Ֆրանսիայի դեսպան․ Խթանում ենք Գյումրին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում ընդգրկելու գաղափարը
Հայաստանում օգոստոսի 25֊ին նշվեց Գյումրի քաղաքի օրը: Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը Գյումրին բնութագրում է որպես հայկական ժառանգության մայրաքաղաք։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում տոնի առթիվ բարեմաղթանքներ է հղել Գյումրի քաղաքի բնակիչներին ՝ հավաստիացնելով, որ իրենց քաղաքի առաջխաղացման համար ունեն իրենց աջակցությունը։
«Մինչդեռ ակտիվ և աշխույժ Երևանը Հայատանի մայրաքաղաքն է, Գյումրին, անկասկած, հայկական ժառանգության մայրաքաղաքն է, որն իր փողոցներում և իր ճարտարապետության մեջ պահպանում է անցյալի ժամանակների որոշակի քաղաքակրթության հիշողությունը: Գյումրին հաճախ ճանաչում են Լենինական անունով, որը նա կրում էր 1988-ի երկրաշարժի ժամանակ, որից տուժեց յուրաքանչյուր ընտանիք և որի վերքերը պահպանված են քաղաքում երեսունմեկ տարի անց: Բայց, ինչպես և ամբողջ Հայաստանը, Գյումրին այժմ հույս է վերագտել, բարեկարգում է իր փողոցները, տեսնում է նոր բիզնեսների շատացում և ընդունում է նոր այցելուների:
Գյումրին ունի տեխնոլոգիական կենտրոն և այնտեղ, ինչպես Երևանում և Փարիզում, շուտով կբացվի ԹՈՒՄՈ կենտրոն, որը քաղաքի երիտասարդությանն անվճար համակարգչային կրթություն կառաջարկի: Ֆրանսիայի դեսպանությունը աջակցում է այս նորացմանը Համալսարանի և Ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցների միջոցով, ինչպես նաև մարտ ամսին Գյումրիում կազմակերպելով «Ֆրանսիայի համը» գաստրոնոմիական միջոցառումը։
Դեսպանությունը քաղաքի և պետության իշխանությունների հետ խթանում է Գյումրին 19-րդ դարի իր ժառանգության եզակի և չտեսնված պահպանված բնույթի համար ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու գաղափարը»,-գրել է դեսպանը։

French Ambassador supports the idea for UNESCO to participate in preservation of Gyumri heritage
On August 25, Armenia’s second largest city Gyumri marked its day with festive events and celebrations. French Ambassador to Armenia Jonathan Lacote describes Gyumri as the capital of Armenia historical and cultural heritage. On the occasion of the Day of Gyumri the Ambassador has posted a congratulatory message on his Facebook page, vowing full support to Gyumri residents in the development of their city.
“While active and vibrant Yerevan is the capital of Armenia, Gyumri is undoubtedly is the capital of Armenian heritage that carries the memories of the old civilization with its streets and architecture. Gyumri is often referred as Leninakan that was the name of the town during the 1988 disastrous earthquake that resulted in losses every family suffered and the wounds are still open. after 31 years. Today, like the rest of Armenia, Gyumri has attained its image, improves the streets, sees rise in new businesses and welcomes new tourists,” the Ambassador was wrote.
The Ambassador next adds the Embassy along with the state and the town authorities supports Gyumri’s bid to include its heritage in the list of UNESCO Cultural Heritage.