Փաշինյան. 150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձ ստացող սեգմենտը գերակշիռ մեծամասնություն է կազմում
11:11 13/09/2019
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատատեղերի ու աշխատավարձերի վերաբերյալ ճշգրտված տեղեկություններ է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այսօր պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրեց 2018 թվականի մայիսից ի վեր գրանցված աշխատողների ճշգրտված թիվը: Նշեմ, որ սա դինամիկ թիվ է, որը ՊԵԿ-ը կարող է ստուգել և ճշգրտել ցանկացած պահի:
Վերջին՝ ճշգրտման արդյունքում մենք ունենք ավելի լավատեսական տեղեկություններ: Ըստ այդմ, 2018 թվականի մայիսից մինչև օրս ի հայտ է եկել 65 հազար 37 աշխատատեղ (աճը՝ 12 տոկոս) երեկ հայտարարված 64 հազար 899-ի փոխարեն:
Եթե 65 հազար 37 գրանցված աշխատողներին բաղդատենք ըստ եկամտային հարկի սանդղակի քայլքերի, պատկերը հետևյալն է. մինչև 150 հազար դրամ եկամուտ ստացած աշխատողների քանակը հիշյալ ցուցանիշում կազմում է 11 հազար 536, 150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ եկամուտ ստացած աշխատատեղերի քանակը՝ 52 հազար 874, իսկ 2 մլն դրամից ավել եկամուտ ստացած աշխատատեղերի քանակը՝ 627։
Ինչպես տեսաք, 150 հազարից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձ ստացող սեգմենտը գերակշիռ մեծամասնություն է կազմում, ինչը շատ լավ նորություն է:
Ըստ հաստատված տվյալների այս խմբի մարդկանց նախորդ տարվա մայիսից մինչև այս տարվա օգոստոս վճարվել է 22 միլիարդ 150 միլիոն դրամ աշխատավարձ: Այս սեգմենտի աշխատողների միջինացված աշխատավարձը շուրջ 400 հազար դրամ է:
Ընդհանուր առմամբ նոր գրանցված աշխատողները այս ընթացքում վճարել են ավելի քան 6 միլիարդ դրամ եկամտային հարկ»,-գրել է նա։

Премьер Армении: Представители сегмента с зарплатой от 150 000 до 2 миллионов драмов составляют подавляющее большинство
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook представил уточненные данные касательно количества рабочих мест и зарплат.
«Сегодня Комитет государственных доходов Армении уточнил число сотрудников, зарегистрированных с мая 2018 года. Отмечу, это динамичное число, которое КГД может проверить в любое время.
По последним уточненным данным, у нас более оптимистичная информация. Согласно этому, с мая 2018 года по настоящее время выявлено 65 тысяч 37 рабочих мест (рост составил 12%) вместо объявленных накануне 64 тысяч 899.
Если сравнить эти данные по шкале подоходного налога, то сложится следующая картина: число работников, зарабатывающих до 150 тыс. драмов в указанном индексе составляет 11 тыс. 536, количество рабочих мест доходом от 150 тыс. до 2 млн драмов – 52 874, а количество рабочих мест с доходом, превышающим 2 млн драмов – 627.
Как вы видите, представители сегмента с зарплатой от 150 000 до 2 миллионов драмов, составляют подавляющее большинство, и это очень хорошая новость.
Согласно подтвержденным данным работникам данной группы с мая по август прошлого года было выплачено 22 миллиарда 150 миллионов драмов. Средняя зарплата работников этого сегмента составляет порядка 400 тыс. драмов.
В целом новые зарегистрированные работники за этот период заплатили более 6 млрд драмов подоходного налога», – отметил премьер-министр.