«Բազմիցս ասել եմ ու պնդում եմ, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդի բոլոր անդամները պարտադիր անցնելու են այդ բարեվարքության ստուգման գործընթացը։ Ես գտնում եմ, որ այդ գործընթացը պետք է սկսել հենց ինձանից՝ որպես ԲԴԽ նախագահ, ապա անցնեն խորհրդի անդամները, ապա՝ դատավորները»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը պատասխանելով դատավորների վեթթինգի վերաբերյալ հարցին՝ ասաց ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Գործընթացի մեկնարկի ժամկետների առումով նա դժվարացավ որևէ բան ասել, կարգավորումները ընթացքի մեջ են, քննարկման փուլում են։
«Բայց որ մոտ ժամանակներս այն լինելու է, վստահ եմ»,-ասաց Վարդազարյանը։
Խորհուրդի նախագահից հետաքրքրվեցին նաև դատական բարեփոխումների ծրագրի մասին։ Վարդազարյանն ասաց՝ բավական հավակնոտ ռազմավարություն է։
«Գնահատում եմ շատ դրական, գտնում եմ, որ ծավալուն աշխատանք է կատարած։ Եթե բոլոր շահագրգիռ կողմերը լինեն հետևողական, քայլ առ քայլ փորձեն իրականություն դարձնել ռազմավարությունում առկա դրույթները, ապա մենք որոշ ժամանակ անց կունենանք լավ ու վստահելի դատաիրավական համակարգ»,-կարծիք հայտնեց ԲԴԽ նախագահը։

Председатель ВСС Армении о веттинге: Данный процесс нужно начать с меня
«Многократно заявлял и сейчас утверждаю, что все члены Высшего судебного совета Армении обязаны пройти данный процесс оценки добропорядочности. Я считаю, что этот процесс необходимо начать с меня – в качестве председателя ВСС, затем перейти к членам ВСС, затем – судьям», – заявил в беседе с журналистами председатель Высшего судебного совета (ВСС) Армении Рубен Вардазарян, отвечая на вопрос касательно веттинга в отношении судей.
Он затруднился отметить сроки проведения данного процесса, по его словам, регулировки пока на стадии обсуждения.
«Но я уверен в том, что в ближайшее время этот процесс начнется», – отметил Вардазарян.
Вардазарян обратился также к программе судебных реформ, отметив, что это довольно амбициозная стратегия.
«Оцениваю очень положительно, считаю, что проведена объёмная работа. Если все заинтересованные стороны проявят последовательность, шаг за шагом попытаются реализовать положения стратегии, то спустя некоторое время мы получим хорошую и надёжную судебно-правовую систему», – отметил председатель ВСС.