Այսօր ապրիլյան պատերազմի հերոսներ Ադամ Սահակյանի և  Գևորգ Վարդանյանի ծննդյան օրն է
23 տարի առաջ այս օրը՝ օգոստոսի 19-ին, ծնվել են ապրիլյան պատերազմի հերոսներ Ադամ Սահակյանն ու Գևորգ Վարդանյանը։
Ադամն ու Գևորգը  զոհվել են ապրիլյան պատերազմի ընթացքում՝ իրենց կյանքի գնով պահպանելով  հայրենիքը, թույլ չտալով, որ թշնամին իրագործի նախապես պլանավորած ծրագիրը։
Ադամ Սահակյանը ծնվել է 1996 թվականի օգոստոսի 19-ին Երևանում՝ լրագրող և ռեժիսոր Գայանե Անտոնյանի և շինարար Խաչատուր Սահակյանի ընտանիքում։ 2002-2013 թթ-ին սովորել է Երևանի Խաչիկ Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցում։ 2013 թվականին ընդունվել է Երևանի ճարտարապետության և շինարարարության պետական համալսարանի ճարտարապետա-դիզայներական ֆակուլտետը։
Զբաղվել է սպորտով՝ կարատե և ստացել դեղին գոտի։ Զբաղվել է նաև մարտարվեստի այլ տեսակներով ,այդ թվում՝ բռնցքամարտով:
Ադամ Սահակյանը 2015 թվականի հունվարի 26-ին զորակոչվել է բանակ։ Ծառայում էր Արցախում՝ Ջրականում (Ջաբրայիլ): ։ Բարձր առաջադիմության շնորհիվ ստացել էր սերժանտի կոչում։
2016 թվականի  ապրիլի 1-ի առավոտյան բարձրացել էր դիրքեր և նույն օրվա գիշերը՝ ժամը 3։00-ի սահմաններում տեղի էր ունեցել թշնամու հարձակումը։  Թշնամու կողմից դիրքերի՝ 15-20 րոպե տևած ծանր հրետակոծությունից հետո 112 դիրքի («Լալայկա» կոչվող բարձունք) ավագ Ադամ Սահակյանի գլխավորությամբ 7 հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերն անցնել են շրջանաձև պաշտպանության։ Սերժանտ Ադամ Սահակյանը, իր զինակից ընկերների հետ 5 ժամ շարունակ մարտնչելով թշնամու դեմ, հասցնելով նրան զգալի կորուստներ (200-ից ավելի սպանված հատուկջոկատային), ընկել է հերոսի մահով՝ առավոտյան ժամը 8:00-ի սահմաններում։ Ծավալված թեժ ու անհավասար մարտերի ընթացքում դիրքի անձնակազմը մարտնչել է մինչև վերջին փամփուշտն  ու ընկել քաջի մահով:
Ադամն այնքան ճիշտ է կազմակերպել մարտը, որ թշնամին մի քանի ժամ չի կարողացել դիրքը գրավել ու առաջ շարժվել: Թշնամու հանկարծակի հարձակման ժամանակ անձնակազմը չի երկնչել և քայլ անգամ չի նահանջել, ցուցաբերելով խիզախություն ու արիություն` փորձել է բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել և հետ շպրտել հակառակորդին: Ադամն  իր զինակից ընկերներով կոտրելով  թշնամու ողնաշարը՝ կանխել են նրա առաջխաղացումը դեպի երկրի խորքը և տապալել հակառակորդի մշակած՝ կայծակնային պատերազմի միջոցով արագ հաղթանակի հասնելու ծրագիրը:
Ադամ Սահակյանը  ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով, ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝  «Արիության» մեդալով»:
Մերօրյա հերոս Գևորգ Վարդանյանը ևս այսօր կդառնար 23 տարեկան։ Նա ծնվել է Գյումրիում։ 6 տարեկանում տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնության Ալթայի երկրամաս։  9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ալթայի արդյունաբերական քոլեջի գազաֆիկացիայի բաժինը։ Գևորգը, մեծանալով հայրենիքից հեռու, երբեք չէր մտածել ծառայությունից խուսափելու մասին։ 18 տարեկանում վերադարձել է և պարտադիր զինվորական ծառայության անցել Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում, եղել է ապրիլյան պատերազմի հերոս, ավագ լեյտենանտ Հրաչ Գալստյանի դասակից։ 2015 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական դիվերսիայի ժամանակ Գևորգը գնդակոծության տակից դուրս է բերել վիրավոր ընկերոջը, որի համար արժանացել էր շնորհակալագրի։
2016 թվականի ապրիլի սկզբին արցախա-ադրբեջանական սահմանի Թալիշի ուղղությամբ ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ Գևորգն ընկերների հետ ոչնչացրել է հակառակորդի դիվերսիոն հետխուզական խումբն ու առաջ շարժվելով՝ հետ գրավել թշնամու գրաված չորս դիրքերը։ Դրանից հետո ինքն ու իր հրամանատար Հրաչ Գալստյանը երկուսով հակառակորդի մեկ տանկ են ոչնչացրել, սակայն հայտնվել են հակառակորդի մեկ այլ տանկի նշանառության տակ։ Գևորգն ու Հրաչ Գալստյանը զոհվել են ապրիլի 4-ին  Թալիշում մղած մարտերի ժամանակ։
