Ակնհայտ է՝ իրավիճակ է ստեղծվում, որ Քոչարյանի գործով ՍԴ-ն չիրականացնի արդարադատություն. Ալումյան
«Հունիսի 27-ին մեր կողմից ներկայացվել է միջնորդություն՝ պարոն Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու և նրան կալանքից գրավով ազատելու մասին, սակայն վարույթ իրականացնող մարմինը, որը տվյալ դեպքում Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն է, մեր միջնորդությունը մինչ օրս չի քննել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը՝ նշելով, որ օրենքում հստակ նշված է՝ նման միջնորդությունները քննվում են ստանալուց անմիջապես հետո։
Նա շեշտեց, որ խախտվում է ներպետական օրենքի հստակ պահանջը, քանի որ այսօր օգոստոսի 14-ն է և իրենց միջնորդությունը դեռևս քննված չէ։
«Մենք արդեն այդ կապակցությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, արդեն թվով յոթերորդ գանգատն ենք ներկայացրել, այդ գանգատի առարկան է՝ արդարադատություն իրականացնելուց հրաժարվելը։ Բացի այդ՝ պարբերաբար որոշել ենք տեղեկացնել Եվրոպական դատարանին այն մասին, որ գրավի վերաբերյալ միջնորդությունը չի քննվում։ Գրավի միջնորդությունը չքննելու հետ կապված Առաջին ատյանի դատարանը պատճառաբանում է, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն այլևս չի կարող քննել այդ միջնորդությունը, քանի որ նրա գործունեությունը կասեցված է, իսկ ուրիշ դատավորի գործը դեռ մակագրված չէ։ Սա օրենքից և Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետից չբխող պատճառաբանություն է, հոսով ենք շատ շուտով Եվրոպական դատարանից լսել նրա տեսակետը այս իրավիճակի վերաբերյալ»,- ներկայացրեց Ալումյանը։
Նա ասաց, որ այս ընթացքում նորից զարգացումներ են սկսել Սահմանադրական դատարանի շուրջ. «Մինչև այս ուզում էին բիրտ ուժով ՍԴ-ի մի շարք դատավորներից ազատվել, հիմա այդ բիրտ ուժին զուգընթաց փորձում են առաջարկել կոմպրոմիսային տարբերակ։ Փորձում են ընդունել մի օրենք, որով շահագրգռեն ՍԴ դատավորներին իրենց ժամեկտից շուտ լքել պաշտոնը։ Եթե սա արվեր պարոն Քոչարյանի գործի հետ չկապված, ուղղակի ընդհանուր ինչ-որ նպատակների համար, դեռ կարելի էր քննարկել, սա լա՞վ մոտեցում է, թե՞ վատ։ Հավանաբար, էլի քննարկման արդյունքում հնարավոր է, որ գային նրան, որ սա լավագույն տարբերակը չէ, բայց այս դեպքում ամեն ինչ ակնհայտորեն երևում է, որ այդ օրենքի նախագիծն ուղղակիորեն նպատակ է հետապնդում պարոն Քոչարյանի գործի հետ կապված ՍԴ-ում ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ Քոչարյանի գործով ՍԴ-ն չիրականացնի արդարադատություն»։

Айк Алумян: Очевидно, что создается ситуация, чтобы КС Армении не осуществил правосудия по делу Кочаряна
16:29 14/08/2019
Еще 27 июня адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство об изменении избранной в отношении Р.Кочаряна меры пресечения в виде ареста и применении залога, однако до сих пор суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана ходатайство не рассмотрел. Об этом заявил на созванной сегодня, 14 августа, пресс-конференции адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
Между тем, по его словам, ч.2 ст.102 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения гласит: ходатайства должны быть рассмотрены непосредственно после их заявления.
Айк Алумян подчеркнул, что таким образом нарушается четкое требование внутригосударственного закона, поскольку сегодня уже 14 августа, однако представленное адвокатами ходатайство все еще не рассмотрено.
«Мы уже в этой связи обратились в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), нами уже представлена 7-я по счету жалоба в Европейский суд.  Предмет жалобы – отказ от осуществления правосудия. Кроме того, решили периодически уведомлять ЕСПЧ о том, что ходатайство о применении залога не рассматривается. Что касается ситуации с  рассмотрением ходатайства, суд первой инстанции объясняет это тем, что судья Давид Григорян не может рассмотреть ходатайство, поскольку его деятельность приостановлена, а другому судье дело Кочаряна пока не передали.
Между тем, эта оговорка не вытекает из закона и п.3 ст.5 Европейской конвенции. Надеемся, очень скоро услышать позицию от ЕСПЧ касательно сложившейся ситуации», –  отметил Алумян.
Алумян указал также, что за этот период новые развития наблюдаются вокруг Конституционного суда Армении.
«До этого пытались с помощью грубой силы избавиться от ряда судей КС, сейчас параллельно пытаются предложить компромиссный вариант. Предпринимается попытка принять закон, которым хотят заинтересовать судей КС покинуть свой пост раньше положенного срока.
Если бы это не было связано с делом Роберта Кочаряна, а было бы обусловлено какими-то общими целями, то предлагаемый законопроект еще можно было обсудить, рассмотреть, хороший ли это подход.
Вероятно, опять-таки в результате обсуждения мы бы пришли к тому, что это не лучший вариант. Но в этом случае очевидно, что данный законопроект просто преследует следующую цель: создание в КС ситуации, которая не позволит осуществить правосудие по делу Кочаряна», – сказал Алумян.