ՀՀ զինված ուժերի մայոր Սարգիս Ստեփանյանը 2014 թվականի ամռանը հակառակորդի դիվերսիոն հարձակման ժամանակ վիրավորվել էր՝ արկի պայթունից կորցնելով երկու ոտքն ու ձեռքը: Վիրավորումից ամիսներ անց նա ոտքի կանգնեց, սկսեց քայլել, զբաղվել սպորտով։ Այսօր նա շատերին է հիացնում ու զարմացնում իր կատարած քայլերով՝ հաշմանդամություն ունեցողների բազկամարտի Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության եռակի չեմպիոն, շարունակում է ծառայել Հայաստանի Զինված ուժերում։ «Արիության համար» մեդալակիր Սարգիս Ստեփանյանն իր օրինակով, անցած ճանապարհով ցույց է տալիս, որ պետք չէ տխրել, ընկճվել, այլ քայլել ու գնալ առաջ։
Panorama.am-ը զրուցեց Սարգիս Ստեփանյանի հետ հենց դիվերսիոն հարձակման, վիրավորվելու, այսօրվա ծավալած գործունեության մասին։
Panorama.am- Ինչպե՞ս սկսվեց հակառակորդի դիվերսիոն հարձակումը և ինչպե՞ս կանխեցիք։ Ինչպե՞ս եք հիշում այսօր այդ օրը։
Ս.Ստեփանյան-2014 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին հակառակորդի կողմից հաճախ էր դիվերսիոն ներթափանցում նկատվում։ Այդ օրը հերթական անգամ նկատվեց թշնամու առաջխաղացում՝ դեպի մեր դիրքապահ ստորաբաժանումներ։ Իհարկե՛, մեր սահմանապահ տղաները նրանց արժանի հակահարված տալով՝ ետ էին մղել, բայց, ցավոք, ունեինք նաև վիրավոր։ Ես զանգահարեցի վերադասիս, ստացա թույլտվություն և ինքնակամ մտա ականապատ տարածք։ Այլ կերպ վարվել չէի կարող, որովհետև նժարին դրված էր զինվորի՝ հայի կյանքը։
Panorama.am -Վիրավորվել եք չեզոք գոտուց վիրավոր զինվորին դուրս բերելու ժամանակ։ Ինչպե՞ս է հիմա այդ զինվորը, հանդիպում ե՞ք, հիշո՞ւմ եք այդ օրը։
Ս.Ստեփանյան-Այո՛, դեպքը տեղի է ունեցել չեզոք գոտում, որն ամբողջությամբ ականապատ էր։ Առանց վայրկյան մտածելու նետվեցի նրան այնտեղից դուրս բերելու, թեև քաջ գիտակցում էի, որ շանսն այդ տարածքից ողջ-առողջ դուրս գալու՝ զրոյական էր։ Ցավոք, վիրավորված զինվորը կարճ ժամանակ անց մահացավ, որովհետև ստացել էր կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքներ։
Panorama.am -Զինվորների հետ հանդիպելիս, ձեր որդիներին հաճա՞խ եք պատմում այդ օրվա մասին, թե՞ փորձում եք մոռանալ որպես կյանքի ընթացքում դժվարին օր։
Ս.Ստեփանյան- Ոչ միայն տղաներս, այլ մենք ամբողջ ընտանքով չենք փորձում մոռանալ այդ դեպքը, բայց չենք փորձում կենտրոնանալ դեպքի մանրամասների վրա։ Մենք ամեն սկսվող ու ավարտվող օրվա հետ ավելի ենք հասկանում, որ այս փորձությունը ճակատագիրը հատուկ էր նախագծել, որպեսզի մենք ավելի ու ավելի ուժեղանանք իրարով։ Սա այն դեպքերից էր, երբ ասում են՝ սերն ու հոգատարությունը հաղթահարում է ցանկացած իրավիճակ։ Ես ուժեղ եմ իմ ընտանիքով ու հարազատներով։
Panorama.am -Եթե, Աստված մի արասցե, այսօր կրկին հայտնվեք նման իրավիճակում, ինչպե՞ս կգործեք, ի՞նչ խորհուրդ կտաք մեր զինծառայողներին նման իրավիճակում հայտնվելու դեպքում։
Ս.Ստեփանյան -Վստահաբար կանեմ նույնը, գուցե նաև ավելին։ Մեր զինծառայողներին խորհուրդ կտամ լինեն նախ կամքով ուժեղ, ապա՝ բռունցքով, հետո նոր՝ զենքով։ Աստված մի արասցե, եթե հայտնվեն նման իրավիճակում՝ թող մտածեն այսպես՝ եթե ոչ ես, ապա էլ ո՞վ։
Panorama.am -Այսօր ինչո՞վ եք զբաղվում, ինչպե՞ս որոշեցիք վերադառնալ ծառայության։ Դուք զբաղվում եք սպորտով, գրանցում եք հաջողություններ, զբաղվում եք ալպինիմզով։ Առաջիկայում էլ ինչո՞վ կզարմացնեք ու կհիացնեք բոլորիս։
Ս.Ստեփանյան- Զբաղվում եմ ամեն ինչով՝ ինչպես բոլոր մարդիկ։ Նախ ապրում եմ (որի համար շնորհակալ եմ Աստծուն), ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը (դա իմ ներքին մղումն է, իմ արյան կանչը, այլ կերպ ես անկարող եմ), զբաղվում եմ պրոֆեսիոնալ բազկամարտով, ալպիմիզմով (էքստրիմն իմ կենսակերպն է), ղեկավարում եմ իմ կողմից հիմնադրած՝ Հայաստանի հաշմանդամային սպրոտի ֆեդերացիան և Legends gym մարզասրահը, որտեղ թե՛ ֆիզիկապես, թե՛ հոգեպես մարզվում են շուրջ 40 հաշմանդամություն ունեցող անձինք և որ ամենակարևորն է՝ վայելում եմ ընտանիքիս անմնացորդ սերն ու փոխադարձում այն։
Panorama.am - Քայլել` երբեք հետ չնայելով…Ձեր խոսքերն են։ Արդյո՞ք դժվար չէ նման կարգախոսով առաջ շարժվելը։
Ս.Ստեփանյան-Քայլել՝ երբեք հետ չնայելով։ Իհարկե՛, դժվար չէ։ Բայց կարգախոսը միանշանակ չէ․ եթե մեր անցած կյանքին, բացթողումներին, ճիշտ ու սխալներին է վերաբերում հարցը՝ այո՛, քայլել՝ երբեք հետ չնայելով։ Բայց մենք պարտավոր ենք հետ նայել մեր պատմությանը և երբեք չմոռանանք՝ ով ենք, ինչ անցյալ ունենք և հպարտանանք դրանով։

Майор ВС Армении Саргис Степанян: Кто же, если не я?
