«Վուլվերհեմփթոն». Ո՞վ է «Փյունիկ»-ի մրցակիցը
Եվրոպա լիգայի 2019/20թթ. խաղարկությունում «Փյունիկը» կարողացավ հաջողությամբ հաղթահարել որակավորման առաջին 2 փուլերը և երկրորդ տարին անընդմեջ դուրս եկավ որակավորման 3-րդ փուլ։
Այս փուլում  թիմը կհանդիպի անգլիական «Վուլվերհեմփթոնի» հետ, որը եվրագավաթների խաղարկություններում «Փյունիկին» երբևէ բաժին հասած ամենաուժեղ թիմերից մեկն է։
«Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի պաշտոնական էջում հրապարակվել է ծավալուն տեղեկատվություն մրցակից թիմի մասին։
Այպես, անգլիական թիմը, որը 39 տարի անց առաջին անգամ է հանդես գալիս եվրագավաթներում, որակավորման 2-րդ փուլում կարողացավ երկու խաղերում (2-0, 4-1) հաղթել Հյուսիսային Իռլանդիան ներկայացնող «Կրուսադերս» թիմին։
Ընդհանրապես, եվրագավաթների խաղարկություններում «Փյունիկն» առաջին անգամ կխաղա եվրոպական թոփ 5 առաջնությունները ներկայացնող թիմի հետ։
Պատմությունը
«Վուլվերհեմփթոնն» Անգլիայի հնագույն ակումբներից մեկն է, որը հանդիսանում է նաև Անգլիայի ֆուտբոլային լիգայի հիմնադիրներից մեկը։ Այս թիմն ինչպես Անգլիայում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս առավել հայտնի է «գայլեր» (անգլ. Wolves) անվանումով։ 1877թ.-ին՝ «Սենթ Լյուք» դպրոցի աշակերտներ Ջոն Բեյթոնի և Ջեկ Բրոուդիի կողմից հիմնադրված ակումբը սկզբնական շրջանում կոչվել է հենց եկեղեցական դպրոցի պատվին՝ «Սենթ Լյուք»։ 2 տարի անց, այն միավորվել է տեղի «Ուոնդերերս» թիմի հետ և 1879թ.-ից կոչվել է «Վուլվերհեմփթոն Ուոնդերերս»։
1893թ.-ին «Վուլվերհեմփթոնը» նվաճել է իր առաջին մրցանակը, երբ Անգլիայի գավաթի եզրափակչում հաղթել է «Էվերտոնին»։
«Գայլերի» ամենամեծ հաջողությունները գրանցվել են հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում՝ 1950-ականներին, երբ թիմը մարզում էր Սթեն Կալլիսը։ Նրա օրոք «Վուլվերհեմփթոնը» 3 անգամ (1953/54, 1957/58, 1958/59) դարձել է Անգլիայի չեմպիոն, ինչպես նաև նվաճել է երկրի գավաթն ու սուպերգավաթը։ Թիմի գլխավոր աստղն այդ տարիներին Բիլլի Ռայթն էր, ով իր ամբողջ կարիերան անցկացրել է «Վուլվերհեմփթոնում»՝ առաջնությունում մասնակցելով 490 խաղի։ Մյուս լեգենդը՝ հարձակվող Ջիմմի Մալենն էր, ով նույնպես իր կարիերայի ընթացքում հանդես է եկել միայն «Վուլվերհեմփթոնում» և 486 խաղում դարձել է 112 գոլի հեղինակ։
1954թ.-ին, երբ «Վուլվերհեմփթոնն» ընկերական խաղերում հաղթեց հունգարական «Հոնվեդին» (3-2) և ԽՍՀՄ-ի «Սպարտակին» (4-0), անգլիական մամուլը նրանց անվանեց՝ «աշխարհի լավագույն ակումբ»։
1980-ականների սկզբներին ակումբում սկսված ծանր ֆինանսական խնդիրները հանգեցրին թիմի անկմանը, որի արդունքը եղավ նահանջը դեպի 4-րդ դիվիզիոն։ Հետագայում նոր հովանավորների հայտնվելն օգնեց կայունացնել ստեղծված իրավիճակը, իսկ թիմի նոր գլխավոր մարզիչ Գրեմ Թերներին հաջողվեց թիմի հետ բարձրանալ Առաջին լիգա։
Ակումբի նորագույն պատմությունում բեկումնային եղավ 2003թ.-ը, երբ Պրեմիեր լիգայի ուղեգրի համար փլեյ-օֆֆի եզրափակչում, «գայլերը» Դեյվ Ջոնսի գլխավորությամբ կարողացան 3-0 հաշվով հաղթել «Շեֆիլդ Յունայթեդին» և 19 տարվա դադարից հետո կրկին վերադարձան Անգլիայի Պրեմիեր լիգա։
