Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դեռ չի տեսակցել Ադրբեջանում հայտնված հայ զինծառայողին. ՄԻՊ
Ադրբեջանի տարածքում հայտնված զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի իրավունքների երաշխավորման հարցով Մարդու իրավունքների պաշտպանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության (ICRC) ղեկավար Քլեր Մեյթրոի հետ։ Վերջինս տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դեռ չի տեսակցել Արայիկ Ղազարյանին, սակայն հարցն իրենց ուշադրության կենտրոնում է։
ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից հայտնում են. «Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապի մեջ է նաև Արայիկ Ղազարյանի ընտանիքի անդամների հետ։
Զինծառայողի իրավունքների երաշխավորման, այդ թվում՝ առողջական վիճակի հետ կապված հարցերով Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կդիմի միջազգային համապատասխան կառույցներին»։

Ombudsman: ICRC has not yet visited Armenian soldier ended up in Azerbaijan
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan has held a telephone conversation with Claire Meytraud, the head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Armenia Delegation, on the issue of guaranteeing the rights of Arayik Ghazaryan, the Armenian serviceman who ended up in Azerbaijani territory in still unknown circumstances on Monday.
In an official statement on Tuesday, the Ombudsman’s Office said that the ICRC has not yet visited Ghazaryan, however the organization stays focused on the matter.
Meanwhile, the Human Rights Defender’s Office is also in touch with Arayik Ghazaryan’s family.
Tatoyan will apply to the relevant international organizations in connection with the guaranteeing of the soldier’s rights, including his health condition.