2 արծաթե, 3 բրոնզե մեդալ աստղագիտութան միջազգային օլիմպիադայում
Օգոստոսի 2-9-ը Հունգարիայի Կեստհեյ քաղաքում «Աստղագիտութուն» առարկայից տեղի է ունեցել միջազգային 13-րդ օլիմպիադան, որտեղ Հայաստանի Հանրապետության դպրոցականների թիմը նվաճել է 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ: Օլիմպիադային մասնակցել է 46 երկրի 53 թիմ` 260 աշակերտով:
Արծաթե մեդալ են նվաճել Դավիթ Զոհրաբյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12 դասարան) և Կարեն Բաղդասարյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան): Իսկ Եվա Հունանյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան), Դավիթ Կիրակոսյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան) և Քրիստինե
Գրիգորյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան)
արժանացել են բրոզե մեդալների:
Օլիմպիադայի ընթացքում անցկացվել է նաև 6-հոգանոց բազմազգ թիմերի մրցույթ, որի ժամանակ մեր աշակերտները հանդես են եկել տարբեր թիմերի կազմում: Այն թիմը, որտեղ հադես է եկել Քրիստինե Գրիգորյանը, գրավել է առաջին տեղը և մյուս թիմակիցների հետ արժանացել ոսկե մեդալի, իսկ Դավիթ Զոհրաբյանի թիմը գրավել է երկրորդ տեղը և նույն ձևաչափով արժանացել արծաթե մեդալի:
«Աստղագիտություն» առարկայից դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի թիմը ղեկավարում են ատղագիտության օլիմպիադայի հանրապետական հանձնաժողովի անդամներ Մարիետա Գյուլզադյանը (Բյուրականի աստղադիտարան) և Վարդգես Մամբրեյանը (ԵՊՀ):

Armenia wins 5 medals at International Astronomy and Astrophysics Olympiad
The Armenian schoolchildren’s team has won 5 medals – 2 silver and 3 bronze – at the 2019 International Olympiad on Astronomy and Astrophysics held in Keszthely, Hungary.
A total of 53 teams, comprising 260 schoolchildren, from 46 countries competed at the Olympiad, the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports.
12th grader Davit Zohrabyan and 11th grader Karen Baghdasaryan captured silver for the team, while 11th graders Eva Hunanyan, Davit Kirakosyan and 12th grader Kristine Grigoryan won bronze medals. All the school students represent the Yerevan Physics and Mathematics Specialized School after Artashes Shahinyan.
During the Olympiad, a six-member multinational team competition took place, in which Armenia’s schoolchildren competed in different teams.
The team including Kristine Grigoryan took the first place, while the team in which Davit Zohrabyan performed took the second place in this competition.
At the 2018 International Olympiad on Astronomy and Astrophysics held in Beijing, China, the Armenian team won 2 silver and 1 bronze medals, as well as 2 commendations.