Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս համայնքում այսօր նորակառույց մանկապարտեզն իր դռները բացեց երեխաների առջև։ Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ մանկապարտեզը կառուցվել է գյուղի անվտանգ տարածքում:
«Կարևորն այն է, որ սահմանից հեռու է, թշնամու նշանառության տակ չի գտնվում։ Եւ այսուհետ բաղանիսցի փոքրիկները կհաճախեն ապահով և հարմարավետ մանկապարտեզ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ նոր շենքը բավականին գեղեցիկ է, գտնվում է գետի ափին, այն ունի ջեռուցման համակարգ, տաքացվող հատակ, դրսի խաղասրահ, ամառային թատրոն։
Մանկապարտեզը կառուցվել է ԱՄՆ-ում գործող «Փարոս» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ։ Շինարարությունը սկսվել է 2018 թ-ի սեպտեմբերին և ավարտվել այս տարվա հունիսին։
«Պաշտոնական բացումը եղել է հունիսին, սակայն արձակուրդների ժամանակ այն չի գործել, այդ ընթացքում որոշ կիսատ մնացած գործերն ենք ավարտել և այսօրվանից են երեխաները մանկապարտեզ հաճախում»,- նշեց գյուղապետը։
Նարեկ Սահակյանն ասաց, որ Բաղանիսում 1991թ-ից մինչև 2013թ-ը մանկապարտեզ չի եղել։։ Խորհրդային տարիների մանկապարտեզը պատերազմի ժամանակ գնդակոծության հետևանքով դադարեցրել է իր գործունեությունը: 2013թ-ին գյուղապետարանի առաջին հարկի սենյակներից մեկը վերանորոգել են և 6 տարի այն գործել է որպես մանկապարտեզ։

A newly-built kindergarten in the border village of Baghanis in Armenia’s Tavush Province opened its doors to children on Monday.
Speaking to a Panorama.am correspondent, Baghanis Mayor Narek Sahakyan said the kindergarten has been constructed in a safe area far from the border with Azerbaijan.
“And from now on, the children of Baghanis will attend a safe and comfortable kindergarten,” he said, adding that the new building is located along a riverbank and has a heating system, an outdoor playground and a summer theater.
The construction of the kindergarten was made possible due to US-based Paros Foundation. The construction works started in September 2018 and completed in June this year.
The mayor says the kindergarten was inaugurated in June but didn’t function during the holidays.
Narek Sahakyan says Baghanis had no kindergarten from 1991 to 2013. Following the constant Azerbaijani shelling, the building of the Soviet-era kindergarten was severely damaged and left in a precarious condition. In 2013 a first-floor room of the municipality building was renovated to serve as a kindergarten for six years.