Մահացել է կոմպոզիտոր Յուրի Հարությունյանը
Նախօրեին 75 տարեկանում կյանքից հեռացել է կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Յուրի Հարությունյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Յուրի Հարությունյանը ծնվել է 1944 թ. մարտի 25-ին, Կիրովաբադում: 1972 թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժինը: 1967 թվականից աշխատել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում որպես երաժշտական ձևավորող, ապա` երաժշտական խմբագիր: Հեղինակել է ավելի քան 70 ֆիլմերի երաժշտություն. «Մարդն Օլիմպոսից», «Բաղդասարը բաժանվում է կնոջից», «Զինվորն ու փիղը», «Կյանքի լավագույն կեսը», «Խոշոր շահում», «Մեր պապերի քայլերգը», «Սիրամարգի ճիչը», «Անիծվածները», «Ձայն բարբառոյ», «Ուրախ ավտոբուս», «Օգոստոս», «Ռեքվիեմ», «Խենթ հրեշտակը», «Հերոստրատ», «Տխուր փողոցի լուսաբացը» և այլն:
Գրել է նաև մի քանի վավերագրական ֆիլմերի երաժշտություն, որոնց թվում` «Հայկական ՍՍՀ», «Հայաստանն այսօր», «Կերամիկայի վարպետները», «Ինչպես է կոփվում արծաթը»: 2004-2013 թթ. եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության պատասխանատու քարտուղարը: 2012 թ. Յուրի Հարությունյանն արժանացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի կոչմանը: Նույն թվականին արժանացել է նաև «Հայակ» հայկական ամենամյա առաջին կինոմրցանակաբաշխության «Լավագույն կոմպոզիտոր» մրցանակին:

Накануне, 23 августа, в возрасте 75 лет ушел из жизни композитор, Заслуженный деятель искусств РА Юрий Арутюнян, сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Юрий Арутюнян родился 25 марта 1944 года в Кировабаде. В 1972г. окончил отделение композиции Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. С 1967 года работал на киностудии «Арменфильм» в качестве музыкального редактора.
Ю.Арутюнян – автор музыки к более 70 фильмам: «Мужчина с Олимпа», «Багдасар разводится с женой», «Солдат и слон», «Лучшая половина жизни», «Крупный выигрыш» и др. Он также написал музыку к ряду документальных фильмов, в том числе «Армянская ССР», «Армения сегодня», «Мастера керамики», «Как закаляется серебро» и др.
В 2012г. Юрий Арутюнян удостоился звания Заслуженного деятеля искусств РА. В том же году он стал лауреатом премии «Айяк» – в номинации «Лучший композитор».