Քաղաքային իշխանությունը ջայլամի քաղաքականություն է վարում. ավագանու նախկին անդամ
«Ամեն օր էլ տեսնում եք, որ աղբը մեր քաղաքում անասելի, անթույլատրելի չափերի է և իհարկե սա խոսում է քաղաքային իշխանության հանցավոր անգործության մասին»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երևանի ավագանու նախկին անդամ Սոնա Աղեկյանը՝ նշելով, որ ինքն այստեղ հանցավոր պայմանավորվածության և կոռուպցիայի նշանների միտում է տեսնում։
«Քաղաքային իշխանությունը ջայլամի քաղաքականություն է վարում, ամուր մտել են սեղանի տակ և քաղաքապետը, և կոմունալի վարչության պետը, և բոլոր նրանք, ովքեր պատասխանատու են։ Մենք զգուշացրել էինք, որ ամռանն աղբահանության վիճակը վատ է լինելու, բայց այսօր քաղաքացիներս հասանք այն կետին, որ քայլում ես ու փսխելու ցանկություն է առաջանում, քայլում ես ու աղբը փաթաթվում է ոտքերիդ»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ «Երևանի քաղաքապետարանում կոռուպցիան աննախադեպ քանակի է հասել, քաղաքապետը կոռուպցիոն գործարքների մեջ է»։
«Մեծ ցավով արձանագրում ենք փաստը, որ Երևանում քաղաքային իշխանությունը, քաղաքապետն ու ավագանին պետք է այսօր առօրեական հարցեր քննարկելու փոխարեն առաջին հերթին պետք է քննարկեին աղբահանության խնդիրը։ Եթե քաղաքապետը չգիտակցի, որ ունի պարտականություններ, խոստումներ, որոնք անկատար են, և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում դրանք չիրագործի, սկսվելու է Կարգին Հայկոյի՝ այսինքն քաղաքապետի իմպիչմենտի գործընթացը»,- հավելեց նա։

«Мы каждый день видим, что мусор в нашем городе достиг недопустимых размеров, и это, конечно, говорит о преступном бездействии городских властей», – сказала сегодня на встрече с журналистами экс-представитель Совета старейшин столицы Армении Сона Агекян, добавив, что она здесь видит признаки преступной договоренности и коррупции.
«Городские власти проводят «страусиную политику», крепко спрятались за своими столами и мэр, и глава коммунального управления, и все те, кто несет ответственность. Мы предупреждали, что летом ситуация с вывозом мусора обострится, и сегодня мы дошли до точки, что, шагая по улицам, возникает желание убежать просто. Ходишь, и мусор попадает под ноги», – сказала она.
По ее словам, «в мэрии Еревана коррупция обрела беспрецедентные масштабы, мэр – в коррупционных сделках».
«Городские власти, Совет старейшин, мэр Еревана сегодня должны в первую очередь обсудить решение проблемы с вывозом мусора. Если мэр не осознает, что у него есть неисполненные обещания, обязательства, и не попытается в максимально сжатые сроки их исполнить, начнется процесс его импичмента», – добавила она.