Հայ շախմատիստուհուն հեռացրել են Թուրքիայում անցկացվող շախմատի միջազգային մրցաշարից
Թուրքիայի Սըվազ (պատմական Սեբաստիա) քաղաքում մեկնարկած ՖԻԴԵ-ի հովանու ներքո անցկացվող շախմատի միջազգային մրցաշարի կազմակերպիչները չեղարկել են հայ շախմատիստուհի Մարիա Գևորգյանի մրցաշարին մասնակցության հրավերը՝ ադրբեջանական պատվիրակության պահանջով։
«Բի բի սի»-ն գրում է, որ երբ Գևորգյանն իր ֆեյսբուքյան էջում վրդովմունք է արտահայտել,  կազմակերպիչները նրան դատական գործով են սպառնացել։
Մարիա Գևորգյանը ՖԻԴԵ-ի միջազգային վարպետ է, Հայաստանի շախմատի կանանց եռակի չեմպիոն և միջազգային մրցաշարերի մրցանակակիր: Նախկինում նա խաղացել է Թուրքիայում  անցկացվող մրցաշարերում և նման խնդիրների չի հանդիպոել:
Շախմատիստուհու խոսքով՝ նա որևէ հատուկ ցանկություն չի ունեցել մասնակցելու թուրքական մրցաշարին, սակայն օգոստոսի 7-ին նա հրավեր է ստացել կազմակերպիչներից, որոնք նաև առաջարկել են վճարել ճանապարհածախսի և կեցության համար:
Գևորգյանը, ի վերջո, համաձայնել է, սակայն շուտով կազմակերպիչներից Մուստաֆա Էրօղլուն չեղարկել է հրավերը:
Նա գրել է Գևորգյանին, որ ադրբեջանցի շախմատիստները վերջնագիր են ներկայացրել. եթե մրցաշարին հայ մասնակից լինի, նրանք կհրաժարվեն մասնակցությունից:
Ֆեյսբուքյան  իր էջում նա հրապարակել է Էրօղլուի հաղորդագրության լուսանկարը:
«Յուրաքանչյուր երկրում, որտեղ էլ որ ելույթ ունենամ, ես միշտ հարգանքով եմ վերաբերվել բոլոր ընդդիմախոսներին՝ անկախ նրանց ազգությունից կամ քաղաքական հայացքներից»,- գրել է Գևորգյանը:
Մարիա Գևորգյանը բողոք է ուղղել ՖԻԴԵ-ին: Նա նշել է, որ՝  հրավերի չեղարկումը իր ազգության պատճառով համարում է խիստ վիրավորական: Նա նաև հայտնել է, որ Էրօղլուն կապվել է իր հետ և մեղադրել նամակագրության գաղտնիությունը խախտելու մեջ՝ սպառնալով դատի տալ:

Армянскую шахматистку сняли с турнира в Турции. Комментарий Марии Геворгян
Организаторы международного шахматного турнира под эгидой ФИДЕ в турецком Сиваше отозвали приглашение армянской шахматистке Марии Геворгян, сославшись на протесты азербайджанской делегации.
Когда Геворгян возмутилась этим решением в "Фейсбуке", организаторы пригрозили ей судебным разбирательством. Об этом шахматистка рассказала Би-би-си.
Русская служба Би-би-си отправила запрос в Международную шахматную федерацию (ФИДЕ) и ждет ответа.
Мария Геворгян - международный мастер ФИДЕ, трехкратная чемпионка Армении по шахматам среди женщин и призер международных турниров.
Раньше она уже выступала в турнирах в Турции и не сталкивалась с подобными проблемами.
По словам Геворгян, у нее выдался очень занятой август и она специально не стремилась попасть на турецкий турнир.
Однако 7 августа ей пришло приглашение от организаторов, которые предложили оплатить дорогу и проживание.
Геворгян согласилась, однако вскоре один из организаторов Мустафа Эроглу отозвал приглашение.
Он написал Геворгян, что шахматисты из Азербайджана поставили ультиматум: если на турнире будет армянка, они откажутся от участия.
Эроглу извинился и сообщил, что билеты армянской шахматистки были сданы.
Геворгян опубликовала снимок сообщения Эроглу на своей странице в "Фейсбуке".
"В каждой стране, где бы я ни выступала, я всегда с уважением относилась ко всем оппонентам, независимо от их национальности или политических взглядов", - написала Геворгян.
Мария Геворгян направила жалобу в ФИДЕ и надеется, что впредь шахматные организации не допустят подобных ультиматумов.
Она добавила, что отзыв приглашения по причине ее национальности считает крайне оскорбительным.
Между тем Эроглу связался с Геворгян и обвинил ее в нарушении конфиденциальности переписки, пригрозив подать в суд.