Ինձ համար տնտեսական ռիսկերն այս պահին շատ ավելի մեծ են, քան բնապահպանականը. Թունյան
«Բնական է, որ բոլորի կարծիքները չեն կարող նույնը լինել, փորձաքննությունն էլ այնպիսի բան է, որ կարող է տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք տա»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը։
«Մի մասը կարող է գտնել, որ այդտեղ ռիսկեր չկան, մի մասն էլ կարող է գտնել, որ շատ խնդրահարույց է, նորմալ է, որ այդ հարցում կարծիքները տարանջատվեն, բայց վերջնական որոշում այդ հարցում դեռ չկա»,- նշեց նա։
Թունյանի կարծիքով, եթե բավարար հիմքեր չկան հանքի գործունեությունը դադարեցնելու համար, այսինքն հիմքեր, որոնցով հնարավոր կլինի արբիտրաժի դեպքում այդ դատը շահել, միանշանակ պետք է շահագործվի։
«Պետք է նկատի ունենանք, եթե այս տիպի տարբերակում Ամուլսարի հանքի թույլտվությունը վերցնում ենք հետ, թույլ չենք տալիս, որ շահագործվի, ուրեմն այդ տրամաբանությամբ պետք է Հայաստանի բոլոր հանքերի թույլտվությունները վերցնել»,- ասաց Թունյանը։
Ինչ վերաբերում է սրա հետևանքներին ներդրումների վրա՝ նա ասաց. «Սա շատ վատ ազդակ է պոտենցիալ ներդրողների համար։ Եթե որոշվի, որ հանքը պետք է փակվի, ուրեմն նշանակում է, որ ցանկացած ուրիշ ներդրման ժամանակ նման որոշում կարող է լինել։ Միգուցե ես ավելի շատ տնտեսական ռիսկն եմ տեսնում, բայց ինձ համար տնտեսական ռիսկերն այս պահին շատ ավելի մեծ են ու ավելի կանխատեսելի, քան բնապահպանականը»։

Бабкен Тунян: Для меня на данный момент экономические риски гораздо выше, нежели экологический риск
«Естественно, что мнения у всех совпадать не могут, а экспертиза – вещь, которая может дать повод для различного рода интерпретаций», – сказал в беседе с журналистами председатель Постоянной комиссии НС Армении по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
«Часть может считать, что рисков нет, другие могут находить это довольно проблематичным. Нормально, что в этом вопросе мнения могут расходиться, но окончательного решения пока нет», – сказал он, коснувшись вопроса эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения.
По мнению Туняна, если нет достаточных оснований для прекращения деятельности рудника, то есть оснований, которые позволят выиграть суд, то месторождение однозначно должно эксплуатироваться.
«Нужно иметь в виду следующее: если в сложившихся условиях мы отзываем разрешение для эксплуатации Амулсара, не даем разрешения, то по этой логике нужно отзывать разрешения у всех рудников в Армении», – сказал он.
Что касается последствий для инвестиций, Тунян сказал: «Это очень негативный сигнал для потенциальных инвесторов. Если будет принято решение о закрытии рудника, это будет означать возможность подобного решения при всех остальных инвестициях. Возможно, я больше вижу экономические риски. Но для меня на данный момент экономические риски гораздо  выше и более прогнозируемые, нежели экологический риск».