Արցախի Տիգրանակերտում այս տարի պեղումները տևել են 40 օր, ավարտվել են օգոստոսի 26-ին։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանն ասաց, որ որպես կանոն Տիգրանակերտի պեղումները ֆինանսավորում է Արցախի իշխանությունը, այս տարի Արցախի ԱԺ որոշմամբ հատկացվել է 18 միլիոն դրամ, բավարար է եղել կատարել հնագիտական պեղումներ 40 օր՝ ներգրավելով 30 բանվոր, հնագիտական արշավախումբ, ներառելով նաև հնագիտական իրերի վերականգնման, տեղափոխման, լուսանկարման և այլ ծախսեր։
Հնագետի ներկայացմամբ, որպես կանոն Տիգրանակերտում պեղումներ են իրականացնում երեք հիմնական վայերում։ Այս տարվա պեղումների ընթացքում ամրացված թաղամասի հյուսիսային պարսպապատը մոտավորապես 20 մետր առաջ են գնացել։ Պատերը շարված են շատ հզոր կրաքարե բլոկներով, իրար հետ ամրացված են ծիծեռնակապոչ կապերով: Այս տարի պատի բարձրությունը կազմում է մոտ 2 մետր։ Պարիսպը ձգվում է դեպի արևմուտք, հարավ։ Արշավախումբը հույս ունի, որ մի քանի տարուց կավարտեն ողջ պարսպապատի պեղումները։ Հ.Պետրոսյանի խոսքով, պարսպապատի պեղումները շատ կարևոր են, որովհետև ողջ տարածաշրջանում նման հատակագծմամբ, շինտեխնիկայով համակարգ ուղղակի գոյություն չունի։
«Կարծեք էտալոնային է, վկայում է Տիգրան Մեծի նախաձեռնության մասշատաբայնությունը, որը հավաքել էր փոքրասիական, հայկական ամենահայտնի ճարտարապետնեին, վարպետներին, հզոր քաղաք է կառուցել»,- ասաց արշավախմբի ղեկավարը։
Այս տարի շարունակվել է երկրորդ անտիկ թաղամասի պեղումները։ Առաջին թաղամասի պեղումները մասամբ ավարտված են։ Հ.Պետրոսյանի ներկայացմամբ, այդ թաղամասերը ստեղծվել են ամրոցին զուգահեռ մ.թ.ա. 1 դարի սկզբներին, նույնպես ուղիղ հատակագծով, հզոր պատերով առանձին տնտեսական բնակելի համալիրներ են։
«Այստեղ ունենք մի քանի մշակութային շերտ՝ կառուցված Տիգրանի ժամանակ, մ.թ. 1-ին դարում, վաղ միջնադարում։ Շատերի պես իրար վրա նստած են, հին պատերը վերանորոգվել են, ավելացվել են նոր պատեր, բացվել են նոր թոնիրներ»,- ասաց նա։
Հնագետի խոսքով, կարևոր է հնագիտական նյութը, որը հիմնականում խեցեգործական արտադրանք է՝ ամբողջական ջրամաններ, կարասներ, զանազան տիպի պուլիկներ. «Հատկապես նշելի է գունազարդ խեցեղենի հարստությունը, որը տարածաշրջանի համար ֆենոմենալ է։ Կովկասում չունենք մի որևէ հուշարձան, որն այդքան բազմազանությամբ գունազարդ և սև փայլեցված խեղեցենի օրինակներ է տալիս։ Սա ցույց է տալիս, որ Տիգրանակերտը տարածաշրջանային կենտրոնի դեր է խաղացել, ճաշակ է թելադրել»։
Պեղված երրորդ հիմնական տարածքը վաղ քրիստոնեական հրապարակն է, որտեղ արդեն բացվել են երկու եկեղեցիներ, դամբարան, տապանաբակ, վաղ քրիստոնեական կոթողի մնացորդները։ Հ. Պետրոսյանն ասաց, որ այս տարի որոշել էին ընդարձակել հարավային բակը, պեղումները դեռ ընթանում են 12-13 դարերի շերտերում։
«Այստեղ հատկապես հետաքրքիր են շատ ընդարձակ համալիրները, որոնք ունեն կրաշաղախի սվաղած հատակներ, ընդարձակ թոնիրներ։ 12-13-րդի ջնարակապատ խեղեցենի գյուտերը նշանակալի են։ Գտել ենք ափսե, ներսը գունազարդ արծիվ է պատկերված, ինչը ցույց է տալիս քաղաքի հարստությունը», -ասաց հնագետ։
Հ. Պետրոսյանը նշեց, որ այս տարի նախաձեռնել են նաև Տիգրանակերտի դիմաց գտնվող լեռան՝ Ցիցսարի գագաթին պեղումներ, հաջողվել է պեղել վաղ քրիստոնեական մի դամբարան-մանսունքարան՝ ստորգետնյա, սրբատաշ քարերով, պատուհաններով, հատակին փռված էին սրբերի ոսկորների մնացորդները։ Ֆրանսիայից մարդաբան է ժամանելու՝ պարզելու սեռը, տարիքը, նաև ժամանակագրությունը։
«Հետքերը նկատել էինք, բայց բացարձակապես չէինք սպասում, որ կբացվի 3x4-ի վրա ստորգետնյա սրբատաշ քարերով, հատուկ մուտքով, պատուհաններով կառույց։ Դրա կողքը կա մեկ ուրիշ եկեղեցական կառույց, մնացորդները պահպանվել են, հույս ունենք հաջորդ տարի ավելի մեծ, հետաքրքիր կառույց կբացենք։ Սա հնարավորություն է տալիս խոսելու, որ Տիգրանակերտը լանդշաֆտային հուշարձան է, բազմաթիվ համալիրներից է բաղկացած, ցրված է մոտավորապես 100-150 հեկտարի վրա»,- ասաց արշավախմբի ղեկավարը։
Համլետ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Տիգրանակերտը, ըստ էության, երևան է բերում շատ հզոր քաղաքի մի պատկեր, որը գոյատևել է մինչև 13-րդ դարի վերջերը։

В результате раскопок в Тигранакерте археологи обнаружили уникальные находки