«Վուլվերհեմփթոնի» պատմության լավագույն խաղացողը համարվում է հարձակվող Սթիվ Բալը, ով նաև թիմի բոլոր ժամանակների լավագույն ռմբարկուն է։ 1986-1999թթ. ընթացքում նա «գայլերի» կազմում խփել է 306 գոլ։
Անգլիայի Պրեմիեր լիգայի նախորդ մրցաշրջանում «Վուլվերհեմփթոնը» զբաղեցրեց 7-րդ տեղը։ Ընդ որում, այս թիմն առաջնության ընթացքում կարողացավ հաղթել «Արսենալին», «Չելսիին», «Մանչեսթեր Յունայթեդին»։
Կազմը
«Վուլվերհեմփթոնի» կազմում շատ են լեգեոներները և հատկապես մեծ է պորտուգալական «դեսանտը»։ Նրանցից՝ դարպասապահ Ռուի Պատրիսիուն և կիսապաշտպան Ժոաո Մոուտինյուն Պորտուգալիայի հավաքականի խաղացողներ են, որի կազմում դարձել են Եվրո-2016 հաղթող։ Այս ֆուտբոլիստներն առաջին անգամ չեն ժամանելու Հայաստան, քանի որ դեռևս 2015թ.-ի հունիսին՝ «Հանրապետական» մարզադաշտում մրցել են Հայաստանի հավաքականի դեմ։
Նախորդ մրցաշրջանի արդյունքներով, Մոուտինյուն երկրպագուների քվեարկությամբ ճանաչվել է «Վուլվերհեմփթոնի» մրցաշրջանի լավագույն ֆուտբոլիստ։
Պրեմիեր լիգայի նախորդ առաջնությունում թիմի լավագույն ռմբարկուն մեքսիկացի Ռաուլ Խիմենեսն է, ով դարձել է 13 գոլի հեղինակ: Թիմի ավագը 26-ամյա պաշտպան Քոնոր Քոուդին է։
Ամառային տրանսֆերային պատուհանի ընթացքում «գայլերի» ամենամեծ ձեռքբերումն առայժմ իտալացի 21-ամյա հարձակվող Պատրիկ Կուտրոնեն է։ Վերջինս «Միլանի» սան է և վերջին երեք մրցաշրջաններում «ռոսոներիների» գլխավոր թիմի կազմում հանդես է եկել Ա սերիայում՝ 63 խաղում դառնալով 13 գոլի հեղինակ։
Վարձավճարով անգլիական թիմում հանդես կգա նաև 22-ամյա պաշտպան Խեսուս Վալյեխոն, ում տրանսֆերային իրավունքները պատկանում են Մադրիդի «Ռեալին»։ Իսպանացին նախորդ մրցաշրջանում ընդգրկված էր արքայական ակումբի կազմում և Լա Լիգայում անցկացրել է 5 խաղ, խփել 1 գոլ:
Այս օրերին «Վուլվերհեմփթոնի» շարքերը համալրեցին նաև պորտուգալական «Բրագայի» ֆուտբոլիստներ Պեդրու Նետուն և Բրունու Ժորդաուն, ովքեր վերջին երկու մրցաշրջանները վարձավճարով անցկացրել էին Հռոմի «Լացիոյում»։
Ըստ Transfermarkt կայքի՝ «Վուլվերհեմփթոնի» ամբողջ կազմը գնահատվում է 313, 90 մլն. եվրո։
Մարզիչը
Թիմի գլխավոր մարզիչը 45-ամյա պորտուգալացի Նունու Էշպիրիտու Սանտուն է։ Նա նախկինում դարպասապահ է եղել, հանդես է եկել պորտուգալական «Վիտորիա Գիմարաեշում», «Պորտուում», «Ավեշում», իսպանական «Դեպորտիվո Լա Կորունյայում», «Մերիդայում», «Օսասունայում»։ 2005/06թթ. ընթացքում խաղացել է Մոսկվայի «Դինամոյում»։
Մասնավորապես, 2005թ.-ի մրցաշրջանում Նունու Սանտուն՝ Հայաստանի հավաքականի նախկին դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկու հետ մրցակցում էր «Դինամոյի» դարպասապահի դիրքի համար, իսկ երբ մրցաշրջանի կեսում թիմը գլխավորեց բրազիլացի Իվո Վորտմանը, նա սկսեց դարպասը վստահել միայն պորտուգալացուն։
Նունու Էշպիրիտու Սանտուն «Պորտուի» կազմում դարձել է Չեմպիոնների լիգայի (2003/04թթ.) և ՈւԵՖԱ-ի գավաթի (2002/03թթ.) խաղարկությունների հաղթող, չնայած եղել է թիմի պահեստային դարպասապահը, քանի որ այդ տարիներին «Պորտուի» առաջին համարը Վիտոր Բայան էր։
2010թ.-ին՝ կարիերան ավարտելուց հետո, նա «Մալագայում» և «Օլիմպիակոսում» աշխատել է որպես դարպասապահների մարզիչ։
