Այսօր ապրիլյան պատերազմի հերոսներ Ադամ Սահակյանի և  Գևորգ Վարդանյանի ծննդյան օրն է
23 տարի առաջ այս օրը՝ օգոստոսի 19-ին, ծնվել են ապրիլյան պատերազմի հերոսներ Ադամ Սահակյանն ու Գևորգ Վարդանյանը։
Ադամն ու Գևորգը  զոհվել են ապրիլյան պատերազմի ընթացքում՝ իրենց կյանքի գնով պահպանելով  հայրենիքը, թույլ չտալով, որ թշնամին իրագործի նախապես պլանավորած ծրագիրը։
Ադամ Սահակյանը ծնվել է 1996 թվականի օգոստոսի 19-ին Երևանում՝ լրագրող և ռեժիսոր Գայանե Անտոնյանի և շինարար Խաչատուր Սահակյանի ընտանիքում։ 2002-2013 թթ-ին սովորել է Երևանի Խաչիկ Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցում։ 2013 թվականին ընդունվել է Երևանի ճարտարապետության և շինարարարության պետական համալսարանի ճարտարապետա-դիզայներական ֆակուլտետը։
Զբաղվել է սպորտով՝ կարատե և ստացել դեղին գոտի։ Զբաղվել է նաև մարտարվեստի այլ տեսակներով ,այդ թվում՝ բռնցքամարտով:
Ադամ Սահակյանը 2015 թվականի հունվարի 26-ին զորակոչվել է բանակ։ Ծառայում էր Արցախում՝ Ջրականում (Ջաբրայիլ): ։ Բարձր առաջադիմության շնորհիվ ստացել էր սերժանտի կոչում։
2016 թվականի  ապրիլի 1-ի առավոտյան բարձրացել էր դիրքեր և նույն օրվա գիշերը՝ ժամը 3։00-ի սահմաններում տեղի էր ունեցել թշնամու հարձակումը։  Թշնամու կողմից դիրքերի՝ 15-20 րոպե տևած ծանր հրետակոծությունից հետո 112 դիրքի («Լալայկա» կոչվող բարձունք) ավագ Ադամ Սահակյանի գլխավորությամբ 7 հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերն անցնել են շրջանաձև պաշտպանության։ Սերժանտ Ադամ Սահակյանը, իր զինակից ընկերների հետ 5 ժամ շարունակ մարտնչելով թշնամու դեմ, հասցնելով նրան զգալի կորուստներ (200-ից ավելի սպանված հատուկջոկատային), ընկել է հերոսի մահով՝ առավոտյան ժամը 8:00-ի սահմաններում։ Ծավալված թեժ ու անհավասար մարտերի ընթացքում դիրքի անձնակազմը մարտնչել է մինչև վերջին փամփուշտն  ու ընկել քաջի մահով:
Ադամն այնքան ճիշտ է կազմակերպել մարտը, որ թշնամին մի քանի ժամ չի կարողացել դիրքը գրավել ու առաջ շարժվել: Թշնամու հանկարծակի հարձակման ժամանակ անձնակազմը չի երկնչել և քայլ անգամ չի նահանջել, ցուցաբերելով խիզախություն ու արիություն` փորձել է բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել և հետ շպրտել հակառակորդին: Ադամն  իր զինակից ընկերներով կոտրելով  թշնամու ողնաշարը՝ կանխել են նրա առաջխաղացումը դեպի երկրի խորքը և տապալել հակառակորդի մշակած՝ կայծակնային պատերազմի միջոցով արագ հաղթանակի հասնելու ծրագիրը:
Ադամ Սահակյանը  ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով, ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝  «Արիության» մեդալով»:
Մերօրյա հերոս Գևորգ Վարդանյանը ևս այսօր կդառնար 23 տարեկան։ Նա ծնվել է Գյումրիում։ 6 տարեկանում տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնության Ալթայի երկրամաս։  9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ալթայի արդյունաբերական քոլեջի գազաֆիկացիայի բաժինը։ Գևորգը, մեծանալով հայրենիքից հեռու, երբեք չէր մտածել ծառայությունից խուսափելու մասին։ 18 տարեկանում վերադարձել է և պարտադիր զինվորական ծառայության անցել Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում, եղել է ապրիլյան պատերազմի հերոս, ավագ լեյտենանտ Հրաչ Գալստյանի դասակից։ 2015 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական դիվերսիայի ժամանակ Գևորգը գնդակոծության տակից դուրս է բերել վիրավոր ընկերոջը, որի համար արժանացել էր շնորհակալագրի։
2016 թվականի ապրիլի սկզբին արցախա-ադրբեջանական սահմանի Թալիշի ուղղությամբ ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ Գևորգն ընկերների հետ ոչնչացրել է հակառակորդի դիվերսիոն հետխուզական խումբն ու առաջ շարժվելով՝ հետ գրավել թշնամու գրաված չորս դիրքերը։ Դրանից հետո ինքն ու իր հրամանատար Հրաչ Գալստյանը երկուսով հակառակորդի մեկ տանկ են ոչնչացրել, սակայն հայտնվել են հակառակորդի մեկ այլ տանկի նշանառության տակ։ Գևորգն ու Հրաչ Գալստյանը զոհվել են ապրիլի 4-ին  Թալիշում մղած մարտերի ժամանակ։
Գևորգ Վարդանյանը հետմահու պարգևատրվել է Արցախի նախագահի կողմից՝ «Մարտական ծառայություն», իսկ ՀՀ նախագահի կողմից՝ «Արիության» մեդալներով։

Сегодня день рождения героев Апрельской войны Адама Саакяна и Геворка Варданяна
Ровно 23 года назад в этот день – 19 августа – родились герои Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта – Адам Саакян и Геворк Варданян.
