Սերգեյ Սմբատյանը նշանակվել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշանակվել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր։ պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ մաեստրո Սմբատյանը, այս պաշտոնում առաջին անգամ ղեկավարելով նվագախումբը, սեպտեմբերի 14-ին Վալետայում կներկայացնի Իգոր Ստրավինսկու «Սրբազան գարուն» ստեղծագործության մալթյան պրեմիերան։ Երեկոյի ընթացքում կհնչի նաև Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը, որը կոմպոզիտորի և ընդհանրապես, դաշնամուրի համար գրված ամենահայտնի ստեղծագործություններից մեկն է։
Համերգային ծրագիրը կազմվել է հակադրությունների հիման վրա՝ ներառելով 20-րդ դարի ռուսական կոմպոզիտորական դպրոցի երկու խոշորագույն հեղինակների՝ Ստրավինսկու հեղափոխականությունն ու Ռախմանինովի քնարականությունը։

Sergey Smbatyan, artistic director and principal conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, will lead the Malta Philharmonic Orchestra as principal conductor for the first time on September 14 in Valetta, Panorama.am learnt from the Armenian State Symphony Orchestra.
The concert will feature the premiere of Stravinsky’s ‘The Rite Of Spring” in Malta and Piano concerto 2 by Sergei Rachmaninoff which is one of the best known works of the composer.
The programme follows the logic of juxtaposition of two major Russian composers of the 20th century - the revolutionism of Stravinsky and Rachmaninoff’s lyrics. Pianist Alexei Volodin will perform as soloist during the evening.