2012թ.-ի մայիսին, գլխավոր մարզչի կարգավիճակում առաջին անգամ գլխավորել է պորտուգալական «Ռիու Ավեն»։ Երկու մրցաշրջան աշխատելով այդ թիմում, Նունու Էշպիրիտու Սանտուն կարողացել է թիմի պատմության մեջ առաջին անգամ Եվրոպա լիգայի խաղարկության ուղեգիր նվաճել։
2014թ.-ի հուլիսին, նա մեկ տարվա պայմանագիր է կնքել իսպանական «Վալենսիայի» հետ, իսկ հաջորդ տարեսկզբին նրա հետ պայմանագիրը երկարաձգվեց։ Իր առաջին մրցաշրջանում, Նունու Սանտուն «Վալենսիայի» հետ գրավեց 4-րդ տեղը և 3 անգամ ճանաչվեց Լա Լիգայի ամսվա լավագույն մարզիչ։ Այդուհանդերձ, 2015թ.-ի նոյեմբերի 29-ին, «Սևիլիայի» դեմ խաղից հետո նա հրաժարական տվեց։
Հաջորդ տարի պորտուգալացին վերադարձավ հայրենիք և 2 տարվա պայմանագիր կնքեց «Պորտուի» հետ, սակայն մրցաշրջանի ավարտից հետո հեռացվեց զբաղեցրած պաշտոնից։
2017թ.-ին մայիսին, Նունու Սանտուն 3 տարվա պայմանագիր կնքեց անգլիական  «Վուլվերհեմփթոնի» հետ: Նրա գլխավորությամբ «գայլերը» Չեմփիոնշիփում գրավեցին 1-ին տեղը և 6 տարվա դադարից հետո Պրեմիեր լիգայի ուղեգիր նվաճեցին։
2018թ.-ի սեպտեմբերին, Նունու Էշպիրիտու Սանտուն ճանաչվեց Պրեմիեր լիգայի ամսվա լավագույն մարզիչ, երբ իր թիմն անպարտելի էր մնացել՝ 4 խաղում վաստակելով 10 միավոր։ Դա առաջին դեպքն էր, երբ «Վուլվերհեմփթոնը» գլխավորած մարզիչը ստանում էր այդ մրցանակը։
2019թ.-ի մայիսի 4-ին, Վուլվերհեմփթոնի համալսարանի կողմից Նունուն Էշպիրիտու Սանտուն արժանացավ սպորտի պատվավոր դոկտորի կոչման։
Մարզադաշտը
«Վուլվերհեմփթոնն» իր տնային հանդիպումներն անցկացնում է «Մոլինյու» մարզադաշտում, որը կառուցվել է 1889թ.-ին։ Այն մեծ պատմություն ունի և դարձել առաջին մարզադաշտը Անգլիայի ֆուտբոլային լիգայում։ Այն առաջիններից էր Անգլիայում, որը սկսել է օգտագործել լուսարձակներ։
Մարզադաշտի անվան ծագումը կապված է տեղի հաջողակ առևտրական Բենջամին Մոլինյուի հետ, ով 1744թ.-ին գնել է այդ հողատարածքը, որի վրա կառուցել է Մոլինյու տունը, որը հետագայում վերանվանվել է «Մոլինյու» հյուրանոց։ Հենց այդ վայրում է կառուցված ներկայիս մարզադաշտը։
1990-ականների սկզբներին, մարզադաշտի բազմամիլիոն բյուջեով վերանորոգումից հետո, «Մոլինյուն» դարձել էր Անգլիայի ամենամեծ և ժամանակակից մարզադաշտերից մեկը։
«Մոլինյու» մարզադաշտը տեղավորում է մոտ 32000 հանդիսական։
«Վուլվերհեմփթոնը»՝ եվրոգավաթներում
Չնայած իր հարուստ պատմությանը, «Վուլվերհեմփթոնն» ընդամենը 8-րդ անգամ է մասնակցում եվրագավաթներին։
1972թ.-ին՝ ակումբն ունեցել է իր ամենահաջող եվրագավաթային մրցաշրջանը, երբ «գայլերը» Բիլ Մաքգարիի գլխավորությամբ հասան մինչև ՈւԵՖԱ-ի գավաթի եզրափակիչ։
Մինչ այդ, «Վուլվերհեմփթոնը» պայքարից դուրս էր թողել «Յուվենտուսին» և այդ տարիներին ուժեղ համարվող հունգարական «Ֆերենցվարոշին», իսկ եզրափակչում երկու խաղերից բաղկացած դիմակայությունում մրցեցին անգլիական մեկ այլ թիմի՝ «Տոտենհեմի» հետ։
Առաջին խաղում «Վուլվերհեմփթոնը» սեփական հարկի տակ զիջեց 1-2 հաշվով, իսկ պատասխան խաղում՝ Լոնդոնում գրանցվեց 1-1 և հաջողությունը ժպտաց «Տոտենհեմին»։
Վերջին անգամ «Վուլվերհեմփթոնը» եվրագավաթներին մասնակցել էր 1980/81թթ. խաղարկությունում, երբ ՈւԵՖԱ-ի գավաթի որակավորման 1-ին փուլում երկու խաղերի արդյունքով (1-0, 1-3) զիջել էր հոլանդական ՊՍՎ Էյնդհովենին։

