ԿԽՄԿ-ն դեռևս չի տեսակցել Ադրբեջանում գտնվող հայ զինծառայողին
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն դեռևս չի տեսակցել Ադրբեջանում գտնվող հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանին։ Panorama.am-ն այս մասին տեղեկացավ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունուց։
«Այս պահին Արայիկ Ղազարյանի հարցով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն ներգրավված է գաղտնի երկկողմանի երկխոսության մեջ։ Առայժմ տեսակցելու հետ կապված որևէ հաստատում չունենք»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, Արցախի ՊԲ-ից օգոստոսի 12-ին հայտարարեցին, որ նույն օրը, ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը: Ադրբեջանն  էլ հայտարարեց, որ զինծառայողը պահվում է իրենց մոտ։

ICRC not yet visited Armenian soldier detained in Azerbaijan
Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have not yet visited the Armenian soldier detained in Azerbaijan days ago, ICRC Armenia’s Communication Program Manager Zara Amatuni told Panorama.am.
The official said that the International Committee of the Red Cross is engaged in a confidential dialogue with relevant authorities to obtain a permission to meet with the soldier.
A private of the Artsakh Defense Army, Arayik Ghazaryan, 19, deserted his military post on Monday, at around 12pm, to end up in the territory of Azerbaijani in still unclear circumstances.