Երևանում մեկնարկեց միջազգային ֆոտոֆեստիվալը՝ «Թովմասյան բարեգործական հիմնադրամի» աջակցությամբ
Օգոստոսի 26-ին Dvin Music Hall-ում պաշտոնապես մեկնարկեց  միջազգային լուսանկարչական փառատոնը, որն առաջին անգամ անցկացվում է Հայաստանում։ Փառատոնին մասնակցում են լուսանկարիչներ 20 երկրից՝ Ճապոնիայից, Դանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Շվեյցարիայից, Եգիպտոսից, ԱՄՆ-ից, ԱՄԷ-ից, Արգենտինայից և այլն:
Լուսանկարչական փառատոնի կազմակերպչական  կոմիտեի  ղեկավար  Տաթև Մնացականյանը խորին շնորհակալություն հայտնեց «Թովմասյան բարեգործական հիմնադրամի» նախագահ Արտակ Թովմասյանին, ով առաջինն է եղել, ում հետ դեռևս 1 տարի առաջ քննարկել է գաղափարը և որը համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել։ «Թովմասյան բարեգործական հիմնադրամը»՝ all.me-ն և Dvin Music Hall-ը, դարձել են փառատոնի հիմնական գործընկերներից մեկը:
Հայաստանում անցկացվող լուսանկարչական միջազգային  փառատոնի մասնակիցների աշխատանքները 1 ամսվա ընթացքում տարբեր օրերի ներկայացված կլինեն 39 ցուցահանդեսային հարթակներում՝ ներառյալ «Զվարթնոց» օդանավակայանը, Ազգային ժողովը,  ՀՀ նախագահի նստավայրը, Հովհաննես Թումանյանի թանգարանը, Հյուսիսային պողոտա, սրճարաններ, Երևանի մետրոպոլիտենի երկու կայարաններ և մի շարք այլ վայրեր: Փառատոնը կշարունակվի մոտ մեկ ամիս՝ մինչև սեպտեմբերի 28-ը։ Փառատոնի գլխավոր խորագիրն է «Եղիր յուրահատուկ» (Be Unique):
Փառատոնի մասնակիցների թվում էր Ֆրանսիան ներկայացնող լուսանկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Ապիկյանը, որին են պատկանում նաև, ինչպես ասաց Տաթև Մնացականյանը, «Գլադիատոր» ֆիլմի գրաֆիկական աշխատանքները։ Դավիթ Ապիկյանի աշխատանքները կարելի է տեսնել  «Albert & Tove Boyajian» պատկերասրահում։
Յուրահատուկ նկարներով է ներկայացել նաև Իսպանիայի ներկայացուցիչ Անտոնիո Մորան, որը ներկայացնում է մոգական ռեալիզմը։
«Ֆոտոֆեստիվալն առաջացավ իմ գլխում և այդ ամբողջ իմպրեսիան եկավ Ֆրանսիայից, քանի որ ֆոտոգրաֆիայի ընտանիքը, արմատները Ֆրանսիան է: Ես ցանկացա, որ նման մի խենթ բան նաև Հայաստանում լինի»,- ասաց փառատոնի կազմակերպչական կոմիտեի ղեկավար Տաթև Մնացականյանը։
Լուսանկարչական փառատոնն անցկացրել է նաև ինտերնետային կոնկուրս, որին 500-ից ավել մասնակից ներկայացրել էր իր աշխատանքները։ Տարբեր երկրներից ժյուրիի 10 անդամներն ընտրել էին լավագույն եռյակին։ Երրորդ տեղը զբաղեցրել էր և բրոնզե մեդալի արժանացավ Իրանի ներկայացուցիչ Մահբոբեհ Ֆարաջոլահին։ Նկարի անունն էր՝ «Պարզապես ծիծաղ»։
Երկրորդ մրցանակին արժանացավ Հայաստանը ներկայացնող Եսայի Դուրմուզյանը, որը ներկայացրել էր Սևանը։
Առաջին տեղը զբաղեցրեց Հնդկաստանը ներկայացնող Կաուշիկ Մաջումդերն՝ իր ձիերի մրցավազքը նկարով։ Առաջին մրցանակակիրը, սակայն, չէր կարողացել Հայաստան գալ։
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանության կողմից, ի թիվս մի քանի այլ մրցանակների, առանձին մրցանակի արժանացավ Դանիան ներկայացնող Ռանդի Կորներուպ-Բենգը, որը ներկայացնում է  ֆոտոշարք, թե ինչպես են ապրում քաղցկեղով հիվանդ կանայք, նրանց  դժվարությունները, կյանքը։
Արտակ Թովմասյանը ևս ողջունեց փառատոնի մասնակիցներին, հյուրերին, նշելով, որ «Թովմասյան բարեգործական հիմնադրամը» ուրախ է աջակցել ու առաջ տանել այսպիսի գեղեցիկ գաղափարները։
«Շնորհակալություն Տաթևին, քանի որ եթե չլիներ նրա մեկնարկը, ապա այս ֆոտոֆեստիվալը դեռ երկար տարիներ Հայաստանում տեղի չէր ունենա։ Լուսանկարչությունը շատ կարևոր մասնագիտություն է։ Մեկ նկարով դու կարող ես տալ էմոցիաներ, երջանկություն ու կիսվել ամբողջ աշխարհով»,-ասաց Արտակ Թովմասյանն ու հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի ևս կլինի ֆոտոփառատոնը, համագործակցությունն առավել կխորանա ու հնարավոր կլինի առավել շատ հյուրերի ընդունել Հայաստանում։
all.me-ի բիզնեսի զարգացման ավագ մասնագետ Մարկուս Ազարյանը Panorama.am-ին ասաց, որ այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Հայաստանում յուրահատուկ է։
Մարկուս Ազարյանն ընդգծեց մեր օրերում թվային տեխնոլոգիաների կարևորությունն արվեստագետների համար, պատմեց  հավելվածի առավելությունների մասին ու թե ինչպես կարող են լուսանկարիչները ծառայեցնել all.me թվային հարթակը սեփական արվեստը տարածելու, զարգացնելու և միևնույն ժամանակ սեփական բիզնեսը զարգացնելու համար:
