Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է նշանակվել
Ծառայողական քննություն է նշանակվել Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի ոչ անաչառ լինելու վերաբերյալ տեղեկությունը ստուգելու համար: Այս մասին Panorana.am-ը տեղեկացավ  Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանից։
Հիշեցնենք, որ infocom.am կայքն օրեր առաջ հոդված է հրապարակել՝ «Ամուլսարի գործով քննիչ Յուրա Իվանյանը և նախկին բնապահպանության նախարարը ազգակցական կապ ունեն» վերտառությամբ:
Դրա հետ կապված քննչական կոմիտեից հայտնել  էին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ Յուրա Իվանյանը ծնվել է Արարատի մարզի Ավշար գյուղում և ազգակցական կապ ունի Բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանի հետ։
«Սակայն հարկ ենք համարում նշել, որ հնչող կարծիքները, որ այս ազգակցական կապով պետք է կասկածի տակ դնել Ամուլսարի գործի քննության օբյեկտիվությունը, ողջամիտ չէ»,- մասնավորապես հայտնել էին ՔԿ-ից։

В отношении главы следственной группы по Амулсару Юры Иваняна началось служебное расследование
Начато служебное расследование в отношении руководителя следственной группы по делу об Амулсарском месторождении золотоносных кварцитов Юры Иваняна для проверки сведений касательно его беспристрастности. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета РА Наира Арутюнян.
Напомним, что сайт infocom.am днями ранее обнародовал материал, в котором сообщалось, что «следователь СК Армении по делу Амулсара Юра Иванян и бывший министр охраны природы Арамаис Григорян находятся в родственных связях».
В связи с этим из СК сообщили, что начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дек Следственного комитета РА Юра Иванян родился в селе Авшар Араратской области РА и находится в родственных связях с экс-министром охраны природы РА Арамаисом Григоряном.
«Однако считаем необходимым отметить, что звучащие мнения, что эта родственная связь ставит под сомнение объективность расследования дела Амулсара, неразумны», – сообщили, в частности, из СК.