Ռուբեն Մելիքյան. ՍԴ որոշումը լրացուցիչ գործոն է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը հնարավորինս շուտ քննելու համար
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը կարծում է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխության հարցը դատավոր Աննա Դանիբեկյանը պետք է քննության առարկա դարձներ դեռ մինչև ՍԴ որոշումը։
«Ես այն կարծիքին եմ, երբ դատավոր Դանիբեկյանն այս գործի վարույթը ստանձնեց, պետք է սեղմ ժամկետում, անկախ ՍԴ որոշումից, քննության առարկա դարձներ խափանման միջոցի հարցը։ Իսկ Սահմանադրական դատարանի որոշումն էլ լրացուցիչ գործոն է և ավելի է մեծացնում այս հարց հնարավորինս արագ քննելու հնարավորությունը»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների քրեական գործով դատական նիստը նշանակված է սեպտեմբերի 12-ին։
«Անկախ այս ամեն ինչից, եթե այդ հարցի քննությունը լինի սեպտեմբերի 12-ին, ապա ես կարծում եմ, որ դա չլինի այս գործով թույլ տրված ամենամեծ խախտումը, չնայած ցանկալի է, որ խափանման միջոցի քննությունը լինի հնարավորինս շուտ, նույնիսկ մինչև ՍԴ որոշումը»,-կարծիք հայտնեց իրավաբանը։
Մելիքյանը հիշեցնում է, որ դատական համակարգը երբևէ նման վիճակում չի հայտնվել, երբ գործով որոշումը նախ բողոքարկվի, հետո դատավորը փոխվի։ Սակայն եթե դատավոր է փոխվել, նա պետք է անդրադառնա խափանման միջոցի հարցին։
«Ինձ համար ի սկզբանե անհասկանալի էր, թե ինչու այդ անդրադարձը չի կատարվել վարույթը ստանձնելուց հետո։ Սա ինձ համար շատ նման է այն իրավիճակին, երբ մեկ այլ գործով նախաքննության փուլում առաջին ատյանի դատարանը մերժում է կալանքի միջնորդությունը, հետո վերաքննիչ դատարանը վերացնում է առաջին ատյանի դատարանի որոշումն ու կայացնում է կալանքը խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ որոշում, դրանից հետո առաջին ատյանի դատարանը չպե՞տք է այլևս անդրադառնա այդ հարցին, միայն այն պատճառով, որ վերադաս ատյանն է որոշել։ Ես այս մոտեցմանը կողմնակից չեմ»,-մանրամասնեց Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ որոշման հրապարակումից հետո ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդություններ է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որոնք վերաբերում են Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անհապաղ վերացնելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն։ Պաշտպանները դատարանի նախագահին ուղղված գրությամբ խնդրել են ապահովել, որ ներկայացված միջնորդությունները հանձնվեն ու քննության առնվեն անհապաղ։
Այս հարցի վերաբերյալ Panorama.am-ի զրուցակիցը ձեռնպահ մնաց դատողություններ անելուց։
«Դրանք պետք է հիմնված լինեն ոչ միայն ՍԴ որոշման, այլ գործի նյութերի ու ՍԴ որոշման համադրման վրա։ Ես այդպիսի հնարավորություն չունեմ։ Կարծում եմ, այս պահին շատ ավելի համոզիչ են խափանման միջոցի հարցի հետ կապված դատողությունները»,-ասաց նա։

Р. Меликян: Решение КС Армении является дополнительным фактором для рассмотрения вопроса о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна в кратчайшие сроки
Соучредитель общественной организации «Правовой путь», бывший Защитник прав человека Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Меликян полагает, что вопрос об изменении меры пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна судья Анна Данибекян должна была сделать предметом рассмотрения ещё до решения Конституционного суда РА.
«Придерживаюсь того мнения, что, когда судья Данибекян приняла к производству данное дело, должна была в кратчайшие сроки, независимо от решения КС, сделать предметом рассмотрения вопрос об изменении меры пресечения. А решение Конституционного суда является дополнительным фактором и ещё больше увеличивает возможность рассмотрения этого вопроса в кратчайшие сроки», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am Рубен Меликян.
Напомним, первое заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трёх бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна – назначено на 12 сентября.
«Независимо от всего этого, если рассмотрение этого вопроса состоится 12 сентября, то полагаю, что это не станет самым большим нарушением, допущенным в рамках этого дела, несмотря на то, что желательно, чтобы рассмотрение вопроса о мере пресечения состоялось как можно раньше, даже до обнародования решения КС», – отметил Р. Меликян.
Рубен Меликян напомнил, что судебная система ещё никогда не находилась в подобном состоянии, когда сначала обжалуется решение по делу, затем происходит замена судьи. Однако, если произошла замена судьи, он должен обратиться к вопросу о мере пресечения.
«Мне изначально было непонятно, почему к этому вопросу не обратились до принятия дела к производству. Для меня это схоже с ситуацией, когда на стадии предварительного рассмотрения по другому делу суд первой инстанции отклоняет ходатайство об аресте, затем Апелляционный суд устраняет решение суда первой инстанции и выносит решение об избрании меры пресечения в виде ареста, разве после этого суд первой инстанции не должен обратиться к этому вопросу только по той причине, что решение вынес вышестоящий суд. Не являюсь сторонником подобного подхода», – пояснил он.
Напомним, команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна 7 сентября с.г. представила ходатайства в суд общей юрисдикции города Ереван. Ходатайства касаются незамедлительной отмены меры пресечения в виде ареста и прекращения уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна. Кроме этого, адвокаты в адресованном председательствующему судье обращении попросили обеспечить, чтобы представленные ходатайства незамедлительно были переданы и рассмотрены.
Собеседник Panorama.am воздержался от оценок и комментариев по данному вопросу.
«Они должны быть основаны не только на решении КС, а также на основе сопоставления материалов дела и решения КС. Не имею подобной возможности. Полагаю, в данный момент наиболее убедительными являются суждения касательно вопроса об избрании меры пресечения», – отметил Р. Меликян.