Իռլանդական ավիաընկերությունը մտադրություն ունի մուտք գործել հայկական ավիաշուկա
Հայաստանի կառավարությունը զբոսաշրջությունը հայտարարել է առաջնահերթություն, ոլորտը զարգացման մեծ ներուժ ունի, և այս համատեքստում կարևոր քայլերից է քաղաքացիական ավիացիայի զարգացումը: Այս մասին նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ այսօր իռլանդական «RyanAir» ավիաընկերության գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Դեյվիդ Օ’Բրայընի և ուղղությունների զարգացման գծով ղեկավար Քեյթ Շերիի հետ հանդիպմանը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, գործադիրը կարևորում է ՀՀ ավիացիոն շուկայում այս բնագավառը ներկայացնող առաջատար ընկերությունների ներգրավումը, և «RyanAir»-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը լավ առիթ է՝ համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու համար:
«RyanAir»-ի գլխավոր կոմերցիոն տնօրենը նշել է, որ ընկերությունը մտադրություն ունի առաջիկայում մուտք գործել հայկական ավիաշուկա, և Քաղավիացիայի կոմիտեի, «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ ներկայում քննարկումներ են ընթանում այդ գործընթացի շուրջ: Նա ներկայացրել է մեր երկրում գործունեություն ծավալելու տեսլականը՝ խոսելով Հայաստանից նոր ուղղություններով չվերթների, սակագնային քաղաքականության և այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը, ողջունելով ավիաընկերության՝ Հայաստան մուտք գործելու մտադրությունը, կառավարության պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորինս աջակցել այդ գործընթացին: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ փոխշահավետ համագործակցության կոնկրետ տարբերակի շուրջ:

The Prime Minister advised that the Armenian government has declared tourism as a priority. The sector has great development potential, and the development of civil aviation is of paramount importance in this respect. The Premier went on to note that the Government is keen to see leading international air carriers involved in Armenia’s aviation market. In this context, he assessed today’s meeting as a good opportunity to discuss possibilities for cooperation.
RyanAir Chief Commercial Officer David O’Brien said the company is set to enter Armenia’s air market, and discussions are being held to that effect with Armenia’s Civil Aviation Committee and Yerevan’s Zvartnots Airport. He presented the vision of their activities in Armenia, including the projected destinations, pricing policies, etc.
Welcoming RyanAir’s intention to enter the Armenian market, Nikol Pashinyan expressed his government’s willingness to back the process as much as possible. The Premier suggested that efforts should be continued in order to find a specific option for mutually beneficial cooperation.