ՀՀ ԱԳ նախարար․ Փաշինյան-Թրամփ հանդիպումը եղել ու մնում է մեր օրակարգում
«Բավական առիթ ունեցել ենք խոսելու ԼՂ հարցով բանակցային դինամիկայի մասին։ Վերջին հանդիպումը կայացել էր 2 ամիս առաջ, դինամիկան պահպանվում է ու այն շարունակվելու է։ Մենք երբևէ սպասեցնել չենք տվել, մտադրություն չունենք փոխելու մեր մոտեցումը։ Ինչ վերաբերվում է ժամկետներին, ապա նորից պետք է խնդրեմ մի փոքր համբերությամբ լցվել, որովհետև հանդիպման մասին հայտարավում է այն ժամանակ, երբ այն արդեն համաձայնեցված է»,-այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով ԼՂ հարցով հետագա բանակցությունների մասին հարցին։
ՀՀ-ԱՄՆ երկխոսությունը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը բավարար է համարում
«Ուշադրություն դարձնենք, թե որքան ակտիվ է եղել քաղաքական երկխոսությունը ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջև այս շրջանում։ Այս տարվա ընթացքում երկխոսության շարունակականությունն ու մակարդակը մեզ համար սկզբունքորեն բավարար է»,- ասաց Մնացականյանը։
Պատասխանելով սեպտեմբերին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ու ամենաբարձր մակարդակով ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպման հարցին, ԱԳ նախարարն ասաց, որ «սա եղել ու մնում է մեր օրակարգում»։
«Վստահ եմ, այդ պահը կգա, բայց նույնիսկ ներկայիս դինամիկային եթե գնահատական տանք, այս առումով մենք ԱՄՆ-ի հետ բարձր մակարդակով քաղաքական երկխոսության որևէ դեֆիցիտ չենք ունեցել այս տարվա ընթացքում»,-ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Արցախը Հայաստանն է» հայտարարության ազդեցությունը բանակցությունների վրա
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի դիրքորոշմանը, որևէ նոր ավելացնելու բան չկա, ամենն ասվեց Ստեփանակերտում։ ՀՀ ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ նույնպես վերահաստատվեց այն, ինչ ասվել էր Ստեփանակերտում։ Մեր կողմից մտադրություն չկա որևէ կերպ շեղվելու այն դիրքորոշումներից, մոտեցումներից, որոնք վերաբերում են խաղաղ կարգավորմանը և մեր հավատարմությանը՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հարցը լուծելու»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Ջանքեր են գործադրում ռազմագերի Արայիկ Ղազարյանին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ
ԱԳ նախարարը, խոսելով Ադրբեջանում հայտնված հայ զինվորի մասին, ասաց, որ սա շատ զգայուն հարց է ու այս առումով Արցախի ԱԳ նախարարության կողմից արվել է հայտարարություն, որում ասվում է, որ Արցախի իշխանությունները ջանքեր են գործադրում ռազմագերի Արայիկ Ղազարյանին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը, կսահմանափակվեմ այդ հայտարարությամբ»,-ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
ԱՄՆ-ի կողմից այս տարի Ղարաբաղին տրամադրվելիք օգնության չափի կրճատումը
«Սկզբունքորեն սա յուրաքանչյուր տարի ԱՄՆ վարչակազմի, ներկայացուցիչների պալատի, սենատի միջև բյուջեի արտաքին հատկացումների շուրջ վարվող բանակցությունների օրակարգ է։ Սա նաև օրակարգ է մեր երկկողմ երկխոսության մեջ ԱՄՆ-ի հետ բոլոր մակարդակներով։ Մենք աշխատում ենք այս հարցերի շուրջ, որը տեղի է ունենում յուրաքանչյուր տարի, ու այն շատ ակտիվ քննարկվող հարց է»,-ասում է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով հայկական 2 կազմակերպությունների նկատմամբ ԱՄՆ սահմանած պատժամիջոցներին, ԱԳ նախարարն ասաց, որ այս հարցը պետք է ուսումնասիրի։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարարն այսօր ընդունեց պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային։ ԱԳ նախարարները հանդես եկան հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով ու պատասխանեցին լրագրողների հարցերին։

Глава МИД Армении: Вопрос о встрече Пашиняна и Трампа был и остается в нашей повестке
«У нас было довольно много поводов рассказать о динамике переговоров по карабахскому вопросу. Последняя встреча состоялась два месяца назад, динамика сохраняется и будет продолжаться. Мы никогда заставляли ждать, у нас нет намерений менять наш подход. Что касается сроков, то я должен снова попросить немного набраться терпения, поскольку о встрече сообщается тогда, когда она уже согласована», – заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос о дальнейших переговорах по карабахскому конфликту.
Глава МИД Армении считает удовлетворительным диалог РА-США
«Обратите внимание, насколько активным был политический диалог между США и Арменией в этот период. Непрерывность и уровень диалога в течение этого года для нас принципиально удовлетворительны», – сказал Мнацаканян.
Говоря о предстоящем в сентябре визите премьер-министра Армении Никола Пашиняна в США и  отвечая на вопрос о встрече с президентом США, глава МИД сказал, что «это было и остается в нашей повестке».
«Я уверен, что этот момент настанет, но даже с учетом нынешней динамики у нас не было какого-либо дефицита в политическом диалоге на высоком уровне с Соединенными Штатами в этом году», – сказал Зограб Мнацаканян.
О влиянии заявления «Арцах – это Армения» на переговоры
«Что касается позиции Армении, то добавить нечего, все было сказано в Степанакерте. Заявление МИД Армении подтвердило сказанное в Степанакерте. С нашей стороны нет намерения каким-то образом отклоняться от подходов, позиции, касающихся мирного урегулирования, нашей приверженности решению вопроса исключительно мирным путем», – отметил глава МИД.
Прилагаются усилия в направлении возвращения на Родину оказавшегося на территории Азербайджана Араика Казаряна
Глава МИД Армении, говоря об оказавшемся на территории Азербайджана армянском военнослужащем, указал, что это очень чувствительный вопрос. Он напомнил заявление, распространенное министерством иностранных дел Арцаха (НКР), в котором говорится в частности: «Власти Арцаха прилагают усилия в направлении возвращения военнопленного Араика Казаряна на Родину».
«Учитывая деликатность вопроса, ограничусь этим заявлением», – сказал Зограб Мнацаканян.
О сокращении США в этом году размера помощи, предоставляемой Карабаху
«Принципиально это повестка дня переговоров между администрацией США, палатой представителей и сенатом, которые проводятся по вопросу внешних ассигнований.  Это также входит в повестку дня нашего двустороннего диалога с США на всех уровнях. Мы работаем вокруг данных вопросов, это происходит каждый год, и это очень активно обсуждаемый вопрос », – сказал глава МИД Армении.
Что касается информации о введении США санкций против двух армянских компаний, министр Мнацаканян сказал, что должен изучить данный вопрос.
Напомним, что министр иностранных дел Армении сегодня принял министра иностранных дел Уругвая Родольфо Нин Новоа, находящегося в Ереване с официальным визитом. Министры иностранных дел выступили с заявлениями, подводя итоги встречи, и ответили на вопросы журналистов.