«Ես որպես ՀՀ քաղաքացի ու բժիշկ, ով ամեն օր շփվում է մանկական քաղցկեղով ու արյան հիվանդություններով մարդկանց հետ, ունեի հարցեր պարոն նախարարին։ Կարող եք ինձ համարել նաև որպես իր նախկին խորհրդատու ուռուցքաբանության գծով, որի հետ նա դեմ առ դեմ այդպես էլ խոսել չկարողացավ»,-միջադեպից հետո հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի տեղը զբաղեցրած Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար, ԵՊԲՀ մանկական ուռուցքաբանության և արյունաբանության ամբիոնի վարիչ Գևորգ Թամամյանը։
Հիշեցնենք, որ Թամամյանի ներս մտնելուց ու հարցեր տալու մասին ցանկություն հայտնելուց հետո նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդհատեց ասուլիսը, լքեց իր տեղը, դահլիճի մի անկյունում սկսեց պատասխանել միջադեպից տարակուսած լրագրողների հարցերին, ապա քիչ անց հեռացավ։
«Ես խնդրեցի լրագրողներին՝ թույլ տվեք հարցերը ես տամ, ինչին պարոն նախարարը ի պատասխան թողեց ու հեռացավ։ Եվ տեսանք, որ անկյունում հարցերի է պատասխանում։ Առաջին հերթին հարիր չէ Հայաստանի առողջապահության նախարարին անկյունը մտնել։ Սա մեկ, մանավանդ այն մարդուն, որ կամերաների դիմաց առյուծ է կտրում ու սուր է ճոճում։ Հիշեցնեմ՝ նման մի դեպք էլ է եղել, երբ ապրիլին նախկին նախագահը հեռացավ առանց հարցերին պատասխանելու։
Հեռանալուց նախարարն ինձ ասաց, ձեր հորդորով հեռացավ նաև նախկին տնօրենը։ Այո, իմ հորդորով, իմ ֆեյսբուքյան բոլոր գրառումները եղել են բաց, ոչ մի բան չի փոխվել, ի տարբերություն իր թիմի որոշ անդամների, որոնք հեղափոխությունից հետո մոռացան իրենց անցյալը»,-ասաց Թամամյանը։
Նա ընթերցեց հարցերից մի քանիս, որոնք պետք է ուղղեր Արսեն Թորոսյանին.
Հարց 1-ին. Ինչպե՞ս էիք Ձեզ զգում, երբ ապրիլ ամսին հորդորել էիք Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնին հերթագրել քաղցկեղով հիվանդներին։ Այդ մասին երեկ հայտարարեց նաև կենտրոնի նախկին տնօրեն, պրոֆեսոր Տանանյանը։
Հարց 2-րդ. Ընդհանրապես պարոն նախարար, տեղյա՞կ եք՝ ի՞նչ է քաղցկեղը։ Տեղյա՞կ եք, որ այդ ամիսների ընթացքում, որ հորդորել էիք այդ հիվանդներին հերթագրել, խլում էիք այդ մարդկանց ապրելու վերջին շանսը։ Այս ամենը պարոն Տանանյանը ցույց տվեց նաև թղթերով։ Հույս ունեմ, որ կենտրոնից շատերը կունենան քաջություն ու դրա մասին կբարձրաձայնեն, որ տեղյակ են եղել։

Геворг Тамамян – Арсену Торосяну: Вы вообще представляет, что такое рак?
«Я, как гражданин Армении и врач, который каждый день общается с людьми, страдающими детской онкологией и заболеваниями крови, отмечу, что у них имеются вопросы к г-ну министру. Можете воспринимать меня также в качестве его бывшего советника по части онкологии, с которым он лицом к лицу так и не смог поговорить», – заявил руководитель Центра детской онкологии и гематологии Армении, заведующий кафедрой детской онкологии и гематологии Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци – Геворг Тамамян, занявший место спикера на пресс-конференции после инцидента с министром здравоохранения Армении Арсеном Торосяном.
«Я обратился к журналистам с просьбой позволить мне адресовать вопросы, в ответ на это г-н министр просто взял и удалился. Мы увидели, что он в углу отвечал на вопросы. В первую очередь, министру здравоохранения Армении не уместно прятаться в углу. Это – во-первых, особенно такому человеку, который на камеру показывает храбрость и размахивает мечом. Напомню, подобный случай был, когда в апреле прошлого года экс-президент Армении удалился без ответа на вопросы.
Уходя министр сказал мне, что по моему призыву ушёл также бывший директор Центра. Да, именно по моему призыву, все записи на моей странице в соцсети Facebook открыты, всё сохранено и ничего не редактировалось, в отличие от некоторых членов его команды, которые после революции забыли своё прошлое», – отметил Г. Тамамян.
Он зачитал несколько из вопросов, которые должен был адресовать Арсену Торосяну.
Вопрос №1: «Как Вы себя чувствуете после того, как в апреле призвали поставить в очередь в Национальный центр онкологии больных раком людей. Об этом накануне заявил также экс-директор Центра, профессор Тананян.
Вопрос №2: «Г-н министр, вы вообще в курсе, что такое рак? Вы в курсе, что в течение этих месяцев, когда вы призвали поставить в очередь этих пациентов, вы отнимали у этих людей последний шанс на жизнь. Всё это, г-н Тананян показал также документально. Надеюсь, что многие из центра наберутся смелости и заявят о том, что были в курсе».