Նշենք, որ all.me-ն թվային էկոհամակարգ է, որը բաղկացած է սոցիալական ցանցից (meNetwork), առևտրային հարթակից (meMarket) և վճարային համակարգից (mePay): Յուրօրինակ բիզնես մոդելն օգտատերերին թույլ է տալիս հաղորդակցվել միմյանց հետ, կարդալ հետաքրքիր նյութեր և վարձատրվել meNetwork-ի արժույթի միջոցով: Պլատֆորմը գովազդային եկամուտների 50 տոկոսը կիսում է օգտատերերի հետ:

В Ереване стартовал международный фотофестиваль – при содействии благотворительного фонда «Товмасян»
14:46 27/08/2019
В Dvin Music Hall 26 августа официально стартовал международный фотофестиваль, который проводится в Армении впервые. В фестивале принимают участие фотографы из 20 стран – Японии, Дании, Италии, Франции, России, Беларуси, Швейцарии, Египта, США, ОАЭ, Аргентины и др..
Руководитель организационного комитета фотофестиваля Татев Мнацаканян выразила глубокую благодарность президенту благотворительного фонда «Товмасян» Артаку Товмасяну, который был первым, с кем год назад она обсудила эту идею и который выразил готовность к сотрудничеству.
Благотворительный фонд Товмасяна, all.me и Dvin Music Hall стали одними из основных партнеров фестиваля.
Работы участников Армянского международного фотофестиваля в тчение 1 месяца в разные дни будут представлены на 39 выставочных площадках, включая аэропорт «Звартноц», Национальное Собрание, Резиденцию президента РА, музей Ованнеса Туманяна, Северный проспект, кафе, две станции метро. Фестиваль продлится около месяца – до 28 сентября. Главный девиз фестиваля – «Будь уникальным» (Be Unique).
Среди участников фестиваля был представляющий Францию фотограф, скульптор Давид Апикян, которому, как сказала Татев Мнацаканян, принадлежат графические работы фильма «Гладиатор». Работы Давида Апикяна можно увидеть в галерее «Albert & Tove Boyajian».
Также можно увидеть уникальные картины Антонио Мора из Испании, представляющего магический реализм.
«Мне пришла в голову мысль провести фотофестиваль, и вся эта импрессия пришла из Франции, потому что семья фотографии, корни – из Франции. Я захотела, чтобы что-то такое же сумасшедшее было и в Армении», – сказала глава оргкомитета фестиваля Татев Мнацаканян.
Фотофестиваль также провел онлайн-конкурс, на котором более 500 участников представили свои работы. Десять членов жюри из разных стран выбрали тройку лучших. Третье место занял и удостоился бронзовой медали Махбобе Фараджаллах из Ирана. Картина называлась «Просто смех».
Второго приза удостоился Есаи Дурмузян из Армении, который представил Севан.
Первое место занял Каушик Маджумдер, представляющий Индию, с изображающей скачки картиной. Однако первый призер не смог приехать в Армению.
В числе прочих призов, специального приза посольства ОАЭ удостоился Рэнди Корнеруп-Бенг из Дании, представивший фоторяд о том, как живут женщины с раком, их трудности, их жизнь.
Артак Товмасян также приветствовал участников и гостей фестиваля, отметив, что Благотворительный фонд Товмасяна рад поддерживать и продвигать такие прекрасные идеи.
«Спасибо Татев, потому что, если бы не она, этот фестиваль не проводился бы в Армении еще в течение многих лет. Профессия фотографа – очень важная профессия. С помощью одной фотографии ты можешь подарить эмоции, счастье и поделиться ими со всем миром», – сказал Артак Товмасян и выразил надежду, что фотофестиваль пройдет и в следующем году, сотрудничество будет углубляться, можно будет принимать больше гостей в Армении.
Маркус Азарян, старший специалист по развитию бизнеса all.me, сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am, что происходящее в Армении сегодня – уникально.
Маркус Азарян подчеркнул важность цифровых технологий для деятелей искусства в наши дни, рассказал о преимуществах приложения и о том, как фотографы могут использовать цифровую платформу all.me для распространения, развития собственного творчества и одновременного развития собственного бизнеса.
all.me – это цифровая экосистема, состоящая из социальной сети (meNetwork), торговой площадки (meMarket) и платежного сервиса (mePay). Уникальная бизнес-модель позволяет пользователям общаться друг с другом, просматривать интересный контент и получать вознаграждение в валюте meNetwork. Платформа делит до 50% рекламных доходов с пользователями.