Նախորդ տարվա համեմատ Սևանա լճից 51 մլն խմ ջուր պակաս ենք բաց թողել. Փաշինյան
Այս տարվա օգոստոսի 12-ի դրությամբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ Սևանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս ենք բաց թողել: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Օգոստոսի 12-ի դրությամբ Սևանից բաց թողնված ջրի ծավալը կազմում է 93 միլիոն խ/մ նախորդ տարվա 144 միլիոն խ/մ փոխարեն: Սա նշանակում է, որ մեծ է հավանականությունը որ Սևանից օրենքով նախատեսված 170 միլիոն խ/մ-ից ավել թողք իրականացնելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Այս իրավիճակի պատճառը շատ թե քիչ բարենպաստ եղանակն է և ջրի կառավարման ոլորտում արտակարգ միջոցների կիրառումը»,-գրել է Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Объем попусков воды из озера Севан в Армении сократился
По положению на 12 августа 2019 года, по сравнению с аналогичным периодом 2018 года, объем попусков воды из озера Севан в Армении сократился на 51 млн кубометров, написал премьер-министр РА Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
«По положению на 12 августа, объем попусков воды из озера Севан составил 93 млн кубометров – напротив 114 млн в прошлом году.
Это значит, что велика вероятность того, что не возникнет необходимости в превышении установленного законом объема попуска в 170 млн кубометров.
Причина этой ситуации в более-менее благоприятных погодных условиях и применении чрезвычайных мер в сфере управления водными ресурсами», – отметил премьер.