«Լիդիանը» կոչ է անում բացահայտել Ամուլսարի դեմ արշավը կազմակերպող ընկերություններին
ELARD միջազգային խորհրդատվական ընկերության փորձագետների հետ անցկացրած տեսակոնֆերանսի տեսագրության հրապարակումից հետո «Լիդիան» ընկերությունը այսօր խորը հիասթափություն է հայտնել։
Ընկերությանը հիասթափեցրել են՝  Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերության կողմից  Լիդիանի Ամուլսարի ծրագրի և դրա բնապահպանական հետազոտությունների վերաբերյալ մեկնաբանությունները։
Տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Տեսակոնֆերանսի ընթացքում ELARD -ը շարունակաբար կրկնում էր, որ փորձաքննության շրջանակներում իրենց տրամադրված տեղեկատվության մեջ «բացեր», «թերություններ» ու «որակի բացակայություն»  կա: Թեև «Լիդիանը» ի սկզբանե հատարարել էր, որ ELARD- ի ներգրավումը Քննչական կոմիտեի կողմից ո՛չ անհրաժեշտ էր,  ո՛չ օրենսդրական տեսանկյունից հիմնավոր, Ընկերությունը բաց համագործակցել է թե՛ Քննչական կոմիտեի, թե՛ EALRD- ի հետ այս փորձաքննության և զեկույցի շրջանակներում:
«Լիդիան» և Ընկերության խորհրդատուները երեք ամսվա ընթացքում տրամադրել են Քննչական կոմիտեին և ELARD-ին իրենց տրամադրութան տակ եղած և հարակից ամբողջ տեղեկատվությունը, ներառյալ՝ 300 անուն փաստաթուղթ՝ ընդհանուր առմամամբ ավելի քան 20 հազար էջ տեղեկատվությամբ ու նյութերով, որոնք Ամուլսարի բնապահպանական բոլոր ասպեկտների շուրջ ավելի քան 8 տարվա հետազոտությունների արդյունք են: Քննչական կոմիտեն բազմիցս հայտարարել է, որ «Լիդիանը» լիովին համագորակցել է քննության հետ: Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրելով փորձաքննության զեկույցը հայտարարեց, որ չկա որևէ հիմք Լիդիանի դեմ գործողությունների համար։
Մինչ «Լիդիանը» ողջունեց ELARD-ի ճշգրիտ եղրակացությունը Սևանի և Ջերմուկի վրա ազդեցության բացակայության մասին, երկվա ELARD-ի պահվածքը, ցավոք, ավելի շատ  ցուցադրում է միջազգային առաջատար մասնագետների կողմից իրենց տրամադրված ավելի քան 20000 էջ բարդ ու մանրամասն հետազոտություններ վերանայելու և վելուծելու այդ Ընկերության անկարողությունը, քան որևէ բան էր բացահայտում «Լիդիանի» կամ Ամուլսարի մասին»։
«Լիդիանը» վերջին մեկ տարվա ընթացքում լիովին համագործակցել է 3 հաջորդական փորձաքննությունների շրջանակներում: Հայաստանում որևէ այլ հանքարդյունաբերական ընկերության չի պարտադրվել նման փորձաքննություններ:
ՀՀ կառավարությունը հրապարակայնորեն ասել է, որ «Լիդիանը» և Ամուլսարի ծրագիրը մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերությունների կողմից ֆինանսավորվող արշավի զոհ են:  Հայաստանյան հասարակությունը ներքաշվել է անվերջանալի քննարկման մեջ մի փորձաքննության շուրջ, որն ի սկզբանե չունի որևէ իրավական հիմք հարցականի տակ դնելու «Լիդիան»-ի աշխատելու իրավունքը:
Ե՞րբ է պատրաստվում ՀՀ կառավարությունը բացահայտելու այն մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք իրականացնում են այս արշավը, որքա՞ն է վճարվել այդ արշավի համար և ովքե՞ր են վճարվել»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Компания «Лидиан» выступила с заявлением после видеоконференции с участием экспертов ELARD
После обнародования видеоконференции с участием экспертов международной компании ELARD компания «Лидиан» выразила глубокое сожаление.
Компания «Лидиан» выразила глубокое разочарование в связи с комментариями со стороны Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD), прозвучавшими по Амулсарской программе и ее экологическим исследованием.
В распространённом заявлении. В частности, отмечается:
«Во время видеоконференции компания ELARD периодически повторяла, что в предоставленной им в рамках экспертизы информации есть “пробелы”, “недостатки” и налицо “отсутствие качества”. Несмотря на то, что компания “Лидиан” изначально заявляла о нецелесообразности и необоснованности вовлечения ELARD со стороны Следственного комитета с законодательной точки зрения, Компания открыто сотрудничала как со Следственным комитетом, так и с ELARD в рамках данной экспертизы и доклада.
“Лидиан” и консультанты Компании на протяжении трёх месяцев предоставляли Следственному комитету и ELARD всю имеющуюся информацию об исследованиях и экспертизах, включая 300 наименований документов, в общей сложности более 20 тысяч страниц информации и материалов, которые являются результатом проведенных в течение последних 8 лет исследований.
Следственный комитет многократно заявлял о том, что компания “Лидиан” полностью сотрудничала со следствием. Следственный комитет, изучив доклад по экспертизе, заявил, что нет никаких оснований для действий против “Лидиан”.
В то время как компания “Лидиан” поприветствовала заявление ELARD об отсутствии воздействия на Севан и Джермук, вчерашнее поведение экспертов ELARD во время видеоконференции, к сожалению, больше демонстрировало неспособность этой компании пересмотреть и проанализировать представленные компанией 20000 страниц сложных и детальных исследований, предоставленных ведущими международными специалистами».
Отмечается также, что компания «Лидиан» в течение последнего года полностью сотрудничала в рамках трёх последовательных экспертиз. Ни одна горнодобывающая компания в Армении не проходила подобные экспертизы.
Правительство Армении публично заявило о том, что «Лидиан» и Амулсарская программа стали «жертвами» кампании, развернутой против них конкурирующими горнодобывающими компаниями. Общество Армении вовлечено в бесконечные дебаты вокруг экспертизы, которая изначально не имела правовых основ ставить под вопрос право работы компании «Лидиан».
«Когда же правительство Армении собирается раскрыть конкурирующие горнодобывающие компании, которые проводят данную кампанию, а также сказать, сколько было заплачено за эту кампанию и кто ее заказчик», – отмечается в заявлении.