Адам и Геворк героически погибли в ходе инициированных Азербайджаном в апреле 2016г. военных действий в зоне карабахского конфликта, защищая ценой жизни Родину, не позволив, чтобы противник привел в исполнение заранее спланированный сценарий.
Адам Саакян родился 19 августа 1996 года в семье журналиста и режиссера Гаяне Антонян и строителя Хачатура Саакяна.
Он был третьим ребенком в семье. Его мать – Гаяне Антонян – рассказала ранее в интервью Panorama.am, что хорошо помнит день рождения Адама, свою первую встречу с сыном.
«Помню, когда впервые его взяла на руки, Адам внимательно начал меня рассматривать, я удивилась, поскольку существует мнение, что новорожденные плохо видят вблизи, но благодаря Адаму я поняла, что это не так, они всё прекрасно видят и понимают», – вспоминает Г. Антонян.
В 2002-2013 годах Адам Саакян учился в старшей школе №114 имени Хачика Даштенца в Ереване. В 2013 году поступил в Национальный университет архитектуры и строительства Армении на архитектурно-дизайнерский факультет.
Занимался спортом – каратэ, получил желтый пояс. Пробовал себя и в других видах боевого искусства, в том числе и боксе.
А 26 января 2015 года Адам Саакян был призван в армию. Служил он в Арцахе – Джракане (Джабраил). Благодаря высокой успеваемости получил звание сержанта.
Адам Саакян погиб в ходе развязанных Азербайджаном военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля 2016г. В воинском пантеоне «Ераблур» 13 апреля состоялись похороны погибшего военнослужащего. Адам Саакян 10 апреля 2016г. был награжден президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном государственной медалью НКР «За боевые заслуги». 28 мая 2016г. погибший военнослужащий Адам Саакян был награжден президентом Армении Сержем Саргсяном государственной медалью РА «За отвагу».
Герою наших дней Геворку Варданяну сегодня также исполнилось бы 23 года. Он родился в Гюмри. Когда ему было 6 лет, семья переехала в РФ – на Алтай. После окончания 9 класса поступил в Алтайский промышленно-экономический колледж. Живя вдали о Родины, Геворк никогда не думал о том, чтобы  уклониться от службы в армии. В 18 лет он вернулся в Армению и приступил к несению обязательной воинской службы в селе Талиш (Талыш) Мартакертского района, служил во взводе героя Апрельской войны, старшего лейтенанта Грача Галстяна.
В сентябре 2015 года во время диверсии ВС Азербайджана Геворк вынес из-под обстрела противника раненого боевого товарища, за что удостоился благодарственной грамоты.
В начале апреля 2016 года во время боевых действий в направлении Талиша на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил Геворк вместе с сослуживцами нейтрализовали диверсионно-разведывательную группу ВС Азербайджана и, двинувшись вперед, вернули под контроль армянской стороны 4 боевые позиции, занятые противником. После этого Геворк и его командир Грач Галстян вдвоем уничтожили танк противника, но при этом оказались под прицелом другого азербайджанского танка. Геворк и Грач Галстян пали во время боев в Талыше  4 апреля.
Геворк Варданян посмертно награжден президентом Арцаха медалью «За боевые заслуги», а президентом Армении медалью «За отвагу».