Wolverhampton: All you need to know about Pyunik’s opponent in Europa League 3rd qualifying round
In the 2019/20 Europa Lague Armenia's FC Pyunik managed to overcome the fist two qualifying rounds successfully and reach the third qualifying round for the second year in a row.
In this round the team will face English Wolverhampton which is one of the strongest teams confronted Pyunik in the Euro Cups, the football club's official website reported.
The English team which performs in the Euro Cups for the first time after a 39-year break has managed to win Northern Ireland’s Crusaders in both legs of the second qualifying round (2-0, 4-1).
In general, Pyunik will face a team representing top 5 European Championships for the first time in the Euro Cups.
History
Wolverhampton is one of the ancient clubs of England which is also one of the founders of the English Football League. The team in England as well as abroad is more known as Wolves. The club founded in 1877 by pupils of St Luke’s Church School John Baynton and John Brodie was initially called in honor of Church School St Luke’s. 2 years later it merged with local club Wanderers and in 1879 was named Wolverhampton Wanderers.
In 1893 Wolverhampton won its first prize defeating Everton in the FA Cup final.
Wolves’s most successful period was after the Second World War, in 1950s when the team was trained by Stan Cullis. During his coaching Wolverhampton became three-time England champion (1953/54, 1957/58, 1958/59) as well as won the FA Cup and FA Charity Shield. Billy Wright was the team’s star of that period who spent his whole career in Wolverhampton playing 490 matches in the championship. Forward Jimmy Mullen was team’s another legend who also played only for Wolverhampton throughout his whole career and became an author of 112 goals in 486 matches.
In 1954 when Wolverhampton won friendlies with Hungarian Honved (3-2) and Spartak of USSR (4-0) the English media proclaimed the team “Champions of the World”.
The serious financial problems in the early 1980's led to the team’s recession as a result of which the club retreated to the Fourth Division. The new sponsors helped to stabilize the situation and the team’s new head coach, Graham Taylor promoted the team back to the First Division.
The breakthrough in the club's most recent history was in 2003 when in the play-off final to the Premier League Wolves led by Dave Jones defeated 3-0 Sheffield United and after a 19-year break returned to the English Premier League.
Wolverhampton’s best footballer is forward Steve Bull who is also the club’s top scorer of all times. From 1986 to 1999 he scored 306 goals with Wolves.
Last year Wolverhampton placed 7th in the English Premier League. Moreover, it managed to win Arsenal, Chelsea and Manchester United.
