«Զվարթնոց». Այս օգոստոսին նախորդ օգոստոսի համեմատ ուղևորահոսքն աճել է 15 տոկոսով
Ընթացիկ տարվա օգոստոս ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքն ընդհանուր կազմել է 399,635 մարդ՝ 2018 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 15 տոկոսով: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն։
2019թ. օգոստոսին, 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 16.3 տոկոսով: Եթե 2018թ. օգոստոսին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 329,666 ուղևոր, ապա 2019թ. օգոստոսի ցուցանիշը կազմում է 383,504 ուղևոր:
2019 թվականի օգոստոս ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 16,131 մարդ: 2018 թվականի նույն ամսվա 17,827 ուղևորահոսքի համեմատ նվազումը կազմել է 9.5 տոկոս:
Ուղևորների թիվը 2018թ. օգոստոսին
Ուղևորների թիվը 2019թ. օգոստոսին
Տարբերությունը տոկոսային
հարաբերությամբ
«Զվարթնոց»
329,666
383,504
16.3%
«Շիրակ»
17,827
16,131
-9.5%
Ընդամենը
347,493
399,635
15%
Տարեսկզբից Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը կազմել է 2,092,131 մարդ, որը 12 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2019 թվականի հունվար- օգոստոս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 11 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

Armenia’s two airports saw a significant increase in passenger numbers in August 2019 against the same month of 2018.
Yerevan Zvartnots International Airport and Shirak Airport in the second largest city of Gyumri handled 399,635 passengers last month, up by 15% from August 2018, Armenia International Airports told Panorama.am.
In August this year, Zvartnots Airport reported a 16.3% growth in passenger traffic. The airport served 383,504 passengers against 329,666 of the past August.
Shirak Airport welcomed 16,131 passengers last month, down by 9.5% from August 2018 when passenger traffic comprised 17,827 people.
Since the beginning of the year passenger flow at the two airports of Armenia has reached 2,092,131 people, marking a 12% growth from the same period last year.
Meanwhile, in January-August 2019 the total number of takeoffs and landings in both airports also recorded a rise of 11% compared to the numbers of 2018.