Արայի վրա դեռ ծուխ կա, Եղվարդից աջ
Երեկվանից այրվում է Արա լեռը։ Սկզբում ստորոտը, ինչի մասին եղավ պաշտոնական հայտարարություն, իսկ հետո ամբողջությամբ։
Մի քանի օր առաջ հրդեհ էր «Արևիկ» ազգային պարկում, որը էլի տևեց ոչ մեկ օր, և վառվեցին դարավոր գիհիներ։
Երևանում այրվեց Բուսաբանական այգու տարածք, որտեղ, ինչպես հայտնեցին այֆուց  panorama.am-ին, նույնիսկ ոռոգման հնարավորություն չի ստեղծված։
ԱԻՆ-ը երեկ արտակարգ խորհրդակցություն անցկացրեց, բայց ինչպես ակնհայտ է՝ ուշացած։ Դա պետք էր անել ավելի վաղ, ոչ թե սահմանափակվել «հրդեհավտանգ շոգի» մասին  քաղաքացիներին զգուշացնելով։
Ինչպես միանգամայն տեղին քննարկում են հրդեհը սոցցանցերում՝ «խայտառակություն»։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝  երեկ Արայի հրդեհը մարելուն փրկարարներին միացել են կամավորներ, սակայն ինչպես պարզ դարձավ առավոտյան, դեռ ծուխը կա։

Гора Ара в Армении пока укутана дымом – справа от Егварда
Со вчерашнего дня горит гора Ара в Армении. Сперва пожар вспыхнул у подножия, о чем было обнародовано официальное сообщение, затем огонь перекинулся дальше.
Несколько дней назад пожар вспыхнул в национальном парке «Аревик», который продолжился не один день, сгорели вековые можжевельники.
В Ереване сгорело травяное покрытие на территории Ботанического сада, где, как сообщили из сада Panorama.am, даже возможности для орошения не создано.
МЧС вчера созвало экстренное совещание, но, как очевидно, запоздалое. Это нужно было сделать гораздо раньше – а не ограничиваться предупреждениями для граждан о «чреватой пожарами жаре».
Как абсолютно уместно характеризуют ситуацию с пожаром в соцсетях – «позор».
Согласно некоторым сведениям, вчера при тушении пожара на горе Ара к спасателям присоединились добровольцы, но, как стало ясно утром, дым пока виднеется.