ՀՊՏՀ-ում բարեփոխումների անվան տակ ապօրինություններ են կատարվում. Գագիկ Ասլանյան
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դասախոս Գագիկ Ասլանյանը համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի՝ այսօրվա ասուլիսում հնչեցրած հայտարարությունները բարեփոխումների մասին ուղղակի ականջահաճո արտահայտություններ է համարում։
Բուհում ստեղծված իրավիճակի, ռեկտորի պաշտոնակատարի հրավիրած ասուլիսի մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում դասախոսն ասաց. «Ասուլիսն ուղիղ եթերով լսում էի, բարեփոխումների մասին էր խոսում, բայց դրանց բացարձակ մեծամասնությունը, բացառությամբ մրցույթի անցկացման կանոնակարգի, բուհի ռազմավարությունում հաստատված դրույթներ են, որի մասին հիմա նա բարձրաձայնում է, թե իր մտահղացումներն են։ Իր բարեփոխումների անվան տակ իրականում կատարվում են ապօրինություններ բառիս բուն իմաստով»։
Ինչ վերաբերում է դասախոսների մրցույթի անցկացման կանոնակարգին՝ Ասլանյանն ասաց, որ ընդունվել էր մի կանոնակարգ, որը հակասում էր թե Կրթության մասին օրենքի, թե Աշխատանքային օրենսգրքի և Բարձրագույն ու հետբուհական կրթության մասին օրենքի որոշակի կետերի։
«Մենք սրա հետ կապված հայցով դիմել էինք դատարան, որպեսզի կասեցվեր դա, դատարանը կասեցրեց, հետո մի քանի օր անց վերանայեց կասեցման որոշումը։ Ամբողջ հարցն այն է, որ վերանայեց, քանի որ համալսարանից սխալ տեղեկատվություն էին տվել՝ իբր ամբողջ գործընթացն ավարտված է և եթե կասեցվի՝ համալսարանը լուրջ ֆինանսական խնդիրներ է ունենալու, քանի որ մարդկանց հետ պայմանագրեր է կնքել և այլն։ Բայց այդ ամբողջը սուտ է, մինչև օրս հրապարակված չեն մրցույթի արդյունքները, դասախոսների բացարձակ մեծամասնությունը չգիտի, ով քանի ժամով պետք է դասավանդի սեպտեմբերի 1-ից, իսկ պայմանագրեր կնքված չեն որևէ մեկի հետ»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Նա մտահոգություն հայտնեց նաև մրցույթի թափանցիկության հետ կապված՝ նշելով, որ մրցույթի ընթացքում դասախոսները առանձին-առանձին են մտել ու հանձնաժողովի առաջ պատասխանել հարցերին, մյուս դասախոսները ներկա չեն եղել և չեն լսել մյուսների պատասխանները։
Անդրադառնալով Հայրապետյանի ատենախոսությանը, նա նշեց, որ այստեղ ուղղակի գրագողության ակնառու փաստեր կան։
«Ես լսեցի, որ նա հիմնականում շեշտադրում է կատարում խնդիրների ու հղումների, տեսական մասի վրա, բայց միանշանակ սուտ է խոսում։ Դոկտորական ատենախոսության մեջ տեսական վերլուծությունը պետք է լինի հեղինակինը, այլ ոչ թե այլ հեղինակների վերլուծությունը ներկայացնի՝ իբր ինքն է դա կատարել։ Նա ներկայացնում է, որ իր կատարած հետազոտության մեջ գրագողություն չկա, սակայն կրկին ստում է, քանի որ Երևան քաղաքի բնակիչների մասնակցային կառավարմանը վերաբերող հետազոտության մեջ նա գրագողություն է արել, այն եվրոպական ինչ-որ քաղաքում է կատարվել և դրա արդյունքները գրեթե 98 տոկոս ճշտությամբ կրկնում են այդ հետազոտությունը»,- ներկայացրեց դասախոսը։
Ասլանյանը հավելեց, որ եթե բուհի այօրվա ղեկավարությունը շարունակի պաշտոնավարել, ինքն այլևս չի դասավանդի այնտեղ։
Նա նաև հիշեցրեց, որ իրենք նամակով դիմել են վարչապետին, ներկայացրել են իրավիճակը ու դեռ սպասում են պատասխանի։

Гагик Асланян: В Армянском государственном экономическом университете под видом реформ совершаются беззакония
18:16 12/08/2019
Преподаватель Армянского государственного экономического университета Гагик Асланян считает, что заявления, сделанные на сегодняшней пресс-конференции исполняющим обязанности ректора университета Рубеном Айрапетяном, – просто высказывания, призванные угодить слуху
Коснувшись пресс-конференции, созванной и.о. ректора в связи со сложившейся в вузе ситуацией, Гагик Асланян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал: «Я следил за пресс-конференцией в прямом эфире, он говорил о реформах, но подавляющее большинство из них, за исключением регламента проведения конкурса, – предусмотренные стратегией университета положения, которые он сейчас выдает за свои идеи. Под видом провозглашенных им реформ, фактически, совершаются беззакония – в прямом смысле этого слова».
Что касается регламента проведения конкурса среди преподавателей, Асланян сказал, что был принят регламент, противоречащий определенным пунктам как Закона об образовании и Трудового кодекса, так и Закона о высшем и послевузовском образовании.
«Мы подали иск по этому поводу в суд, чтобы приостановить регламент, суд приостановил его, и через несколько дней пересмотрел решение о приостановлении. Весь вопрос в том, что пересмотрел, потому что из университета представили неверную информацию, якобы весь процесс завершился и в случае приостановления у университета возникнут серьезные финансовые проблемы, потому что у него контракты с людьми и так далее. Но все это ложь, результаты конкурса до сих пор не опубликованы, абсолютное большинство преподавателей не знают, сколько часов преподавать с 1 сентября, и ни с кем не подписано контрактов», – пояснил собеседник Panorama.am.
Он также выразил обеспокоенность по поводу прозрачности конкурса, отметив, что во время конкурса преподаватели входили отдельно и отвечали на вопросы перед комиссией, другие преподаватели при этом не присутствовали и не слышали ответов других.
Что касается диссертации Айрапетяна, он отметил, что здесь есть очевидные факты плагиата.
«Я слышал, что он в основном фокусируется на проблемах и ссылках, на теоретической части, но он определенно говорит неправду. Теоретический анализ в докторской диссертации должен быть анализом автора, он не должен представлять анализ других авторов вместо своего.
Он говорит, что в его исследовании нет никакого плагиата, но он снова лжет, потому что в исследовании, касающемся соучастного управления  жителей Еревана, он вновь совершил плагиат, это было сделано в каком-то европейском городе, и его результаты почти на 98% повторяют результаты этого исследования», – сказал преподаватель.
Асланян добавил, что если нынешнее руководство вуза останется, он там больше не будет преподавать.
Он также напомнил, что они направили письмо премьер-министру, в котором изложили ситуацию и все еще ждут ответа.