«Լիդիանը» կոչ է անում բացահայտել Ամուլսարի դեմ արշավը կազմակերպող ընկերություններին
ELARD միջազգային խորհրդատվական ընկերության փորձագետների հետ անցկացրած տեսակոնֆերանսի տեսագրության հրապարակումից հետո «Լիդիան» ընկերությունը այսօր խորը հիասթափություն է հայտնել։
Ընկերությանը հիասթափեցրել են՝  Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերության կողմից  Լիդիանի Ամուլսարի ծրագրի և դրա բնապահպանական հետազոտությունների վերաբերյալ մեկնաբանությունները։
Տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Տեսակոնֆերանսի ընթացքում ELARD -ը շարունակաբար կրկնում էր, որ փորձաքննության շրջանակներում իրենց տրամադրված տեղեկատվության մեջ «բացեր», «թերություններ» ու «որակի բացակայություն»  կա: Թեև «Լիդիանը» ի սկզբանե հատարարել էր, որ ELARD- ի ներգրավումը Քննչական կոմիտեի կողմից ո՛չ անհրաժեշտ էր,  ո՛չ օրենսդրական տեսանկյունից հիմնավոր, Ընկերությունը բաց համագործակցել է թե՛ Քննչական կոմիտեի, թե՛ EALRD- ի հետ այս փորձաքննության և զեկույցի շրջանակներում:
«Լիդիան» և Ընկերության խորհրդատուները երեք ամսվա ընթացքում տրամադրել են Քննչական կոմիտեին և ELARD-ին իրենց տրամադրութան տակ եղած և հարակից ամբողջ տեղեկատվությունը, ներառյալ՝ 300 անուն փաստաթուղթ՝ ընդհանուր առմամամբ ավելի քան 20 հազար էջ տեղեկատվությամբ ու նյութերով, որոնք Ամուլսարի բնապահպանական բոլոր ասպեկտների շուրջ ավելի քան 8 տարվա հետազոտությունների արդյունք են: Քննչական կոմիտեն բազմիցս հայտարարել է, որ «Լիդիանը» լիովին համագորակցել է քննության հետ: Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրելով փորձաքննության զեկույցը հայտարարեց, որ չկա որևէ հիմք Լիդիանի դեմ գործողությունների համար։
Մինչ «Լիդիանը» ողջունեց ELARD-ի ճշգրիտ եղրակացությունը Սևանի և Ջերմուկի վրա ազդեցության բացակայության մասին, երկվա ELARD-ի պահվածքը, ցավոք, ավելի շատ  ցուցադրում է միջազգային առաջատար մասնագետների կողմից իրենց տրամադրված ավելի քան 20000 էջ բարդ ու մանրամասն հետազոտություններ վերանայելու և վելուծելու այդ Ընկերության անկարողությունը, քան որևէ բան էր բացահայտում «Լիդիանի» կամ Ամուլսարի մասին»։
«Լիդիանը» վերջին մեկ տարվա ընթացքում լիովին համագործակցել է 3 հաջորդական փորձաքննությունների շրջանակներում: Հայաստանում որևէ այլ հանքարդյունաբերական ընկերության չի պարտադրվել նման փորձաքննություններ:
ՀՀ կառավարությունը հրապարակայնորեն ասել է, որ «Լիդիանը» և Ամուլսարի ծրագիրը մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերությունների կողմից ֆինանսավորվող արշավի զոհ են:  Հայաստանյան հասարակությունը ներքաշվել է անվերջանալի քննարկման մեջ մի փորձաքննության շուրջ, որն ի սկզբանե չունի որևէ իրավական հիմք հարցականի տակ դնելու «Լիդիան»-ի աշխատելու իրավունքը:
Ե՞րբ է պատրաստվում ՀՀ կառավարությունը բացահայտելու այն մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք իրականացնում են այս արշավը, որքա՞ն է վճարվել այդ արշավի համար և ովքե՞ր են վճարվել»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Lydian calls on the Armenian government to reveal the mining companies supporting opposition to Amulsar project
14:06 31/08/2019
Lydian International Limited expressed on Friday deep disappointment with comments made by ELARD about ‘gaps’, ‘deficiencies’ and a ‘lack of quality’ of the environmental audit of Amulsar Project. The statement was released by the organization following the Skype conference call hosted by the Government of Armenia with ELARD independent consultancy group representatives that addressed the environmental audit of Amulsar Project and related environmental impact assessments.
The statement said Lydian and its technical advisors provided the SIC and ELARD with direct access to all personnel and supporting information for over three months, including over 300 reports representing over 20,000 pages of data and materials that had been developed over an 8-year period relating to environmental aspects of the Amulsar Project.
“While Lydian welcomed ELARD’s rightful conclusion about the lack of impact on Lake Sevan and the Jermuk water source, yesterday’s regrettable performance by ELARD reveals more about an apparent lack of capacity to review and analyze complex details of more than 20,000 pages of professional studies provided to them by leading global experts than it does about Lydian or the Amulsar Project,” the statement said.
The organization next states that it “has been illegally deprived of its right to access and operate the Amulsar Project since June 2018,” It also recalls that the Government of Armenia had repeatedly stated that the restoration of the rights of the Company to operate were dependent on the results of an audit conducted by ELARD.
“The Government of Armenia has said publicly that Lydian and the Amulsar Project have been the subject of a campaign by rival mining companies providing support to opponents of the Amulsar Project. Armenian society has been dragged into an endless discussion around an audit which had no legal grounds to question Lydian’s rights to operate in the first place. When will the Government of Armenia identify the rival mining companies conducting this campaign, how much has been paid to oppose the Amulsar Project and who has been paid?” the statement concluded.