Майор Вооруженных сил Армении Саргис Степанян получил тяжелые ранения вследствие взрыва мины и лишился трех конечностей летом 2014г., когда переносил раненого сослуживца через минное поле при отражении диверсионных действий азербайджанских сил в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике). Спустя месяцы после ранения он  встал на ноги, начал ходить, заниматься спортом. Сегодня он вдохновляет и удивляет многих своими достижениями – двукратный чемпион Европы по армрестлингу среди спортсменов, имеющих проблемы опорно-двигательного аппарата, трёхкратный чемпион мира, он продолжает служить в Вооружённых силах Армении. Награждённый медалью «За отвагу» Саргис Степанян на собственном примере, пройденному пути демонстрирует, что не нужно разочаровываться, опускать руки, а предпринимать шаги и двигаться только вперёд.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с Саргисом Степаняном о диверсионных действиях противника, ранении, сегодняшней его деятельности.
Panorama.am: Как были инициированы диверсионные действия противника и как их удалось предотвратить? Как вы сейчас вспоминаете этот день?
С. Степанян: В июле-августе 2014 года с азербайджанской стороны зачастую наблюдались диверсионные проникновения. В этот день в очередной раз наблюдалось продвижение противника в сторону несущих дежурство на боевых позициях армянских подразделений. Конечно, армянские военнослужащие, несущие боевое дежурство, достойно ответив им, отбросили их назад, однако, к сожалению, у нас также был раненый. Я позвонил вышестоящему офицеру, получил разрешение и добровольно вступил на минное поле. Не мог поступить иначе, поскольку на чаше весов была жизнь военнослужащего, жизнь армянина.
Panorama.am: Вы получили ранение, когда переносил раненого сослуживца через нейтральную зону. Как сейчас себя чувствует этот военнослужащий? Встречаетесь ли вы с ним, вспоминаете ли этот день?
С. Степанян: Да, инцидент произошёл на нейтральной зоне, которая была полностью заминирована. Ни на секунду не задумываясь, я бросился на помощь ему, хоть и трезво осознавал, что шансы выйти из этой зоны живым и невредимым – нулевые. К сожалению, раненый военнослужащий спустя короткое время скончался, поскольку получил несовместимые с жизнью повреждения.
Panorama.am: Вы часто рассказываете об этом дне во время встреч с военнослужащими, вашим сыновьям, или стараетесь забыть, как самый сложный день в вашей жизни?
С. Степанян: Не только со своими сыновьями, но и всей семьёй мы стараемся не забывать этот день, но пытаемся не концентрироваться на обстоятельствах случившегося. Каждодневно мы всё лучше осознаём, что судьба специально преподнесла это испытание, чтобы сделать нас ещё сильнее. Это был из тех случаев, когда говорят – любовь и забота преодолевают любые ситуации. Я силён благодаря своей семье и родным.
Panorama.am: Если, не дай Бог, вы и сегодня окажетесь в подобной ситуации, как вы поступите? Что посоветуете нашим военнослужащим, если они окажутся в подобной ситуации?
С. Степанян: С уверенностью – сделаю то же самое, возможно, даже больше. Нашим военнослужащим советую быть сильными волей, затем кулаком, и уже после – оружием. Не дай Бог, если они окажутся в подобной ситуации, то пусть думают следующим образом – «кто же, если не я».
Panorama.am: Чем Вы занимаетесь на сегодняшний день? Как приняли решение вернуться на службу? Вы занимаетесь спортом, добиваетесь новых успехов, занимаетесь альпинизмом. Чем ещё в ближайшее время вы удивите и поразите всех нас?
С. Степанян: Я занимаюсь всем, как и другие люди. Во-первых, живу (за что благодарен Богу), служу Республике Армения (это моё внутреннее стремление, зов крови, иначе – не могу), занимаюсь профессиональным армрестлингом, альпинизмом (экстрим – мой образ жизни), возглавляю основанную мной общественную организацию «Армянская национальная федерация инвалидного спорта» и спортзал – Legends gym, где физически, так и морально занимаются около 40 лиц, имеющих инвалидность, и самое главное – наслаждаюсь безграничной любовью своей семьи и отвечаю взаимностью.
Panorama.am: «Шагать – никогда не оглядываясь», – это ваши слова. Действительно не трудно придерживаться подобного девиза?
С. Степанян: Шагать – никогда не оглядываясь! Конечно, это не трудно. Но этот девиз неоднозначен. Если вопрос касается пройденного нами жизненного пути, упущений, ошибок и верных поступков, то да – шагать и никогда не оглядываться. Но, мы обязаны оглядываться на нашу историю и никогда не забывать, какое у нас прошлое и гордиться им.