ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2008 թվականից սկսած` սեպտեմբերի 4-ը նշվում է որպես Փրկարարի օր:
Հայ փրկարարներն արտակարգ իրավիճակների հետեւանքները հաղթահարելու աշխատանքի ծանր փորձ ունեն: 1988 թվականին նրանք, Խորհրդային միության այլ երկրներից ժամանած հազարավոր կամավորների հետ միասին, փրկել են երկրաշարժից տուժած բազմաթիվ բնակիչների կյանքեր։
Սպիտակի երկրաշարժի գլխավոր դասերից մեկը դարձավ Հայաստանում և նախկին ԽՍՀՄ պետություններում փրկարարական ծառայությունների ստեղծումը:
Calend.ru-ն գրում է, որ Հայ փրկարարները հսկայական դեր են ունեցել նաև 1990-ականների սկզբին ծավալված դաժան պատերազմի ժամանակ: Նրանց հերոսական գործողությունների շնորհիվ հարյուրավոր մարդիկ են փրկվել, ինչպես նաև նրանց ջանքերով ականազերծվել է երկրի տարածքը:
Այսօր՝ տոնի առիթով, փրկարար ծառայության աշխատակիցները շնորհավորանքներ են ստանում ղեկավարությունից և գործընկերներից, տոնական միջոցառումներ և հանդիսություններ են կազմակերպվում, որոնց ընթացքում աչքի ընկած փրկարարներին պարգևներ և հուշանվերներ են հանձնում:
Նշենք, որ շատ հաճախ փրկարարների աշխատանքը չի գնահատվում, սակայն չպետք է մոռանաք, որ դժվարին ու վտանգավոր իրավիճակներում առաջին հերթին մեր կողքին են լինում փրկարարները։ Ցանկացած արտակարգ իրավիճակում պատրաստ են իրենց բոլոր հնարավորություններն ու կարողություններն ի սպաս դնել բոլոր տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու գործին։
Ներկայացնում ենք Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեսանյութը, որտեղ երևանցիներն իրենց կարծիքն են հայտնում փրկարարների աշխատանքի մասին։

Сегодня в Армении отмечается День спасателя
В 2008 году решением правительства Республики Армения 4 сентября было объявлено в стране профессиональным праздником – Днём спасателя, чтобы отметить важность работы людей этой профессии и почтить память, погибших при исполнении своих служебных обязанностей.
Как отмечает Calend.ru, армянские спасатели имеют тяжкий опыт работы ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций. В 1988 году они, вместе с тысячами других добровольцев со всего Советского Союза спасли жизни многих жителей севера Армении, пострадавших от землетрясения.
Одним из главных уроков Спитакского землетрясения стало создание в Армении и других республиках бывшего СССР спасательных служб.
Огромную роль спасатели Армении сыграли в годы жестокой войны в начале 1990-х. Благодаря героическим действиям многих из них были спасены сотни людей, и также благодаря усилиям спасателей территория страны была очищена от минных полей.
Сегодня в честь праздника все сотрудники службы спасения получают поздравления от руководства и коллег, в частях проходят торжественные и праздничные мероприятия, на которых особо отличившимся спасателям вручаются награды и памятные подарки.