ԿԽՄԿ-ն դեռևս չի տեսակցել Ադրբեջանում գտնվող հայ զինծառայողին
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն դեռևս չի տեսակցել Ադրբեջանում գտնվող հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանին։ Panorama.am-ն այս մասին տեղեկացավ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունուց։
«Այս պահին Արայիկ Ղազարյանի հարցով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն ներգրավված է գաղտնի երկկողմանի երկխոսության մեջ։ Առայժմ տեսակցելու հետ կապված որևէ հաստատում չունենք»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, Արցախի ՊԲ-ից օգոստոսի 12-ին հայտարարեցին, որ նույն օրը, ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը: Ադրբեջանն  էլ հայտարարեց, որ զինծառայողը պահվում է իրենց մոտ։

Представители МККК все еще не посетили находящегося в Азербайджане Араика Казаряна
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) пока не посетили оказавшегося на территории Азербайджана армянского военнослужащего Араика Казаряна. Об этом сообщила Panorama.am ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
«На данный момент по вопросу военнослужащего Араика Казаряна Международный комитет Красного Креста ведет конфиденциальный двусторонний диалог. Пока нет какого-либо подтверждения относительно проведения свидания», – сказала она.
Минобороны Арцаха ранее сообщило: «12 августа, около 12:00, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (НКР), дислоцированной на юго-восточном направлении, военнослужащий Араик Айкович Казарян (2000 г.р.) при пока не выясненных обстоятельствах оставил боевую позицию». Азербайджан же заявил, что  военнослужащий Казарян находится у них.