Ինչ նպատակով Երևանում առաջին դասարանցիներին «զրկեցին» նվեր-պայուսակներից
Երևան քաղաքի մանկապարտեզների ավագ խմբի երեխաներն, ովքեր այս տարի պետք է առաջին դասարան հաճախեն, չստացան քաղաքապետարանի կողմից ավանդական դարձած նվեր պայուսակը։ Մամուլի հրապարակման համաձայն՝ քաղաքապետարանից նշել են, որ իրենք տեղեկություններ ունեն, թե այդ պայուսակները ծնողները չեն օգտագործում և որոշել են դրան հատկացվող գումարը ծախսել է այլ նպատակով։
Panorama.am-ը քաղաքապետարանից ճշտեց, թե ինչ նկատի ունեն այլ նպատակ ասելով։
Քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանի հետ կապ հաստատել այդպես էլ չհաջողվեց, մեր մի քանի զանգին ի պատասխան հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից ասացին, որ տիկին Ստեփանյանը շենքում չէ, ժողովի է և չգիտեն երբ կվերադառնա։
Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այլ նպատակով ծախսելու մեջ նախ մտնում է այն որոշումը, որ այս տարի առաջին դասարան գնալ պատրաստվող երեխաները կարող են մինչև օգոստոսի 30-ն այցելել մանկապարտեզ, իսկ նախկինում ավարտական հանդեսից հետո երեխաները շուրջ երկու ամիս մնում էին տանը, մինչ դպրոց կգնային։
«Ընդհանուր առմամբ նպատակահարամար չի եղել այս տարի պայուսակներ նվիրելը և քաղաքային իշխանությունը մանկապարտեզ գնացող երեխաներին ու նրանց ծնողներին օգնելու այլ միջոցներ է ձեռնարկում՝ ավելացնելով մանկապարտեզում խմբերի թվերը, ավարտական կոնկրետ խմբերի երեխաների համար հնարավորություն ստեղծելով, որպեսզի նրանք ավարտական հանդեսից հետո հուլիս-օգոստոս ամիսներին ևս հաճախեն մանկապարտեզ, ինչը բավականին թեթևացնում է ծնողների գործը»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե սոցիալապես անապահով շատ ծնողների համար դա կարող էր որոշակի ֆինանսական բեռի թեթևացում լիներ, Կարապետյանը պատասխանեց. «Սոցիալական աջակցություն որոշակի թիրախային խմբերի ընտանիքների երեխաները շարունակում են ստանալ քաղաքապետարանից կամ այլ սոցիալական ապահովության մարմիններից աջակցություն»։
Ի դեպ՝ քաղաքապետարանը ազնիվ չի գտնվել և նախօրոք չի հայտնել, որ երեխաների՝ երկու ամիս ավելի մանկապարտեզ հաճախելը կատարում է պայուսակներ չտրամադրելու հաշվին։
Նշենք նաև, որ «ՍիվիլՆեթ»-ն այսօր գրել էր. «Նվազեցվում էնախադպրոցական հաստատությունների՝ մանկապարտեզների հիմնանորոգման և վերանորոգման համար նախատեսված գումարը՝ 91 մլն դրամով, սակայն, ի տարբերություն վերոնշյալ հոդվածափոխության, այս դեպքում պահուստային ֆոնդից որևէ ավելացում նախատեսված չէ»։
Աղբյուրը կապ է հաստատել Երևանի քաղաքապետարանի հետ, թե ինչու է այս գործողությունների արդյունքում նվազեցնում մանկապարտեզներին հատկացվող գումարը, որտեղից ասել են. «Այս տարի հաստատությունների որոշակի մասի նախագծման և շինարարության աշխատանքների մրցույթները կայացել են և ընթացքի մեջ են, սակայն կանխատեսում կա, որ որոշակի մաս մինչև տարվա վերջ չի հասցնի կատարվել, այսինքն՝ այդ 91 մլն դրամը, այդպե թե այնպես, «պարապ մնալու է»։ Որպեսզի համայնքն այդ գումարից օգուտներ քաղի, որոշվել է փոխանցել այն հոդվածին, որտեղ անհրաժեշտությունը քաղաքն ունի, այն է՝ աղբահանությանը։ Այդ գումարն աղբահանությանն ուղղված 1,7 մլրդ դրամի «մի փոքր մասն է»։

Из-за чего первоклассников в Ереване «лишили» подарочных рюкзаков?
Дети из старших групп детских садов в Ереване, которые в этом году должны пойти в первый класс, не получили со стороны мэрии ставших уже традицией подарочных рюкзаков. Согласно публикациям СМИ, в мэрии отметили, что у них имеются сведения, что данные подарочные рюкзаки родители школьников не используют, посему принято решение потратить данные средства в других целях.
Корреспондент Panorama.am уточнил в мэрии Еревана, что имеется в виду под тем, что средства планируется потратить «в других целях».
С начальником управления общего образования аппарата мэрии Еревана Анной Степанян так и не удалось связаться, на несколько звонков корреспондент Panorama.am в пресс-службе ответили, что г-жа Степанян находится не в здании, участвует на собрании и не знают, когда она освободится.
В свою очередь пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян в беседе с корреспондентом Panorama.am пояснил, что под тратами средств «в других целях», прежде всего, подразумевается то решение, что собирающиеся в этом году пойти в первый класс дети могут до 30 августа посещать детский сад, а в прошлом, после выпускного вечера дети почти 2 месяца оставались дома перед тем, как пойти в школу.
«В целом нецелесообразно выдавать в этом году подарочные рюкзаки и городские власти предпринимают другие меры для оказания содействия посещающим детский сад детям и их родителям, увеличив число групп в детских садах, создавая возможности для детей выпускных групп, чтобы они после выпускного вечера – в июле и августе – также посещали детский сад, что довольно упрощает дела родителей», – отметил он.
Обратившись к вопросу о том, что для многих социально-необеспеченных семей подарочные рюкзаки могли в некоторой степени облегчить их финансовое бремя, А. Карапетян ответил: «Дети из некоторых целевых групп семей продолжают получать социальную помощь от мэрии или других органов социального обеспечения».
Кстати, мэрия не была честна и заранее не сообщила, что посещение детьми детского сада после выпускного вечера ещё на протяжении 2 месяцев осуществляется за счет того, что подарочные рюкзаки не будут предоставлены.
Отметим также, что сайт «Civilnet.am» сегодня сообщил: «На 91 млн драмов сокращаются расходы на капитальный ремонт и ремонт дошкольных учреждений – детских садов, однако, в отличие от преобразования вышеуказанной статьи, в данном случае из резервного фонда никаких надбавок не предусматривается».
Источник обратился в мэрию Еревана по вопросу, по какой причине в результате данных действий мэрия сокращает выделяемые детским садам средства, на что в мэрии ответили: «В этом году тендеры на проектирование некоторой части учреждений и строительные работы состоялись и находятся в процессе, однако, прогнозируется, что некоторая часть не будет завершена к концу года, иными словами, эти 91 млн драмов, так или иначе, “останутся без дела”. И, чтобы община извлекла пользу из данных средств, принято решение перечислить той статье, в которой нуждается город, то есть – вывоз мусора. Эти средства – “та небольшая часть” из направленных на решение проблемы с вывозом мусора 1,7 млрд драмов».