Раскопки в Тигранакерте (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) в этом году проводились на протяжении 40 дней, завершились 26 августа. Руководитель археологической экспедиции Тигранакерта Гамлет Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что как правило раскопки в Тигранакерте финансируются властями Арцаха, в текущем году Национальным собранием НКР принято решение о выделении 18 млн драмов на раскопки, которых было достаточно для проведения раскопок в течение 40 дней, с привлечением 30 рабочих, археологической экспедиции, а также расходы на восстановление археологических предметов, перемещение, освещение и пр.
По словам археолога, как правило, раскопки в Тигранакерте осуществляются в трёх основных местах. В результате укрепительных работ, проведенных в ходе раскопок в текущем году, северная стена квартала продвинулась порядка на 20 метров. Стены выстроены очень мощными известняковыми блоками, закреплены между собой замками «ласточкин хвост». В этом году высота стены составляет 2 метра. Ограда тянется с запада на юг.
По словам Г. Петросяна, раскопки ограды очень важны, поскольку во всём регионе нет аналогов с подобным планом, системой строительной техники.
«Находка кажется эталонной, свидетельствует о масштабности инициативы Тиграна Меца, который собрал самых известных малазийских, армянских архитекторов, мастеров, чтобы построить мощный город», – отметил он.
В этом году продолжились раскопки второго античного района. Раскопки первого района частично завершены. По словам Г. Петросяна, эти районы создавались параллельно с замком в начале 1 века до н.э., также с линейной (прямой) планировкой, мощными стенами – являются отдельными жилыми комплексами.
«Здесь у нас есть несколько культурных слоёв, построенных во времена Тиграна Меца – в 1 веке н.э. – в раннем средневековье. Как и в большинстве случаев, слои насажены друг на друга, старые стены отреставрированы, добавлены новые стены, открыты новые тандыры», – отметил он.
По словам археолога, важен тот археологический материал, который в основном представляет собой гончарное производство: полноценные сосуды для воды, карасы (большой глиняный сосуд), кринки различного типа.
«Особенно можно отметить богатство цветных глин, что феноменально для региона. На Кавказе нет ни одного памятника, который был бы столь красочным в своём разнообразии, а также образцы полированной керамики. Это демонстрирует, что Тигранакерт играл роль регионального центра, диктовал вкус», – пояснил он.
Третий участок, на котором проводились раскопки, является раннехристианской площадью, где уже открылись две церкви, гробницы, двор с надгробными плитами, остатки раннехристианского памятника. Г. Петросян отметил, что в этом году принято решение расширить южный двор, пока проводятся раскопки слоёв 12-13 веков.
«Здесь особенный интерес представляют очень просторные комплексы, которые имеют полы, покрытые известковым раствором для штукатурки, просторные тандыры. Находки глазурованной глины 12-13 веков – имеют большое значение. Найдена посудина, внутри которой изображен разноцветный орёл, что демонстрирует богатство города», – отметил археолог.
Г. Петросян отметил, что в этом году они инициировали также раскопки на вершине горы Цицсар, находящейся напротив Тигранакерта, удалось раскопать раннехристианские гробницы с подземными, тёсаными камнями, окнами, на полу были найдены мощи – останки святых. Из Франции прибыл антрополог, чтобы выяснить пол, возраст, также хронологию.
«Мы заметили следы, но абсолютно не ожидали, что нам откроется строение с тёсаными подземными камнями размером 3х4, с отдельным входом, окнами. Рядом с ним есть другое церковное строение, останки сохранились, надеемся в следующем году обнаружим строение больше и интереснее. Это даёт возможность говорить, что Тигранакерт является ландшафтным памятником, состоящим из многочисленных комплексов, расположенных на территории примерно 100-150 га», – отметил руководитель экспедиционной группы.
Гамлет Петросян подчеркнул, что Тигранакерт, по сути, выявляет образ очень мощного города, который просуществовал до конца 13 века.