«Չենք ուզում վերածվել հանքարդյունաբերական բանավանի». ակցիա Ջերմուկում
Վայոց Ձորի Ջերմուկ քաղաքում մեկնարկել է Ամուլսարի շահագործման դեմ բողոքի ակցիա։ Նախօրեին քաղաքի բնակիչները տեղեկացրել էին սպասվող ակցիայի մասին և որ սպասելու են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ջերմուկ քաղաքի բնակիչ Շիրակ Բունիաթյանը հայտարարեց, որ այսօր հավաքվել են քաղաքի կենտրոնում վերահաստատելու իրենց դիրքորոշումը՝ անկախ բոլոր փորձաքննություններից, իրենք չեն ուզում վերածվել հանքարդյունաբերական բանավանի։
«Մեր հավաքի նպատակն է՝ կանգնեցնելու այն հրեշցին, որը պետք է կործանի բոլորիս։ Ինչ լո-լո են կարդում գլխներիս, որ շահագործումը վնասակար չէ, մենք բոլորս հասուն մարդիկ ենք ու գիտենք դա ինչ է իրենից ներկայացնում, պետք չէ մասնագետ լինել, որ կարողանանք արհավիրքի չափը որոշենք»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Շիրակ Բունիաթյանը հայտարարեց, որ եթե հասնեն մի իրավիճակի, որտեղ իրենց և կառավարության դիրքորոշումները տարբեր լինեն, և կառավարությունը որոշի, որ Ամուլսարը պետք է աշխատի, իրենք այդ ժամանակ կփակեն Ամուլսարի մուտքը։

«Не допустим превращения курорта в горно-промышленный рабочий поселок»: акция в армянском Джермуке
В городе Джермук Вайоцдзорской области Армении в эти минуты проходит акция против эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения. Накануне жители города анонсировали акцию, отметив, что будут ждать и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Житель города Джермук Ширак Буниатян заявил, что сегодня они собрались в центре города, чтобы подтвердить свою позицию: независимо от любых экспертиз, они не хотят, чтобы их курортный город превратился в горно-промышленный рабочий поселок.
«Цель нашего собрания – остановить монстра, который должен погубить всех нас. Читают какие-то нотации, мол, эксплуатация не представляет опасности. Все мы – зрелые люди и знаем, что это собой представляет. Не надо быть специалистом, чтобы определить масштабы катастрофы», – сказал один из участников акции.
Ширак Буниатян заявил: если сложится ситуация, когда их позиция и позиция правительства Армении будут отличаться и кабмин одобрит эксплуатацию Амулсарского золотоносного месторождения, они заблокируют входы к руднику.