Google ընկերությունը 170 միլիոն դոլարի տուգանք կվճարի
Google ընկերությունը վճարելու է 170 միլիոն դոլարի տուգանք ինտերնետում երեխաների գաղտնիության պաշտպանության մասին օրենքի խախտման համար: Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի Առևտրի դաշնային հանձնաժողովը (FTC)։
FTC և Նյու Յորքի դատախազության  վարկածով, Յութուբ վիդեոհոսթինգ, որը պատկանում է Google-ին, անօրինական հավաքել է 13 տարեկանից ցածր երեխաների տվյալներ առանց նրանց ծնողների համաձայնության։ Այդպես, կորպորացիան խախտել է ինտերնետում երեխաների անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքը (COPPA)։ Նշված գումարից 136 միլիոն դոլարը ստանալու է FTC-ը, 36 միլիոնը՝ Նյու Յորքի դատախազությունը։
FTC-ից նշում են, որ 136 միլիոնն ամենամեծ տուգանքն է, որը  վճարվել է հանձնաժողովին  COPPA օրենքի  գոյության ողջ ընթացքում, որն ընդունվել է ԱՄՆ-ում 1998 թվականին։

Компания Google заплатит штраф в размере 170 млн долларов за нарушение закона о защите конфиденциальности детей в интернете. Об этом в среду, 4 сентября, сообщает пресс-служба Федеральной торговой комиссии (FTC) США.
Как сообщает «Интерфакс», по версии FTC и прокуратуры штата Нью-Йорк, видеохостинг YouTube, принадлежащий Google, незаконно собирал персональные данные детей младше 13 лет без согласия их родителей. Таким образом, корпорация нарушила закон о защите личных сведений детей в интернете (COPPA). Из упомянутой суммы 136 млн долларов получит FTC, еще 34 млн - прокуратура Нью-Йорка.
Как отмечают в FTC, 136 млн - это самый большой штраф, выплаченный комиссии за всю историю существования закона COPPA, который был принят в США в 1998 году.
В конце августа газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники также писала, что Google заплатит штраф за нарушение конфиденциальности детей. Тогда издание сообщало, что сумма штрафа составит порядка $200 миллионов.