Ամուլսարի վերաբերյալ վերջնական եզրակացությունն առաջիկա օրերին կներկայացվի կառավարություն
Ամուլսարի վերաբերյալ փորձագետների վերջնական եզրակացությունն օգոստոսի 7-ին ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին: Այս մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ եզրակացության հայերեն թարգմանությունը, որը կազմում է 341 էջ, վերջնական սրբագրվում է:
Վարչապետի հարցին ի պատասխան՝ Հայկ Գրիգորյանն ասաց, որ վերջնական սրբագրված տարբերակը կառավարությանը կտրամադրեն առաջիկա օրերին՝ երկուշաբթի կամ երեքշաբթի:
Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյոք բոլոր հարցերին պատասխան է տրվել Քննչական կոմիտեի նախագահը հույս հայտնեց, որ լրացուցիչ հարցեր չեն առաջանա:
«Քանի որ մեծ հետաքրքրություն կա, հանրությունը պետք է իրազեկված լինի, թե մենք ինչ փաստաթուղթ ունենք, որպեսզի մեր գործողություններն էլ հասկանալի ու թափանցիկ լինեն»,- ընդգծեց վարչապետը։
Նշենք, որ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը մանրամասն ներկայացրեց Միջազգային փորձագիտական ընկերության՝ Ամուլսարի հետ կապված քրեական գործով ուսումնասիրությունները:

Окончательное заключение по вопросу разработки Амулсарского месторождения в ближайшие дни представят правительству
15:19 08/08/2019
Окончательное заключение международных экспертов по вопросу разработки Амулсарского месторождения 7 августа было представлено осуществляющему производство органу, сообщил сегодня на заседании правительства Армении глава СК Айк Григорян.
По его словам, перевод заключения на армянский язык (341 страница) окончательно редактируется.
Премьеру Айк Григорян сказал, что окончательный вариант предоставят правительству в ближайшие дни – во вторник либо в среду.
На вопрос Никола Пашиняна, даны ли ответы на все вопросы, глава СК РА выразил надежду, что дополнительных вопросов не возникнет.
«Поскольку интерес большой, общество должно быть информировано, какой документ имеется у нас в распоряжении, чтобы и наши действия были понятными и прозрачными», – подчеркнул премьер.