Սերժ Սարգսյան. Արցախի հզորացման համար առ այսօր չի խնայվել ոչինչ
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ։
Ուղերձում ասված է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս համար նվիրական տոնի` Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սեպտեմբերի 2-ը համահայկական տոն է, միասնության խորհրդանիշ, որ ամեն տարի համախմբում է աշխարհասփյուռ հայությանը՝ իր հաղթանակի և հպարտության, միաժամանակ՝ իր ամենօրյա խորհրդածումների առարկան դարձած Արցախի շուրջ, որի հզորացման համար առ այսօր չի խնայվել ոչինչ:
Համահայկական հոգատարության և սիրո բազմաթիվ վկայություններ կան Արցախում, որ ստեղծվել են անցած շուրջ երեք տասնամյակում` ճանապարհներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի օջախներ, եկեղեցիներ, բնակարաններ… Եվ այդ ամենն իրողություն է դարձել աշխարհի չորս կողմերում և մայր հայրենիքում բնակվող մեր հայրենակիցներից լումա առ լումա հավաքված միջոցների շնորհիվ` ազատ ու անկախ Արցախը օր առաջ հզոր և անվտանգ տեսնելու ցանկությամբ:
Արցախը 28 տարի առաջ իր հաստատուն ուղին ընտրեց և այդ անբեկանելի որոշումը կայացրեց` թիկունքին զգալով մայրաքաղաք Երևանի Ազատության հրապարակում և աշխարհի բազմաթիվ հայաշատ քաղաքներում բռունցքները վեր պարզած բազմահազար հայորդիների միասնության ուժը:
Ոչ մի դեպքում չպետք է թույլ տանք Արցախի հարցում համահայկական միասնականության խաթարում: Այսօր դա նույնքան վտանգավոր է, որքան կարող էր լինել ազատամարտի տարիներին: Չգիտակցել դա` նշանակում է վտանգի տակ դնել Հայրենիքը հանուն այսրոպեական, անձնական, քաղաքական կամ այլ անցողիկ շահերի:
Այսօր ես ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհավորել իմ մարտական ընկերներին, այդ թվում` Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին և նախորդ բոլոր ղեկավարներին:
Մեծարգո՛ նախագահ Սահակյան,
Խնդրում եմ իմ շնորհավորանքը փոխանցել նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահին, պետական նախարարին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել և այսօր ունեն Արցախի Հանրապետության կայացման ու զարգացման գործում, բոլոր այն հերոս տղաներին, որ պատերազմի դաշտում իրենց կյանքը վտանգելով պաշտպանեցին պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու արցախցիների իրավունքը: Փառք նրանց և խոնարհում մեր նահատակված հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, քանզի միայն իր հերոսներին արժևորող ժողովուրդը կարող է հետագա հաղթանակներ ունենալ:
Այսօր էլ մեր զավակներն են Արցախի պետական սահմանին նույն նվիրումով կատարում իրենց պարտքը` պաշտպանելով իրենց հայրերի ու պապերի կյանքի գնով նվաճված անկախությունը: Աստված զորավիգ և պահապան մեր զավակներին:
Ինչպես տարիներ շարունակ ասել եմ, այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Մեր համազգային տոնի առթիվ մաղթում եմ Արցախին խաղաղություն, կայունություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ պետականաշինության գործում»։

Серж Саргсян: Арцах никогда не будет в составе Азербайджана
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 28-летия со дня провозглашения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
Поздравляю всех нас со священным праздником – 28-летием со Дня провозглашения независимости Республики Арцах.
2 сентября – всеармянский праздник, символ объединения, который ежегодно объединяет армян всего мира вокруг ставшего предметом их победы, гордости и одновременно ежедневных размышлений – Арцаха, ради укрепления которого по сей день не жалело ничего.
В Арцахе налицо множество свидетельств всеармянской заботы и любви, которые были созданы за прошлые три десятилетия: автодороги, школы, детские сады, дома культуры, церкви, квартиры… И всё это стало реальностью благодаря собранным по копейкам средствам наших соотечественников, проживающих в различных уголках мира и на Родине, с желанием как можно раньше увидеть свободный и независимый Арцах – мощным и безопасным.
Арцах 28 лет назад выбрал свой твердый курс и принял это не подлежащее оспариванию решение, чувствуя за спиной силу единства многотысячных армянских сынов, поднявших кулаки на Площади Свободы в столице Ереване и во многих армянонаселенных городах мира.
Ни в коем случае нельзя допустить разрушения всеармянского единства в вопросе Арцаха. Сегодня это также опасно, как могло быть в годы освободительной борьбы. Не осознавать этого, значит подвергать опасности Родину ради сиюминутных, личных, политических или иных проходящих интересов.
Сегодня я хотел бы особо поздравить моих боевых товарищей, в том числе президента Республики Арцах Бако Саакяна и всех предыдущих руководителей.
Многоуважаемый президент Саакян,
Прошу передать мои поздравления также председателю Национального собрания, государственному министру Арцаха, всем тем, кто внес и сегодня вносит свой вклад в дело становления и развития Республики Арцах, всем тем героическим парням, которые на поле боя, подвергая свою жизнь опасности, защитили право арцахцев жить свободно и независимо на исторической родине. Слава им и я преклоняюсь перед светлой памятью наших павших героев, поскольку только народ, ценящий своих героев, может достичь дальнейших побед.
И сегодня наши сыновья на государственной границе Арцаха с той же преданностью исполняют свой долг, защищая независимость, завоеванную ценой жизни их отцов и дедов. Да поможет нам Бог и хранит наших сыновей!
Как я говорил на протяжении многих лет, и сегодня хочу повторить: Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
По случаю нашего общенационального праздника желаю Арцаху мира, стабильности, благоденствия и новых успехов в деле строительства государственности».