Արագիլներ են սատկել՝ ձեզ ով է  Ավետ բերելու
Արարատի մարզի Հովտաշեն համայնքում սատկել է աղտոտված չորս արագիլ։ Panorama.am-ը տեղեկացավ շրջակա միջավայրի նախարարի իրավախորհրդատու, «Թի-Էս-Ի Դեպի Կայուն Էկոհամակարգեր» ՀԿ-ի տնօրեն Կարեն Աղաբաբյանից։
Նա ասաց, որ երկուսին հայտնաբերել են դաշտում սատկած, որոնց սատկելու պատճառը հնարավոր է լինի թուլությունը, որի հետևանքով չեն կարողացել կեր հայթայթել կամ կարող է աղտոտվածության պատճառով նրանց վրա ինչ-որ գիշատիչ է հարձակվել։ Մյուս երկուսը սատկել են մաքրելու ընթացքում. «Ամենաթույլերն էին։ Ըստ երևույթին, երևի լրացուցիչ սթրեսին չդիմացան»։
Նշենք, որ մի շարք կամավորներ, ՀԿ-ներ իրենց նախաձեռնությամբ սկսել էին աղտոտված արագիլների մաքրման, կերակրման գործընթաց։
Կ. Աղաբաբյանը, որը նույնպես մասնակցել է այդ աշխատանքներին, ասաց, որ մաքրման աշխատանքները վերջացրել են, բոլոր թռչունները, որոնց կարողացել են բռնել, այսինքն որոնք այնքան վատ են թռչել, որ հնարավոր է եղել բռնել, մաքրված են։
«Մենք նաև անօդաչու սարքի միջոցով հետազոտել ենք տարածքը, տեսնելու՝ արդյոք կանալներում կան անօգնական կամ սատկած  թռչուններ։ Զննումը ցույց տվել, որ նման թռչուններ չկա»,- նշեց նա։
Կ.Աղաբաբյանը տեղեկացրեց, որ արդեն դադարեցրել են նաև թռչունների կերակրումը, որպեսզի նրանք կրկին սկսեն ինքնուրույն իրենց համար կեր հայթայթեն, կախված չլինեն մարդուց։ Նրա խոսքով, մաքրել են նաև այն կանալը, որը կեղտոտված է եղել։
Հարցին, արդյո՞ք կարող են չվել արագիլները, նա  պատասխանեց. «Կարող են չվել։ Միգուցե ոչ  շատ երկար տարածություն, բայց կարող են մասնակցել չուին։ Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ մեր արագիլները տարբեր վայրեր են ընտրում ձմեռելու համար. մի մասը մնում է Հայաստանում, մի մասը չվում է Աֆրիկայից մինչև Արաբական թերակղզի»։
Հուլիսի կեսերին բնապահպանները ահազանգեցին, որ Արարատի մարզի Հովտաշեն համայնքում արագիլների փետուրներն աղտոտված են, նրանք չեն կարողանում թռչել։ Օրեր պահանջվեց պատկան մարմիններից, մինչև պարզեցին, թե ինչն է արագիլների աղտոտվածության պատճառը։  Մի բան, ինչը սոցցանցերում համարյա միանգամից մատնանշվեց։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից հայտնեցին, որ արագիլների աղտոտվածության պատճառը Հովտաշեն համայնքի շրջակայքի ջրային տարածքներում առկա յուղային շերտի առկայությունն է։ Աղտոտվածության փաստի վերաբերյալ  Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում հարուցված է վարչական վարույթ։
Ու վերջ։
Մեղավորների անուններ բարձրաձայնված չեն, հետևանքները ոչ տնտեսավարողի, ոչ կառավարության կողմից վերացված չեն...։

В общине Овташен Араратской области Армении умерли четыре испачкавшихся аиста. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил юрист-консультант министра окружающей среды Армении, директор НПО «TSE – в направлении устойчивых экосистем» Карен Агабабян.
Он отметил, что 2 аистов были обнаружены мёртвыми в поле, причиной смерти которых могла стать слабость, вследствие чего аисты не смогли добыть себе пищу или по причине того, что они были испачканы, на них мог напасть какой-либо хищник. Два других аиста умерли в процессе очистки. «Они были самыми слабыми. По сути, они не выдержали дополнительного стресса», – пояснил директор НПО.
Отметим, что ряд волонтёров, общественных организаций по своей инициативе начали процесс очистки и подкармливания аистов.
К. Агабабян, который также принимал участие в данных работах, отметил, что процесс по очистке аистов уже завершился, все пернатые, которых им удалось поймать, то есть тех, которые были настолько испачканы, что их можно было поймать, уже очищены.
«Мы также посредством дронов исследовали территорию, чтобы увидеть, действительно ли в каналах есть беспомощные или умершие аисты. Исследование показали, что таких птиц не обнаружено», – отметил он.
К. Агабабян сообщил, что уже прекращен также процесс подкармливания, чтобы аисты вновь начали самостоятельно добывать пищу, не были зависимы от людей. По его словам, очищен также тот канал, который был загрязнен.
На вопрос, действительно ли сейчас аисты способны летать, он ответил: «Могут летать. Возможно, не на такие дальние расстояния, но могут участвовать в перелёте. Исследования показали, что наши аисты выбирают различные места для зимовки: часть остается в Армении, другая – от Африки до Аравийского полуострова».
С середины июля экологи бьют тревогу, что у аистов в общине Овташен Араратской области РА испачканы перья, они не могут летать. Правомочным органам понадобилось несколько дней, чтобы выяснить причину загрязнения аистов. Что-то, о чём в социальных сетях почти сразу же было упомянуто.
В свою очередь из Инспекционного органа охраны природы и недр Министерства окружающей среды РА сообщили, что причина загрязнения аистов – наличие маслянистого слоя на водных пространствах общины Овташен. В Инспекционном органе охраны природы и недр возбуждено административное производство касательно факта загрязнения.
И всё.
Имена виновных не названы, последствия не устранены ни со стороны хозяйствующих субъектов, ни правительства…