Ալեքսանդր Եսայանը՝  Բարաք Օբամայի Հայաստան հնարավոր այցի մասին
Առաջատար տեխնոլոգիաների ընկերությունների Ալեքսանդր Եսայանը հաստատեց այն լուրերը, որ Հայաստանում անցկացվելիք «WCIT 2019»-ի համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու համար բանակցում են ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի գրասենյակի հետ։
«Հաստատում եմ, որ արդեն 4 ամիս է բանակցություններ ենք վարում Բարաք Օբամայի գրասենյակի հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ալեքսանդր Եսայանը։
Նշենք, որ արդեն հայտնի են Երևանում հոկտեմբերի 6-9-ին կայանալիք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների «WCIT 2019» համաշխարհային համաժողովի 10 հիմնական բանախոսներից 5-ի անունները։
Ալեքսանդր Եսայանը հայտնեց, որ շուտով կհայտարարեն նոր բանախոսների անունները։ «Դա կլինի հենց այն մարդը, որը կբացի համաժողովը։ Խոստանում եմ, որ շուտով կհրապարակենք նրա անունը»,- ընդգծեց համաժողովի կազմակերպիչը՝ հավելելով, որ անկնկալները դեռ առջևում են։

Organizers negotiating with Obama for participation in WCIT 2019 in Yerevan
The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), the local organizer of the 2019 World Congress on Information Technology (WCIT) due in Armenia in October, is negotiating with the office of former U.S. President Barack Obama over his possible participation in the event.
“We have been negotiating with Barack Obama's office for four months already,” UATE President Alexander Yesayan told a news conference on Saturday.
Earlier he named five out of the ten keynote speakers who have already confirmed their participation in the congress.
The UATE chief said a total of 59 speakers are set to address the congress scheduled for 6-9 October.
Yesayan promised to disclose the name of the person who will open WCIT 2019 soon, adding surprises are expected.