Ականատես եղանք «Ազիզյաններ»-ի գլխավոր դերակատարի և ՀԺ-ի գլխավոր նախկին խմբագրի միջև վատ բեմադրված հարցազրույցի. Ֆարմանյան
18:00 13/08/2019
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը արձանագրում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և քաղաքապետ Հայկ Մարությանի այսօրվա հանդիպումից տպավորություն է ստացել, որ Երևանը շարունակելու է մնալ աղբի մեջ։
Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում Ֆարմանյանն անդրադառնալով այսօրվա հանդիպմանը՝ նշում է
«Ինչպես Երևանում ապրող բնակիչներից շատ շատերը, այնպես էլ ես սպասում էինք, որ քաղաքապետի և վարչապետի միջև տեղի ունեցած այսօրվա հանդիպման ժամանակ ի վերջո կտրվեր մեր քաղաքացիներին հուզող ամենակարևոր հարցերից մեկի պատասխանը՝ ի վերջո Երևանն ինչքան է մնալու աղջի մեջ։
Ցավոք սրտի լուծումներ տեսնելու փոխարեն մենք ականատես եղանք, պատկերավոր ասած, երկու դերասանների երկխոսության, կամ առավել դիպուկ ասած՝ «Ազիզյաններ»-ի գլխավոր դերակատարի և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր նախկին խմբագրի  միջև վատ բեմադրված հարցազրույցի։
Եթե որևէ մեկն ընտրվում է քաղաքապետ և հանդես է գալիս մաքրելու ենք կարգախոսով, առողջ տրամաբանությունը հուշում է, որ դու նախօրոք իմանում ես եղած խնդիրները, դրանց պատճառները, ունես դրանց լուծումները, և դուխով, ռիսկով ասում ես մաքրելու ենք և գնում և սկսում ես մաքրել»։
Նախկին պատգամավորն անընդունելի է համարում անգործությունն ու դա ծածկելն ինչ-որ պայմանագրերի տակ։
«Պարոն Փաշինյան պետք էր քաղաքապետին շատ կարճ ժամանակ տալ, երկու-երեք շաբաթ, խնդիրը լուծելու համար, և եթե չլուծեր, պետք էր հետևություններ անել, և ոչ թե սպառնալ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնող մարդկանց։ Հանդիպումից տպավորություն ստացա, որ վարչապետն արդեն կառավարական դաչայում ապրելով և զրահապատ մերսեդեսի ապակիներից այն կողմ իսկապես չի զգում այն հոտը, որն աղբը լցրել է քաղաքը։ Այնուամենայնիվ,  հանդիպումը հաշվետվողականության անվան տակ բեմադրություն էր, բայց կարելի է ևս երկու-երեք շաբաթ սպասել, տեսնել, թե ինչ լուծումներ են առաջարկում հանդիպման արդյունքներով»,- ասաց Ֆարմանյանը՝ շեշտելով, որ խնդիրը չլուծվելու պարագայում կգտնեն ձևը՝ քաղաքապետ Մարությանին տեր կանգնելու Երևանը աղբից մաքրելուն։

Фарманян о встрече Пашинян-Марутян: Плохо инсценированное интервью бывшего главреда с участником телешоу «Азизяны»
18:25 13/08/2019
Бывший депутат Национального Собрания Армении Самвел Фарманян констатирует: от состоявшейся сегодня встречи премьер-министра Никола Пашиняна с мэром Еревана Айком Марутяном он получил впечатление, что Ереван продолжит оставаться в мусоре.
В прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook Фарманян, коснувшись встречи, указал: «Как очень многие жители Еревана, так и я, ждали, что во время сегодняшней встречи премьера и мэра, наконец, был бы дан ответ на один из самых важных вопросов, волнующих наших граждан: в конце концов, сколько времени Ереван будет находиться в мусоре?
К сожалению, вместо представления решений, мы стали очевидцами, образно говоря, диалога двух артистов или, говоря более точно,  плохо инсценированного интервью с участием исполнителя главной роли телешоу "Азизяны" и бывшего главного редактора газеты "Айкакан жаманак".
Если кто-то избирается мэром и выступаем с лозунгом "очистим от мусора", то здравый смысл подсказывает, что он знаком с существующей проблемой заранее, причинами ее возникновения, у  него есть решения. Смело говоришь –  очистим, идешь и начинаешь очистку».
Бывший депутат считает неприемлемым бездействие и его сокрытие под какими-то договорами.
«Г-н Пашинян, нужно было дать мэру очень короткие сроки –  две или три недели, чтобы решить проблему. И если бы он не решил ее, нужно было сделать выводы, а не угрожать людям, выражающим свой протест.
После встречи у меня сложилось впечатление, что премьер-министр, уже живя на правительственной даче, за окнами бронированного «мерседеса» действительно не чувствует зловония, которое распространяется по городу от мусора.
Тем не менее, встреча была постановкой под видом подотчетности. Но можно было подождать еще две-три недели,  увидеть, какие решения предлагаются по итогам встречи», – сказал Фарманян, подчеркнув: если проблема не будет решена, они найдут способ, чтобы мэр Марутян сдержал свое слово очистить Ереван от мусора.