Հատուկ Խորովածի փառատոնին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանում մեծ թվով զբոսաշրջիկներ
Արդեն ավանդույթ դարձած Խորովածի 11-րդ փառատոնն այս տարի կանցկացվի օգոստոսի 18-ին: Անցկացման վայրն անփոփոխ է՝ Լոռու մարզ, Ախթալա համայնք: Փառատոնը հյուրընկալելու է տարբեր անկյուններից բազմաթիվ հյուրերի, խորովածի սիրահարների ու նաև նրանց, որոնք սիրում են հայկական խորոված պատրաստել:
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյան այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ ավանդական դարձած փառատոնը միջազգային նշանակություն ունի, այն տարածաշրջանում ամենակայացած և ամենասպասված փառատոնն է, որին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանում մեծ թվով զբոսաշրջիկներ:
«Երբ 11 տարի առաջ նախաձեռնում էինք այս փառատոնը, մեր առաջ նպատակ էինք դրել՝ պետք է գա մի օր, որ զբոսաշրջիկներն այցելեն Հայաստան՝ հատուկ փառատոների մասնակցելու համար, նույնիսկ ընտրություն կատարեն աշխարհի հայտնի փառատոների միջև, օրինակ՝ մասնակցեն Բրազիլիայի դիմակահանդեսին, թե Հայաստանի Խորովածի կամ Գինու փառատոնին: Այսօր դա արդեն իրականություն է, և հատուկ Խորովածի փառատոնին մասնակցելու համար Հայաստան են գալիս մեծ թվով զբոսաշրջիկներ»,- ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Նա նաև նշեց, որ փառատոներն էապես նպաստում են հյուրընկալող և շրջակա համայնքների տնտեսական ակտիվացմանը, ներդրումների ներգրավմանը:
Ծրագիրն իրականացնող «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանն էլ նշեց, որ 11 տարի առաջ փառատոնի վերաբերյալ թերահավատությունը շատ էր, տեղի բնակչությունը նույնիսկ չէր հավատում, որ այն իսկապես ավանդական կդառնա:
«Մենք փառատոնը սկսեցինք այն ժամանակ, երբ խոհարարական միջոցառումներ չէին կայանում: Շատ են հարցնում՝ ինչու Ախթալայում, ասեմ, որ պետական ծրագիր կար՝ հյուսիսային դարբասների մոտ զբոսաշրջությունը զարգացնելու, բացի այդ, խնդիր կար՝ կապված տարածքների համաչափ զարգացման, զբոսաշրջային միջավայր զարգացնելու, ազգային խոհանոցը հանրահռչակելու հետ»,- ընդգծեց Սեդրակ Մամուլյանը:
Նրա խոսքով՝ այս տարի փառատոնի անցկացման հետ կապված խնդիրներ էին առաջացել, նույնիսկ հնարավոր էր, որ այն չանցկացվեր, բայց Ախթալայի բնակչությունը, զբոսաշրջային ընկերությունները, զբոսաշրջիկները դժգոհել են, բնակիչներն էլ ասել են, որ ամբողջ տարին սպասում են այդ փառատոնին:
Կազմակերպիճները նշեցին նաև, որ փառատոնին առանձին տաղավարներով ներկայացվելու է խորովածի մշակույթը, անցկացվելու են մրցույթներ:

The traditional Barbeque Festival will be held in Akhtala, a town in Armenia’s Lori Province, for the 11th time already on 18 August, bringing together numerous guests, food enthusiasts and all those who love making Armenian barbeque.
At a news conference on Friday, Chairman of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan said the festival is of international interest and is the most anticipated festival in the region attracting a large number of tourists to Armenia.
“When we launched this festival 11 years ago, our purpose was that one day tourists arrived in Armenia specially to attend the festival and even choose between the Armenian Barbeque Festival or the Wine Festival and the Brazilian Masquerade,” the official said. “Today it’s already a reality and a large number of tourists arrive in Armenia specially for the Barbeque Festival."
Apresyan says in general festivals significantly contribute to boosting the economy of the host and surrounding communities and attracting investments.
Sedrak Mamulyan, Chairman of the Preservation and Development of Armenian Culinary Traditions NGO organizing the festival, said 11 years ago many were skeptical of the success of the festival, adding even the locals didn’t believe that one day it would become a tradition.
He says Akhtala was chosen to host the festival every year as part of a government program to boost tourism in Armenia’s north, to ensure the even development of regions and to publicize the national cuisine.
Mamulyan says some problems emerged while organizing the festival this year, it could even have been cancelled, but the Akhtala residents and travel agencies opposed to it, stating they had been looking forward to it throughout the year.
Various competitions are also expected to be held during the 11th Barbeque Festival, organizers said.