Հայաստանը կմասնակցի Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնին
Սալենտոյի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացմանը կներկայացվի Միքայել Պողոսյանի «Արև, սարեր ու սեր» ֆիլմը:  Կինոփառատոնի տնօրեն Ջիջի Կամպանիլեի հրավերով «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը 2019 թ. սեպտեմբերի 4-8-ը ներկա կլինի Տրիկազե քաղաքում անցկացվող միջոցառմանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Սալենտո» միջազգային կինոփառատոնը հիմնադրվել է 2004 թվականին Իտալիայի Տրիկազե քաղաքում: Կինոփառատոնի կարգախոսն է` «Անկախ ֆիլմերի տոնախմբություն ամբողջ աշխարհից»: «Սալենտոն» միջազգային իրադարձություն է դարձել «շրջագայող» հայեցակարգի շնորհիվ, որը սկսվել է 2010 թվականին Լոնդոնի «Prince Charles» կինոթատրոնում` կինոնկարների ցուցադրությունով: Այնուհետև, Սալենտոյի կինոփառատոնն անկախ ֆիլմեր է ներկայացրել ամբողջ աշխարհում` Ցյուրիխում, Մոսկվայում, Պետերբուրգում, Հոնկոնգում, Սանտյագո դել Չիլիում, Երևանում և այլուր: Կինոփառատոնն ամբողջովին նվիրված է անկախ արտադրություններին և ունի նորարարական բանաձև, որը սահմանում է բովանդակային բարձր որակ:

Armenia will participate in the16th edition of Salento International Film Festival. The openin\d day of the festival will feature filmmaker Michael Poghosyan’s “Mountains, The Sun and Love” film.
As the ministry of education, science, culture and sport reports, the head of the National Cinema Center of Armenia NCSO Shushanik Mirzakhanyan will visit Tricase from September 4-8 where the festival will be held.
Founded in 2004 by Luigi Campanile, the Salento International Film Festival emerged as a major cultural event and the top film festival in South Italy. Each year it introduces filmmakers worldwide to the Salento area's unique resources, while celebrating the history and future of the film industry with 9 days of world premieres, special events, seminars, feature films, short films, documentaries.
For the past few years SIFF has organized and run a world tour, taking the festival to international destinations like Zurich, London, Hong Kong, New York, Santiago del Cile, Moscow and San Petersburg and presenting the “Best of the Fest” event.