«Ժամանակ». Իշխանությունն, այնուամենայնիվ, կգնա՞ ուժային լուծման ճանապարհով
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Չնայած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 9-ին կոչ արեց ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները, սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ իշխանությունը առաջիկա օրերին դիմելու է կոշտ միջոցների:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ դեռ 8 ամիս ժամանակ կա, և «Լիդիան»-ը իր գործունեությունը վերսկսելու է հաջորդ տարվա ապրիլ-մայիսից: Իսկ մինչ այդ հույս կա, որ հանքը շրջափակողները կա՛մ կհոգնեն, կա՛մ նրանց հնարավոր կլինի համոզել: Միայն այս տարբերակները փորձարկելուց հետո իշխանությունը կգնա ուժային լուծման»»:

Газета «Жаманак» пишет, что хотя премьер-министр Никол Пашинян 9 сентября призвал разблокировать ведущие к Амулсарскому руднику дороги, это вовсе не значит, что власть в ближайшие дни прибегнет к жестким мерам.
«Премьер-министр Никол Пашинян во время встречи с депутатами фракции "Мой шаг" сказал, что есть еще 8 месяцев и "Лидиан" возобновит свою деятельность с апреля-мая будущего года. А до этого есть надежда, что блокирующие рудник или устанут, или их удастся уговорить. Только после апробации этих вариантов власть пойдет на силовое решение проблемы», - отмечает издание.