2019թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի ընդհանուր գնակումը կազմել է 6.52%
2019թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 1.2% գնանկում, ինչի վրա իր անմիջական ազդեցությունն է թողել բանջարեղենի և մրգի՝ համապատասխանաբար 8.7% և 2.7% գնանկումը:
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, բանջարեղենի ապրանքախմբում 2019թ. օգոստոսին 2018թ. օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 4.3%, իսկ 2019թ. հուլիսի համեմատ՝ 8.7% գնանկում:
Մրգի ապրանքախմբում էլ 2019թ. օգոստոսին 2018թ. օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 5.9%, իսկ 2019թ. հուլիսի համեմատ` 2.7% գնանկում:
2019թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի ընդհանուր գնանկումը կազմել է 6.52%: Վերը նշված ապրանքախմբերը սպառողական զամբյուղում ունենալով 9.08% տեսակարար կշիռ, նշված ժամանակահատվածում նպաստել են սպառողական գների ընդհանուր մակարդակի նվազմանը 0.6 տոկոսային կետով:

Prices for food and non-alcoholic beverages dropped by 1.2% in Armenia last month from the previous month, which was largely prompted by 8.7% and 2.7% cut in fruit and vegetable prices, respectively.
According to the latest data published by the Statistical Committee, prices of vegetables fell by 4.3% in August this year to compare with August 2018, and by 8.7% from July 2019.
Fruit prices dropped by 5.9% in last month against the same month of last year, and by 2.7% against the previous month.
In total, fruit and vegetable prices dropped by 6.52% in August against July. Having a share of 9.08% in the consumer basket, those product groups contributed to a 0.6 percentage point decrease in the overall consumer prices in the reporting period.