևեն հետաքրքիր, գրավիչ, տպավորիչ պահեր։
«Այս ներկայացմանը, որին մենք մասնակից ենք լինելու, ունի նաև բեմականացված հատված, որտեղ նկարագրվում է, թե ով է հայը, ինչի համար ենք եկել այս աշխարհ, ինչ նպատակներ իրագործելու և ինչ առաքելությամբ»,- նշեց Արցախի նախագահը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությանը՝ նա ասաց, որ այդ եռամիասնությունը ընդունել են որպես մտածելակերպ, առաջնորդվելու միջոց, կենսակերպ, որի շնորհիվ էլ հաղթահարել են պատերազմի ստացած խորը վերքերը, լուծել ու լուծում են բազմաթիվ խնդիրներ ու թևակոխել են կայուն զարգացման շրջան։
«Այսօր այստեղ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում ենք, որ Արցախը պատրաստ է իր բաժին առաքելությունը հաստատակամությամբ, վճռականությամբ կատարելու, իր հայրենական անմնացորդ նվիրումը բերելու և ստեղծելու նախադրյալներ՝ մեր հաջորդ հաջողությունների ու հաղթանակների համար։ Ողջունելով ՀՀ վարչապետին, մայր Հայաստանից իրենց հայրենիքի արցախյան հատված այցելած քույրերին ու եղբայրներին, փաստում ենք, որ մեր ընտրած ուղին անշրջելի է և անկախ այս կամ այն իրադարձություններից, մենք գնալու ենք մեր երազանքների ու առաջադրանքների իրագործմանը»,- հավելեց Արցախի նախագահը՝ ողջունելով եռամիասնության կարևորությունը գիտակցողներին։
Եզրափակելով խոսքը՝ Բակո Սահակյանն ասաց, որ իրենք հետևողականորեն աշխատանքներ են իրականացնելու՝ Արցախի Հանրապետության անկախության միջագային ճանաչման համար, այդպիսով՝ մոտենալով գլխավոր երազանքին՝ ունենալ միացյալ հայրենիք:
Նշենք, որ հավաքին ներկա են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը և պաշտոնատար այլ անձիք։

С 6 по 17 августа в Армении и Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) состоятся VII Всеармянские летние игры, в преддверии которых сегодня, 5 августа, в Степанакерте организован нацеленный на национальное единство Всеармянский митинг.
В мероприятии принимают участие руководство Арцаха во главе с президентом НКР Бако Саакяном, который выступил с приветственной речью.
«Сегодняшний наш Всенациональный митинг проходит в преддверии исторического события. Завтра в столице НКР – Степанакерте – на Республиканском стадионе имени Степана Шаумяна торжественно будет объявлено об открытии VII Всеармянских летних игр.
Пользуясь моральным правом президента Арцаха, я направил Исполнительному комитету Всеармянских летних игр поручение-просьбу, что эти игры должны стать лучшими. Направив поручение-просьбу, я не преследовал цель поставить под сомнение проводимые в прошлом Всеармянские игры. Это не является проявлением неблагодарности, я направил эту просьбу, исходя из требований времени», – отметил президент Арцаха.
Он отметил, что исполнительный комитет Всеармянских игр приложил все усилия, и он убежден, что они обеспечат интересные, захватывающие моменты.
«Сегодня, здесь, со всей ответственностью заявляем, что Арцах готов решительно выполнить свою часть миссии, без остатка посвятить себя ей и создать предпосылки для будущих достижений и побед. Приветствуя премьер-министра Армении, посетивших Арцах братьев и сестер из Армении, констатируем, что избранный нами путь необратим и независимо от тех или иных событий, мы пойдем на осуществление наших задач», – добавил президент НКР.
Обратившись к Триединству Армения-Арцах-Диаспора, президент НКР отметил, что они приняли это Триединство в качестве образа мышления, стиля жизни, руководства, благодаря которому преодолели нанесенные войной глубокие раны, решили и решают многочисленные задачи и вступили в этап стабильного развития.
Бако Саакян отметил, что они последовательно будут осуществлять работы для международного признания независимости Арцаха, таким образом, приблизятся к главной мечте – сформировать единую Родину.
Отметим, что в митинге принимает участие также премьер-министр Армении Никол Пашинян, председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян и другие должностные лица.