Squad
There are many legionaries in Wolverhampton, mostly Portuguese players. Among them goalkeeper Rui Patrício and midfielder João Moutinho are members of the Portugal national team and have become Euro 2016 winners with it. This won’t be the first time these footballers are visiting Armenia, in July 2015 they competed with the Armenia national team at Republican Stadium.
According to the results of the previous season Moutinho was named the best Wolverhampton footballer of the season.
The best scorer of the previous Premier League in Wolverhampton was named Mexican Raúl Jiménez who scored 13 goals. 26-year-old defender Conor Coady is the captain of the team.
During the summer transfer window Wolves’s greatest achievement became 21-year-old Italian forward Patrick Cutrone who has played for Milan and has performed with Rossoneri in the last three seasons of Serie A scoring 13 goals in 63 matches.
22-year-old defender Jesús Vallejo will play for the team on loan the transfer rights of who belong to Real Madrid. Last season the Spanish was included in the royal team lineup and spent 5 matches in La Liga scoring one goal.
These days Portuguese Braga footballers Pedro Neto and Bruno Jordão have also joined the team. The footballers have spent the last two seasons playing for Lazio Roma on loan.
According to Tansfermarkt website the entire staff of Wolverhampton is estimated 313, 90 million euros.
Coach
45-year-old Portuguese Nuno Espírito Santo is the team’s head coach. In the past he was a goalkeeper and played for Portuguese Vitória de Guimarães, Porto, Aves, Spanish Deportivo La Coruña, Mérida and Osasuna. During 2005/06 season he played for Dynamo Moscow.
In particular, in 2005 Nuno Santo and former goalkeeper of the Armenia national team Roman Berezovski competed for the Dynamo goalkeeper position but when Brazilian Ivo Wortmann took the helms of the team at the middle of the season the goal post was trusted only to the Portuguese.
Nuno Espírito Santo became a Champions League (2003/04) and UEFA Cup (2002/03) winner in Porto although he was a reserve goalkeeper as then Vítor Baía was Porto’s number one player.
In 2010 after his retirement he worked in Málaga FC and Panathinaikos FC as a goalkeeping coach.
In May 2012 he was appointed for the first time as a head coach in Portuguese Rio Ave. Working in the team for two seasons Nuno Espírito Santo managed to take it to the Europa League for the first time in the history of the team.
In July 2014 he signed a one-year contract with Spanish Valencia. At the beginning of the following year the contract was extended. In his first season Nuno Santo placed 4th with Valencia and three times was named La Liga Manager of the Month. However on November 29, 2015 he resigned after a match against Sevilla.
The following year the Portuguese returned to homeland and signed a two-year contract with Porto but at the end of the season was relieved of his duties.
On May 2017 Nuno Santo signed a three-year contract with English Wolverhampton. Under his leadership Wolves took the first place in the English Championship and qualified for the Premier League after a six-year break.
In September 2018 Nuno Espírito Santo was named Premier League Manager of the Month when his team remained invincible during four matches scoring 10 points. It was the first time when a Wolverhampton manager was awarded such a title.
On May 4 2019 Nuno Espírito Santo was awarded an Honorary Doctorate in Sport by the University of Wolverhampton.
Stadium
Wolverhampton spends its home matches at Molineux Stadium which was built in 1889. It has a long history and was the first stadium of the English Football League. It was one of the first British grounds to have floodlights.
The Molineux name originates from Benjamin Molineux, a successful local merchant who in 1744 purchased land on which he built Molineux House which was later converted to the Molineux Hotel. The stadium was built in that same area.
In the early 1990s after a multi-million pound renovation Molineux became one of the biggest and most modern stadiums in England.
Molineux Stadium can host 32,000 spectators.
Wolverhampton in Eurocups
Despite its rich history, Wolverhampton is participating in the Euro Cups only for the eighth time.
In 1972 the club had its most successful season in the Euro Cups when Wolves led by Bill McGarry reached the UEFA Cup final.
Before it Wolverhampton had left behind Juventus and Hungarian Ferencvárosi but in the final consisted of two legs Wolves competed with another English team Tottenham.
Wolverhampton conceded the first leg at home, 1-2 and the second leg ended in a draw, 1-1, that time the luck was on Tottenham’s side.
Last time Wolverhampton participated in the Eurocups in the season 1980/81 where after two legs of the first qualifying round conceded to Dutch PSV Eindhoven (1–0, 1–3).