Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է նշանակվել
Ծառայողական քննություն է նշանակվել Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի ոչ անաչառ լինելու վերաբերյալ տեղեկությունը ստուգելու համար: Այս մասին Panorana.am-ը տեղեկացավ  Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանից։
Հիշեցնենք, որ infocom.am կայքն օրեր առաջ հոդված է հրապարակել՝ «Ամուլսարի գործով քննիչ Յուրա Իվանյանը և նախկին բնապահպանության նախարարը ազգակցական կապ ունեն» վերտառությամբ:
Դրա հետ կապված քննչական կոմիտեից հայտնել  էին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ Յուրա Իվանյանը ծնվել է Արարատի մարզի Ավշար գյուղում և ազգակցական կապ ունի Բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանի հետ։
«Սակայն հարկ ենք համարում նշել, որ հնչող կարծիքները, որ այս ազգակցական կապով պետք է կասկածի տակ դնել Ամուլսարի գործի քննության օբյեկտիվությունը, ողջամիտ չէ»,- մասնավորապես հայտնել էին ՔԿ-ից։

An official investigation has been launched against Yura Ivanyan, the head of the investigation team dealing with the Amulsar gold mine project, Investigative Committee spokesperson Naira Harutyunyan told Panorama.am.
The official said the investigation is set to check the accuracy of the information about Harutyunyan’s alleged partiality in the case.
Yura Ivanyan heads the Department of Investigation of Corruption-Related Crimes, Crimes against Property and Cybercrimes at the Investigative Committee.
The move comes after an article published on the Infocom information platform that pointed to a kinship between the top investigator and former Minister of Ecology Aramayis Grigoryan, who initially approved the gold mine operator Lydian’s Environmental Impact Assessment evaluation.
The Investigative Committee confirmed the information but dismissed as ‘unreasonable’ the claims that this fact could have affected the objectivity of the investigation into the gold mine project.