Google ընկերությունը 170 միլիոն դոլարի տուգանք կվճարի
Google ընկերությունը վճարելու է 170 միլիոն դոլարի տուգանք ինտերնետում երեխաների գաղտնիության պաշտպանության մասին օրենքի խախտման համար: Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի Առևտրի դաշնային հանձնաժողովը (FTC)։
FTC և Նյու Յորքի դատախազության  վարկածով, Յութուբ վիդեոհոսթինգ, որը պատկանում է Google-ին, անօրինական հավաքել է 13 տարեկանից ցածր երեխաների տվյալներ առանց նրանց ծնողների համաձայնության։ Այդպես, կորպորացիան խախտել է ինտերնետում երեխաների անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքը (COPPA)։ Նշված գումարից 136 միլիոն դոլարը ստանալու է FTC-ը, 36 միլիոնը՝ Նյու Յորքի դատախազությունը։
FTC-ից նշում են, որ 136 միլիոնն ամենամեծ տուգանքն է, որը  վճարվել է հանձնաժողովին  COPPA օրենքի  գոյության ողջ ընթացքում, որն ընդունվել է ԱՄՆ-ում 1998 թվականին։

Google will pay $170m to settle allegations that its YouTube video service broke United States federal law by collecting personal information about children, the US Federal Trade Commission (FTC) said on Wednesday, Al Jazeera reported.
YouTube had been accused of tracking viewers of children's channels - by using cookies obtained without parental consent - to deliver millions of dollars in targeted advertisements to those viewers.
The settlement with the FTC and the New York State attorney general's office, which will receive $34m, is the largest since a law banning collecting information about children under age 13 came into effect in 1998. The law was revised in 2013 to include "cookies", which are used to track internet viewing habits.
YouTube said in a statement on Wednesday that in four months it would begin treating all data collected from people watching children's content as if it came from a child. "This means that we will limit data collection and use on videos made for kids only to what is needed to support the operation of the service," YouTube said on its blog.