94 տարեկան հասակում մահացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ Լևոն Հայրապետի Մանասերյանը:
Լևոն Մանասերյանը ծնվել է 1925 թ. Էջմիածնում։ Նա Մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմին։ 1953 թվականին ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտը։ 1953 թվականից մասնակցել է ցուցահանդեսների։ 1963 թվականից դասավանդել է ԵՊՃՇԻ-ում, 1975-1991 թթ.` ամբիոնի վարիչ։ Աշխատանքներից գտնվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։ Լևոն Մանասերյանի ստեղծագործությունները հիմնականում գրաֆիկական աշխատանքներ են։ Ստեղծել է նաև գեղանկարչական, թեմատիկ-կոմպոզիցիոն գործեր, բնանկարներ, նատյուրմորտներ, դիմանկարներ, նկարազարդել է 200-ից ավելի գրքեր։
Նկարիչների միությանից տեղեկացնում են, որ Լևոն Մանասերյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա այսօր «ՍԱՆ ԼԱԶԱՐՈ» սգո սրահում ժամը 18:00ին, հուղարկավորությունը նույն վայրից սեպտեմբերի14-ին ժամը13:00 ին:

Ушёл из жизни заслуженный художник Армении Левон Манасерян
Левон Манасерян родился 13 июня 1925 года в городе Вагаршапат. Окончил Ереванский институт театра и кино (1953). С 1963 года преподавал в Ереванском государственном архитектурно-строительном университете (в 1975-1991 гг. заведующий кафедрой). К его знаменательным работам относится «Дантова легенда» (по мотивам Чаренца, серия картин), «Лилит», «Ананда и смерть» (по мотивам Исаакяна), «Мой народ», «Мечта» (литография). Создавал также живописные тематические-композиционные работы, пейзажи, натюрморты, портреты («Осень», «Полдень», «Саят-Нова» и др.), проиллюстрировал более 200 книг.
Как сообщают из Союза художников Армении, церемония панихиды состоится сегодня в траурном зале «Сан Лазаро» в 18:00, похороны – 14 сентября в 13:00.