Գևորգ Վարդանյանը հետմահու պարգևատրվել է Արցախի նախագահի կողմից՝ «Մարտական ծառայություն», իսկ ՀՀ նախագահի կողմից՝ «Արիության» մեդալներով։

Fallen heroes Adam Sahakyan  and Gevorg Vardanyan would have turned 23 today
August 19 marks the birthday anniversary of 2016 April war heroes Adam Sahakyan and Gevorg Vardanyan . The fallen hero would turn 23 years old today.
Born on August 19, 1996 in Yerevan, Adam was the third son born to the Sahakyans family. Adam was an active, energetic child. As his parents described, their son had always been in constant motion, always rushing to get most of his life. During the school years, Adam already participated in multiple sports and took up a special interest in karate, boxing, swimming and skating.
During his studies at high school, Adam took part in an exhibition, after which he made up his mind to pursue the profession of an architectural designer. After leaving school, he entered the Armenian National University of Architecture and Construction with high scores.
Adam Sahakyan began his military service on 26 January 2015, serving at Jabrayil in Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic. In the morning of April 1, 2016, he moved to the frontline positions, with the Azerbaijani military launching a large-scale attack towards the Armenian positions on the night of April 1-2. Being in the 112 combat position in Jabrayil, Adam leaded the battle by his unit of 7 servicemen and maintained the position for 4-5 hours, thwarting the enemy and inflicting major losses to them. He struggled to the very last drop of blood and fell in heroic death at 8:00 a.m.
Adam Sahakyan was posthumously awarded with the “Military Merit” Medal by Decree of the Artsakh President Bako Sahakyan and the medal of “Valor” by decree of the Armenian president.
Today, also marks birthday anniversary of another hero Gevorg Vardanyan who would have turned 23 on August 19. Gevorg’s family left for Russia when the latter was aged 6. He was the only child to the family. Upon arrival to homeland Gevorg started service at the armed forces. He served as a machine gunner and  was killed on the night of April 4, 2016, during fighting in the Talish area of Artsakh, heroically thrown back the diversion-intelligence group of the enemy.
For bravery shown Melkonyan was awarded posthumously "For Service in Battle" medals by Artsakh President Bako Sahakyan as well as Armenia’s leadership.
To remind, the Azerbaijani armed forces unleashed a large-scale offensive along the Artsakh-Azerbaijan line of contact at the night of April 1 to April 2. The defense installations of the Nagorno-Karabakh Defense Army and civilian settlements came under heavy bombardment by artillery, tanks, armored vehicles, multiple rocket launchers, and air force along the Line of Contact and deep inside the territory of Nagorno-Karabakh. Azerbaijani Armed Forces, in the course of their recent large-scale military offensive, intentionally targeted civilian infrastructures and civilian population, including children and the elderly. The Azerbaijani military beheaded three Armenian servicemen in ISIL style. Those barbaric acts go beyond elementary norms of civilized world, constituting violations of core international conventions.