Ցանկացած լուծում իր մեջ որոշակի քաղաքական տարր է պարունակում. Ռուստամ Բադասյան
«Նման  դիտարկումներ չեմ լսել,որ առաջարկվող փոփոխությունը  որևէ մեկի կողմից դիտարկվում է որպես կաշառք», - այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արդարդատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն` անդրադառնալով «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մասին քննարկումներին:
Նրա խոսքով՝ վաղ կենսաթոշակի սխեմա է առաջարկվում, որը կիրառվել է տարբեր երկրներում, ընդունված միջոց է անցումային շրջանների համար.«Մենք նախագծով նախատեսել ենք այդ միջոցը և սպասում ենք կառուցողական առաջարկների»։
Նշենք, որ Արդարադատության նախարարությունը իրավական ակտերի հրապարակման միասնական հարթակում  հանրային քննարկման է ներկայացրել ««Դատական օրենսգիրք» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ի թիվս այլ փոփոխությունների,  նախատեսվում է ներդնել Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու սխեմա՝ «նպատակ ունենալով հնարավորություն ընձեռել կենսագործելու 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ նախատեսված ՍԴ կազմավորման մոդելը»:
Դիտարկմանը, թե ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանն այս նախաձեռնության առնչությամբ ասել է՝ չի պատրաստվում անաշխատ եկամուտ ունենալ, Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ  ցանկացած պարագայում ՍԴ դատավորը կենսաթոշակ ստանում է: Նրա խոսքով՝ նախագծով  առաջարկում են, որ դատավորի հրաժարականի դեպքում մինչև 65 տարեկանի հարցը կարգավորել, այսինքն` ցանկացած դեպքում դատավորը ստանում է որոշակի վարձատրություն պետության կողմից։
Հարցին՝ սա քաղաքակա՞ն որոշում է, որպեսզի ազատվեն ՍԴ գործող դատավորներից, Արդարադատության նախարարը պատասխանեց. «Ոչ, այս ամենը բխում է ստեղծված իրավիճակից ու ստեղծված իրավիճակում առաջարկվող օրենսդրական լուծում է: Ցանկացած լուծում իր մեջ որոշակի քաղաքական տարր է պարունակում: Դա չի նշանակում կուսակցական որոշում, նշանակում է քաղաքական, որը չի կարող դուրս գալ ու չի դուրս գալիս իրավական պետության սկզբունքների շրջանակներից»:
Ռուստամ Բադասյանը նշեց նաև, որ առաջարկվող փոփոխությունը կամավորության սկզբունքով է լինելու:
Լրագրողի հարցին՝  սա նաև ՍԴ անդամ Վահե Գրիգորյանի նամակի արձագա՞նքն է, նախարարն արձագանքեց. «Բազմիցս ասել եմ, որ պարոն Գրիգորյանի նամակի ինչ-որ հատված կա, որը կարող է հիմնավորումների հետ համընկնել, բայց նախագծի նպատակը Սահմանադրության 2015 թվականին փոփոխություններով սահմանված մոդելի ՍԴ ունենալն է»։

Глава Минюста Армении: Любое решение содержит в себе определенный политический компонент
«Я не слышал мнений о том, что предлагаемая поправка рассматривается кем-то как подкуп», – заявил в беседе с журналистами после заседания правительства Армении 15 августа министр юстиции Рустам Бадасян, говоря об обсуждениях вокруг проекта поправок в конституционный закон «О Конституционном суде».
По его словам, представленным законопроектом предлагается схема досрочного выхода на пенсию, которая применялась в разных странах мира и является принятой мерой  для переходных периодов. «Мы предлагаемым законопроектом предусмотрели эту меру и ждем конструктивных предложений», – сказал глава Минюста Армении.
Министерство юстиции Республики Армения ранее на едином веб-сайте для публикации правовых актов на общественное обсуждение представило пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционные законы «Судебный кодекс» и «О Конституционном суде» и в смежные законы.
В числе прочих изменений, предусматривается внедрить схему досрочного выхода на пенсию судей Конституционного суда  – «с целью создать возможность осуществить модель формирования Конституционного суда, предусмотренную поправками в Конституцию от 2015 года».
Что касается заявления члена Конституционного суда Армении Альвины Гюлумян о том, что она не собирается получать незаработанный доход, Рустам Бадасян сказал, что в любом случае судья КС получает пенсию. По словам министра, в соответствии с законопроектом, этот вопрос предлагается регулировать до 65 лет для судьи Конституционного суда, подавшего в отставку в период с 1 августа по 31 октября 2019 года, то есть в любом случае судья получает определенную оплату со стороны государства.
В ответ на вопрос, является ли это политическим решением, чтобы избавиться от действующих судей КС РА, глава Минюста Армении сказал: «Нет, все это вытекает из сложившейся ситуации и является законодательным решением, предлагаемым в сложившейся ситуации. Любое решение содержит в себе определенный политический компонент. Это не означает партийного решения, означает политическое, которые не может выходить и не выходит за рамки принципов правового государства»,
Глава Минюста Армении отметил также, что предлагаемое изменение предполагает применение на добровольной основе.
На вопрос журналиста, являются ли предлагаемые поправки реакцией на письмо члена КС Ваге Григоряна, министр сказал: «Многократно говорил, что есть какой-то отрывок в письме г-на Григоряна, который может совпадать с обоснованиями, но цель законопроекта – создать возможность осуществить модель формирования Конституционного суда, предусмотренную поправками в Конституцию от 2015 года».