Կարծիքներ են հնչում, որ հրդեհները հատուկ են արվում. Փաշինյան
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրեց , թե ինչ աշխատանքներ են իրականացնում Սյունիքի մարզի Լեհվազ-Վարդանիձոր  ավտոճանապարհից «Արևիկ» ազգային պարկ ընկած հատվածում  բռնկված խոշոր հրդեհի մարման ուղղությամբ։
Նախարարը նշեց, որ գիշերը լրացուցիչ ուժեր են ուղարկել։
«Գիհիները տակից վառվում են, դա աննկատելի է, կրակն անընդհատ տակից անցնում է, մի օջախն անցնում է, երկրորդն է առաջանում, Խոսրովում էլ է դա եղել, շաբաթներով անընդհատ վառվել է»,- ասաց Ֆելիքս Ցոլակյանը։
Նախարարը հայտնեց, որ երեկ մոտ 2 հա տարածություն է այրվել. «Փրկարարները  այդ տարածության դեմը ճանապարհով փակել են: Մեր աշխատակիցներն ինձ վստահեցրել են, որ մինչև 16:00-ն կպահեն, ոչինչ  չի լինի, հետո կերևա՝ ինչ է շարունակությունը լինելու, քանի որ  եղանակի տաքացման հետ կապված, քամի լինելու դեպքում, տարածման վտանգը միշտ կա: Հիմա այսօր առավոտյան 6-ից հանգցնում են, ենթադրենք հանգցնում են  15 օջախ, մեկ ուրիշ տեղ նոր օջախներ են գոյանում»,- ասաց Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ հավելելով, որ սարի գագաթին արդեն ջրի մեքենա էլ է հասել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, որ վիճակագրության համաձայն, բուսածածկ տարածքների հրդեհները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 83.9%-ով։
Վարչապետը կոչ արեց բնության միջավայրում ցուցաբերել պատասխանատվություն. «Այս կուլտուրան ընդհանրապես մեզ մոտ պրոբլեմատիկ է»։
Նա նշեց, որ հրդեհների հարցով պետք է օպերատիվ աշխատանք տարվի.  «Կարծիքներ են հնչում, որ հրդեհները հատուկ են արվում։ Այստեղ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն պետք է օպերատիվ աշխատանք իրականացնեն»:

Премьер Армении: Звучат мнения, что пожары провоцируются специально
Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Феликс Цолакян на заседании правительства Армении в четверг, 15 августа, представил, какая работа проводится в направлении тушения пожара, который вспыхнул на участке, пролегающем между автодорогой Лехваз – Варданидзор и национальным парком «Аревик».
Министр указал, что на место пожара ночью были переброшены дополнительные силы.
«Под можжевельником огонь незаметен и постоянно распространяется, ликвидируют один очаг – возникает второй. Аналогичная ситуация была в заповеднике "Хосровский лес"», – сказал Феликс Цолакян.
По данным МЧС Армении, сгорело 2 га растительного покрова, есть около 25 дымящихся очагов.
«Спасатели преградили путь огню рвом. Наши сотрудники меня заверили, что до 16:00 удастся сдерживать, ничего не будет. Потом видено, какое развитие получит ситуация. Из-за повышения температуры воздуха и при возникновении ветра угроза распространения огня есть всегда. Работы по тушению пожара возобновились сегодня с 6 утра. Предположим, тушат где-то 15 очагов, в другом месте возникают новые», – представил Цолакян, добавив, что к вершине горы доехал уже водовоз.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в свою очередь отметил, что, согласно статистике, пожары на покрытых растительностью территориях, по сравнению с минувшим годом, выросли на 83,9%.
Премьер призвал проявлять ответственное отношение к природе. «Эта культура у нас вообще проблематична», – сказал он.
Он заявил о необходимости проведения оперативной работы по вопросу пожаров. «Звучат мнения, что пожары провоцируются специально. Здесь Полиция и СНБ должны провести оперативную работу», – сказал он.