Ալեքսանդր Եսայանը՝  Բարաք Օբամայի Հայաստան հնարավոր այցի մասին
Առաջատար տեխնոլոգիաների ընկերությունների Ալեքսանդր Եսայանը հաստատեց այն լուրերը, որ Հայաստանում անցկացվելիք «WCIT 2019»-ի համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու համար բանակցում են ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի գրասենյակի հետ։
«Հաստատում եմ, որ արդեն 4 ամիս է բանակցություններ ենք վարում Բարաք Օբամայի գրասենյակի հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ալեքսանդր Եսայանը։
Նշենք, որ արդեն հայտնի են Երևանում հոկտեմբերի 6-9-ին կայանալիք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների «WCIT 2019» համաշխարհային համաժողովի 10 հիմնական բանախոսներից 5-ի անունները։
Ալեքսանդր Եսայանը հայտնեց, որ շուտով կհայտարարեն նոր բանախոսների անունները։ «Դա կլինի հենց այն մարդը, որը կբացի համաժողովը։ Խոստանում եմ, որ շուտով կհրապարակենք նրա անունը»,- ընդգծեց համաժողովի կազմակերպիչը՝ հավելելով, որ անկնկալները դեռ առջևում են։

Александр Есаян: Действительно ведутся переговоры с офисом экс-президента США Барака Обамы
Председатель Союза компаний передовых технологий (UATE) Александр Есаян подтвердил сведения о том, что ведутся переговоры с офисом Барака Обамы относительно участия экс-президента США во всемирном форуме «WCIT 2019» в Армении.
«Подтверждаю, что на протяжении уже 4 месяцев ведутся переговоры с офисом Барака Обамы», – сказал журналистам Александр Есаян.
Отметим, что уже известны имена 5 из 10 основных спикеров Всемирного конгресса по информационным технологиям «WCIT 2019», который пройдет 6-9 октября в Ереване.
Это основатель, генеральный директор компании Acer Стэн Ши, сооснователь мультинациональной корпорации Infosys Нараяна Мурти, основатель корпорации Garmin Ltd. – производителя GPS-навигационной техники и спортивных часов –Мин Као, основатель NVIDIA Дженсен Хуанг, председатель компании Vayner X Гари Вайнерчук.
В целом, в форуме свое участие подтвердили 59 спикеров, их число с каждым днем увеличивается, отметил Есаян, добавив: сюрпризы – впереди.