«Հրապարակ». Փաշինյանը Մակրոնին վստահեցրել է, որ ՀՀ-ն վավերացնելու է Ստամբուլյան կոնվենցիան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք գրել էինք, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման հարցում Հայաստանի իշխանությունների շահագրգռվածությունը պայմանավորված է ոչ միայն ԵՄ-ից տրամադրվելիք մի քանի միլիոն եվրո դրամաշնորհով, այլև նրանով, որ վարչապետ Փաշինյանը եվրոպական երկրներին խոստացել է, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանը կվավերացնի կոնվենցիան: Կառավարական շրջանակներում խոսում են, որ խոսակցությունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ՝ Հայաստան կատարած նրա այցի ընթացքում:
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի հարցում խոչընդոտ չի լինի: Մակրոնի շահագրգռվածությունն էլ պայմանավորված է նրանով, որ 2019թ․ մայիս-նոյեմբեր ամիսներին Եվրոպայի խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է Ֆրանսիան, որն իր առաջնահերթությունների մեջ հատուկ կարևորել է Ստամբուլյան կոնվենցիայի առաջմղումը, մինչդեռ անցած ամիսների ընթացքում կոնվենցիան չստորագրած որևէ պետություն այն չի ստորագրել, իսկ ստորագրած որևէ պետություն չի վավերացրել:
Սակայն չնայած ՀՀ վարչապետի խոստմանը, կոնվենցիայի վավերացումը հարցականի տակ է: Մի կողմից՝ խնդիրը Սահմանադրական դատարանն է, որի կազմը փոխել չի հաջողվում, մյուս կողմից էլ՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների մի մասն է հայտարարում, որ դեմ է քվեարկելու կոնվենցիային»:

«Грапарак»: Пашинян заверил Макрона, что Армения ратифицирует Стамбульскую конвенцию
Газета «Грапарак» пишет, что как уже отмечалось, заинтересованность властей Армении в вопросе ратификации Стамбульской конвенции обусловлена не только выделенным ЕС грантом на несколько миллионов, но и тем, что премьер-министр Пашинян обещал европейским странам, что до конца года Армения ратифицирует конвенцию. В правительственных кругах говорят, что разговор состоялся с президентом Франции Эммануэлем Макроном во время его визита в Армению.
«Никол Пашинян заверил, что в вопросе Стамбульской конвенции препятствий не будет. А заинтересованность Макрона обусловлена тем, что в мае-ноябре 2019 года в Совете Европы председательствует Франция, которая в своих приоритетах придает важность продвижению Стамбульской конвенции, в то время как за прошедшие месяцы ни одна из не подписавших эту конвенцию стран так и не подписала ее, а какая-либо подписавшая страна – не ратифицировала.
Однако, несмотря на обещание премьер-министра, ратификация Стамбульской конвенции оказалась под вопросом. С одной стороны, проблема в Конституционном суде, состав которого не удается сменить, а с другой стороны – часть депутатов от правящего блока "Мой шаг" заявляет, что проголосует против этой конвенции», - пишет газета.